• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Carnegie Lake

  Przeczytaj także...
  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym, znanym w świecie ośrodkiem naukowym. Jest tu bardzo znany Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).
  Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.
  Carnegie Lake
  Łyżwiarze na zamarzniętym zbiorniku Carneige

  Carnegie Lake to zbiornik wodny powstały po wybudowaniu tamy na Millstone River w najdalej wysuniętym na północny wschód punkcie Princeton w New Jersey. Jezioro stanowi własność prywatną i jest używane przez uniwersyteckie drużyny wioślarskie. Jest jednak dostępne do użytku publicznego dla łyżwiarzy, wędkarzy i piknikowiczów. Przez długi czas jezioro było zanieczyszczone, co ma swoje konsekwencje w poziomie bezpieczeństwa tego miejsca. Obecnie trwają prace na rzecz poprawy jakości wody w zbiorniku.

  Andrew Carnegie (ur. 25 listopada 1835 w Dunfermline, zm. 11 sierpnia 1919 w Nowym Jorku) – amerykański przemysłowiec szkockiego pochodzenia, jeden z najbogatszych ludzi swego czasu na świecie. Swojego bogactwa użył dla stworzenia wielu instytucji o istotnym znaczeniu dla kultury i nauki. Jego majątek w chwili śmierci ocenia się (w przeliczeniu na dzisiejszą walutę) na 298.3 mld dolarów.

  Widok z lotu ptaka na Jezioro Carnegie znajduje się w początkowej sekwencji amerykańskiego serialu obyczajowego Dr House.

  Jesień nad Carnegie Lake

  Historia[ | edytuj kod]

  Przed powstaniem jeziora, członkowie wioślarskiej drużyny Princeton University pływali po wąskim kanale Delaware and Raritan Canal, który dzielili ze statkami śródlądowej żeglugi handlowej. Zespół omawiał dążenie do zbudowania jeziora w Princeton, ale plany nigdy nie zostały opracowane. W roku 1902, jeden z byłych członków zespołu, Howard Russel Butler, został poproszony o sportretowanie filantropa Andrew Carnegie. Podczas pozowania Carnegie rozwodził się nad jeziorami, które wybudował w rodzinnej Szkocji. Butler przedstawił mu omawiany wcześniej z drużyną pomysł budowy jeziora, a Carnegie zgodził się wziąć udział w projekcie. Butler poprosił o oszacowanie potencjalnych kosztów i możliwości budowy takiego jeziora w Princeton. Po rozmowach z inżynierami z Nowego Jorku, Carnegie oszacował koszty na 118.000$.

  Andrew Carnegie odwiedził kampus uniwersytecki, żeby zobaczyć plac przyszłej budowy i wkrótce potem autoryzował Butlera do rozpoczęcia robót. W 1903 r. grupa absolwentów Princeton zaczęła skupywać tereny na których miało powstać jezioro. Ci z kolei odsprzedawali zakupione pola Carnegie'owi. Ruch taki miał na celu uniknięcie podejrzeń co do planu u lokalnych mieszkańców oraz pozwolił zakupić potrzebną ziemię po niższej kwocie. Do 1905 r. potrzebny teren został zakupiony, rozpoczęto jego oczyszczanie a następnie budowę mostów i tamy.

  Problemy ekologiczne[ | edytuj kod]

  Ze względu na początkowo niewielką głębokość, powodzie i zamulenie stały się problemem dla okolicznych terenów. Kłopotliwa była również szybka kumulacja ścieków, przynoszonych z pobliskich miast przez Millstone River. Rozbudowa oczyszczalni nie nadążała za gwałtownym wzrostem liczby ludności. Jezioro było trzykrotnie pogłębiane: w 1927 r., pod koniec lat 30. i ostatni raz w 1971 r. Wówczas wyrównano głębokość do 9 stóp (2,75 m) w odległości 35 stóp od linii brzegowej (10,7 m).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. American doctor weighs Rio’s health concerns, wins women’s rowing heat, Washington Post [dostęp 2017-01-25].
  2. Princeton - Weekly Bulletin 2006/04/03 - Exhibition celebrates 100th anniversary of Lake Carnegie, www.princeton.edu [dostęp 2017-01-25].
  3. Carnegie Lake, etcweb.princeton.edu [dostęp 2017-01-25].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.