• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carrie - film 1976

  Przeczytaj także...
  Priscilla Pointer (ur. 18 maja 1924 r. w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka charakterystyczna, znana z występów filmowych (w tym, m.in., w kultowym horrorze Carrie i kryminale Blue Velvet), scenicznych oraz telewizyjnych.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

  Carrie – amerykański horror w reżyserii Briana De Palmy, będący ekranizacją pierwszej z wydanych powieści Stephena Kinga. Film cieszył się popularnością wśród fanów horroru, ale także wśród krytyki; role Sissy Spacek i Piper Laurie były nominowane do Oscara.

  Betty Lynn Buckley (ur. 3 lipca 1947 w Big Spring) – amerykańska aktorka, laureatka nagrody Tony za rolę w musicalu Koty. P.J. Soles, właśc. Pamela Jayne Hardon (ur. 17 lipca 1950 we Frankfurcie) – amerykańska aktorka niemieckiego pochodzenia.

  W 1999 roku nakręcono sequel Furia: Carrie 2, a w 2002 r. oraz 2013 r. powstały remaki filmu.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Nastoletnia Carrie White wychowuje się z samotną matką, fanatyczką religijną Margaret. W szkole dziewczyna nie cieszy się zbyt wielką popularnością, jest wyszydzana i pogardzana przez każdego. Wraz z pierwszą miesiączką, do której dochodzi podczas kłopotliwej lekcji wychowania fizycznego, Carrie odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne. Z biegiem czasu uczy się kontrolować swój dar. Jedna z oprawczyń Carrie, Sue Snell (Amy Irving), czuje żal do siebie, że wyszydzała ją, i w ramach odkupienia, prosi swojego chłopaka Tommy'ego Rossa (William Katt), aby ją zaprosił. Chłopak zaprasza Carrie, na co ona nie chętnie przystaje. Podczas balu wygrywają konkurs na króla i królową balu, Carrie poraz pierwszy w swym życiu czuje szczęście, ale nie wie, że Chris (Nancy Allen) wraz z chłopakiem Billy'm (John Travolta), planują podły żart. Gdy żart dochodzi do skutku, a Tommy, ginie wskutek nieszczęśliwego wypadku, wściekła i upokorzona Carrie, rozpętuje piekło na balu, które przejdzie do najkrwawszych wydarzeń miasteczka Chamberlain.A na Carrie czeka kolejna pułapka...

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Sissy Spacek jako Carrie White
 • Piper Laurie jako Margaret White
 • Amy Irving jako Sue Snell
 • William Katt jako Tommy Ross
 • Betty Buckley jako Miss Collins
 • Nancy Allen jako Chris Hargensen
 • P.J. Soles jako Norma Watson
 • John Travolta jako Billy Nolan
 • Priscilla Pointer jako pani Snell
 • Opinie[ | edytuj kod]

  Redakcja strony filmyfantastyczne.pl sklasyfikowała obraz na pozycji 26. na liście 100 najlepszych horrorów, które kiedykolwiek powstały.

  Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele. William Theodore Katt, lepiej znany jako William Katt, a także jako Bill Katt (ur. 16 lutego 1951 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i muzyk.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „TOP 100: najlepsze horrory i filmy grozy”. filmyfantastyczne.pl. 2016-01-08. [dostęp 2017-01-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat z filmu
 • Carrie w bazie IMDb (ang.)
 • Mary Elizabeth "Sissy" Spacek (ur. 25 grudnia 1949 w Quitman w Teksasie) − amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Córka górnika.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stephen Edwin King (ur. 21 września 1947 w Portland) – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.
  Brian De Palma, właściwie Brian Russell De Palma (ur. 11 września 1940 w Newark, stan New Jersey, USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, producent, montażysta, aktor i operator.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Amy Irving (ur. 10 września 1953 w Palo Alto) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, znana z roli w filmie Briana De Palmy Carrie, nominowana do Oscara.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  John Joseph Travolta (ur. 18 lutego 1954 w Englewood) – amerykański aktor, piosenkarz i artysta estradowy. Najbardziej znany z filmów Gorączka sobotniej nocy, Pulp Fiction i musicalu Grease. Dwukrotnie nominowany do Oscara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.