Caroline Lamb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Caroline Lamb z domu Ponsonby (ur. 13 listopada 1785, zm. 25 stycznia 1828) – anglo-irlandzka arystokratka i powieściopisarka, słynna z romansu z Lordem Byronem.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Była jedyną córką Fredericka Ponsonby’ego, trzeciego hrabiego Bessborough i lady Henrietty Frances Spencer; siostrzenicą Georgiany Cavendish, księżnej Devonshire i kuzynką Annabelli, Lady Byron.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W dzieciństwie wykazywała nadmierną pobudliwość, którą leczono laudanum. Lubiła przebierać się za chłopca. Do wieku dojrzewania nie czytała i nie pisała. Kształcono ją w domu i w szkole dla dziewcząt (Reading Abbey Girls' School) pod kierunkiem znanej poetki, Frances Arabell Rowden. Pod jej wpływem Lady Caroline zaczęła pisać prozę i poezję, jak również rysować. Mówiła płynnie po francusku i włosku, znała grecki i łacinę, interesowała się muzyką.

Powieść z kluczem - odmiana powieści, w której przedstawione są prawdziwe postaci, a niekiedy również prawdziwe wydarzenia, pod zmienionymi, fałszywymi nazwami.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W czerwcu 1805, w wieku dziewiętnastu lat, Lady Caroline Ponsonby poślubiła Williama Lamba, polityka, późniejszego wicehrabiego Melbourne, premiera Wielkiej Brytanii. Małżeństwo początkowo było szczęśliwe. 11 sierpnia 1807 przyszedł na świat ich syn, George August Frederick, w 1809 córka, która urodziła się przedwcześnie  i szybko zmarła. Syn od wczesnego dzieciństwa cierpiał na poważne zaburzenia  psychiczne, przypuszczalnie autyzm. Stres spowodowany złym stanem zdrowia syna, w połączeniu z ambicjami zawodowymi męża, zapoczątkował rozkład małżeństwa.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Romans z Byronem[ | edytuj kod]

Od marca do sierpnia 1812 roku Lady Caroline przeżywała burzliwy romans z młodszym od niej dwa lata Lordem Byronem. Romans ten skończył się z powodu niewierności Byrona. Pod koniec 1812 mąż wywiózł ją do Irlandii. Mimo zerwania Lady Caroline i Byron przez cały czas pisali do siebie. Wróciła do Londynu w 1813 z nadzieją na kontynuowanie romansu. Znieważona publicznie przez Byrona na balu stłukła kieliszek i próbowała pociąć sobie nadgarstki. Byron pozostał niewzruszony.

Autyzm wczesnodziecięcy, autyzm głęboki, zespół Kannera – całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że autyzm występuje u 5,6 na 10000 osób, przy czym jest trzy lub cztery razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.

William Lamb wspierał żonę, ale małżeństwem już być nie mogli. Do separacji małżonków doszło w 1825. Lady Caroline zamieszkała na stałe w posiadłości męża w Brocket Hall. Jej niestabilność psychiczna, będąca wynikiem nadużywanie alkoholu i laudanum, nasiliła się w późniejszych latach. W 1827 doszły jeszcze inne komplikacje zdrowotne, obrzęki.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

Lady Caroline zmarła 25 stycznia 1828  i została pochowana na cmentarzu kościoła św. Etheldredy(ang.) w Hatfield; jej mąż został później pochowany w kościele.

Kariera literacka[ | edytuj kod]

Obsesja Lady Caroline na punkcie Byrona znalazła upust w ich twórczości. Po nieudanej wizycie w domu Byrona, Lady Caroline wysłała mu wiersz Remember Me! (Pamiętaj o mnie!), na który Byron odpowiedział również wierszem: „Nie wątpiej pani, pamiętam o tobie /I twój małżonek o tobie pamięta /Jakże zapomnieć w tak niedługiej dobie/ Żonę niewierną … szatana natręta”.

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.

Najbardziej znanym dziełem Lady Caroline jest Glenarvon, opublikowana anonimowo w 1816 powieść z kluczem. Lady Caroline opisała w niej zarówno własne małżeństwo, jak i romans z Byronem. Byron został sportretowany jako odrażający Glenarvon, który deprawuje niewinną młodą Calanthę, prowadząc do ich wspólnej ruiny i śmierci. Męża, występującego w powieści jako lord Avondale, przedstawiła w lepszym świetle, chociaż jego też obarczyła odpowiedzialnością za nieszczęścia Calanthy. Znajome rodziny arystokratyczne sportretowała w sposób karykaturalny, co przysporzyło jej wielu wrogów.

Johann Wolfgang von Goethe [ˈjo:han ˈvɔlfɡaŋ fɔn ˈɡø:tə] (ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, a także jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

Glenarvon odniósł sukces wśród czytelników, ale nie zyskał uznania wśród krytyków, poza Goethem. Lady Caroline opublikowała jeszcze trzy powieści: Graham Hamilton (1822), Ada Reis (1823) i Penruddock (1823).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Nieznany, Rozmaitości, Pismo dodatkowe do Gazety Lwowskiej, 1836.
 2. John Hennig, Goethe's Klaggesang. Irisch, „Monatshefte”, 41 (2), 1949, s. 71–76, JSTOR30164799 [dostęp 2018-04-20].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Paul Douglass, Lady Caroline Lamb: A Biography, New York: Palgrave Macmillan, 2004, ISBN 1-4039-6605-2, OCLC 54529547.
 • Paul Douglass, The Whole Disgraceful Truth: Selected Letters of Lady Caroline Lamb, ​ISBN 978-1403969583​, ​ISBN 1-4039-6958-2
 • Lady Caroline Lamb, Glenarvon, ​ISBN 1-934555-05-3​, ​ISBN 978-1934555057
 • Lady Caroline Lamb, Ada Reis, ​ISBN 1-140-01175-8​, ​ISBN 978-1140011750
 • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne, (ur. 15 marca 1779 w Londynie, zm. 24 listopada 1848 w Brocket Hall w hrabstwie Hertfordshire) – brytyjski polityk ze stronnictwa wigów, ministrem spraw wewnętrznych (Home Secretary, 1830-1834) i dwukrotnie premierem Wielkiej Brytanii (1834 i 1835-1841), a także mentorem i nauczycielem polityki młodej królowej Wiktorii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Georgiana Cavendish z domu Spencer (ur. 7 czerwca 1757, zm. 30 marca 1806 w Devonshire House w Londynie), brytyjska arystokratka, córka Johna Spencera, 1. hrabiego Spencer, i Margaret Poyntz, córki Stephena Poyntza.

  Reklama