Carly Rae Jepsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carly Rae Jepsen (ur. 21 listopada 1985) – kanadyjska piosenkarka, autorka piosenek i aktorka, wykonująca muzykę z gatunku pop, z elementami dance-popu, synth popu i disco, a wcześniej także folk. W 2007 roku zajęła trzecie miejsce w kanadyjskiej edycji programu Idol, a rok później wydała pierwszy album, Tug of War. Światową popularność przyniósł jej jednak dopiero singel „Call Me Maybe”, który w 2012 roku osiągnął wielki sukces komercyjny, docierając do pierwszego miejsca list przebojów m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy. Piosenka trafiła na jej drugi album, Kiss, który zawierał kolejny światowy przebój, „Good Time”, nagrany z Owl City. W 2015 roku Jepsen wylansowała hit „I Really Like You”, promujący płytę Emotion, inspirowaną stylistyką lat 80. oraz brzmieniami alternatywnymi. Choć album nie osiągnął dużego sukcesu komercyjnego, to dostał bardzo dobre recenzje i zyskał kultowy status pośród fanów artystki. W roku 2019 ukazała się jej czwarta płyta, Dedicated, która podobnie jak poprzednia nie była hitem sprzedażowym, ale spotkała się z pozytywnym przyjęciem od krytyków. Carly Rae Jepsen sporadycznie udziela się także jako aktorka. Jest sojuszniczką społeczności LGBT i cieszy się szczególną popularnością wśród mniejszości seksualnych.

Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Justin Drew Bieber (ur. 1 marca 1994) – kanadyjski wokalista popowy/R&B, autor tekstów i aktor. Bieber został „odkryty muzycznie” za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube w 2008 roku przez Scootera Brauna, który następnie objął funkcję jego menedżera. Braun zaaranżował spotkanie Biebera z Usherem, a krótko po tym Justin związał się z Raymond Braun Media Group (RBMG), czyli joint venture pomiędzy Braunem i Usherem, by następnie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records, zaoferowany przez L.A. Reida.

Kariera[ | edytuj kod]

Carly Rae Jepsen urodziła się w niewielkiej miejscowości Mission w regionie Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, jako druga z trójki dzieci. Jej rodzicami są Larry Jepsen i Alexandra z domu Lanzarotta, którzy mają duńskie i brytyjskie pochodzenie. Uczęszczała do Heritage Park Secondary School w Mission, a następnie uczyła się w Canadian College of Performing Arts w Victorii. Zamieszkała później w Vancouverze, gdzie pracowała w kawiarni jako barista i organizatorka występów typu "open mike".

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.HuffPost (The Huffington Post do kwietnia 2017, czasami wyczytywane w skrócie jako HuffPo) – amerykańska liberalna witryna newsowa i blog polityczny.

W 2007 roku dostała się do piątej edycji kanadyjskiej wersji Idola, gdzie występowała od lipca do września i ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Wkrótce nagrała materiał demo, dzięki któremu udało jej się podpisać kontrakt z wytwórnią 604 Records. Latem 2008 roku Jepsen wydała cover piosenki „Sunshine on My Shoulders” Johna Denvera jako swój pierwszy singel. Kompozycja znalazła się na jej debiutanckim albumie Tug of War, wydanym 30 września 2008, który zawierał mieszankę popu i folku. Płyta nie była sukcesem komercyjnym, ale dwa kolejne promujące ją single, „Tug of War” i „Bucket”, dostały się do top 40 kanadyjskiej listy sprzedaży. Wszystkie wideoklipy do piosenek z płyty wyreżyserował Ben Knechtel. W 2009 Jepsen wyruszyła w trasy koncertowe po Kanadzie z takimi artystami jak Marianas Trench, Shiloh Hoganson, The Mission District i The New Cities.

Call Me Maybe to piosenka kanadyjskiej piosenkarki Carly Rae Jepsen z jej pierwszej EP Curiosity. Utwór został napisany przez Jepsen oraz Tavisha Crowe jako folkowa piosenka, jednak została zmodyfikowana na pop przez producenta Josha Ramsaya. Utwór został wydany na singlu 20 września 2011 r. przez wytwórnię 604 Records. O piosence zrobiło się głośno za sprawą Justina Biebera i Seleny Gomez, którzy tweetowali o niej. Jepsen została zauważona, a następnie podpisała kontrakt z wytwórnią School Boy, wydając swój singiel w USA. Utwór zajął pierwsze miejsce w wielu krajach świata.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Carly podczas występu w 2012 roku

We wrześniu 2011 Carly wydała singel „Call Me Maybe”, który osiągnął sukces początkowo tylko w Kanadzie. O piosence zrobiło się głośniej za sprawą Justina Biebera i Seleny Gomez, którzy tweetowali o niej. Jepsen podpisała kontrakt z wytwórnią School Boy Records, której założycielem jest menedżer Biebera, Scooter Braun. Dzięki temu w 2012 roku singel „Call Me Maybe” zdobył olbrzymią międzynarodową popularność i dotarł na pierwsze miejsca list przebojów w kilkunastu krajach na całym świecie, m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii i licznych krajach Europy. W międzyczasie Carly supportowa zespół Hanson podczas ich tournée i zadebiutowała w amerykańskiej telewizji wykonując „Call Me Maybe” w The Ellen DeGeneres Show. Piosenka ta znalazła się na EP-ce Curiosity oraz kolejnym albumie Jepsen, Kiss, wydanym jesienią. Utrzymana w stylistyce dance-pop i teen pop płyta Kiss zawierała także kolejny światowy przebój, „Good Time”, nagrany z Owl City, i uplasowała się w top 10 m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Japonii i Wielkiej Brytanii. Krążek promowały też single „This Kiss”, który nie osiągnął jednak spodziewanego sukcesu, i „Tonight I’m Getting Over You”, cieszący się dość dużą popularnością w Europie. Artystka zdobyła w tamtym czasie liczne nagrody, m.in. jedną American Music Award, trzy nagrody Juno oraz dwie Billboard Music Awards. W 2013 roku wyruszyła w solową trasę The Summer Kiss Tour i wydała dwa nowe single: „Take a Picture” we współpracy z Coca-Colą oraz własną wersję „Part of Your World” z filmu Mała Syrenka Disneya. W 2014 wzięła udział w nowej adaptacji sztuki Kopciuszek Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II na Broadwayu.

Selena Marie Gomez (ur. 22 lipca 1992 w Grand Prairie) – amerykańska aktorka i piosenkarka, która zasłynęła rolą Alex Russo w wyróżnionym nagrodą Emmy serialu Czarodzieje z Waverly Place. Od tego czasu Gomez wystąpiła w szeregu filmów telewizyjnych, włączając w to Kopciuszek: Roztańczona historia, Czarodzieje z Waverly Place: Film i Program ochrony księżniczek, a także zadebiutowała w pełnometrażowym filmie kinowym – Ramona i Beezus.John Denver, właśc. Henry John Deutschendorf Jr. (ur. 31 grudnia 1943 w Roswell, zm. 12 października 1997 w Pacific Grove) – amerykański piosenkarz muzyki country, folk i pop. Jego najbardziej znaną piosenką jest "Take Me Home, Country Roads".
Jepsen podczas występu w Chicago, 2016

W marcu 2015 roku ukazał się singel „I Really Like You”, w którego teledysku wystąpili Tom Hanks i Justin Bieber. Singel spotkał się z sukcesem na listach przebojów, docierając do top 5 w Japonii, Wielkiej Brytanii i Irlandii, choć niektórzy skrytykowali słowa piosenki. Latem premierę miał kolejny singel, „Run Away with Me”, który pomimo bardzo pozytywnych opinii krytyków nie powtórzył sukcesu poprzednika. Trzeci album Carly, zatytułowany Emotion, został najpierw wydany w Japonii w czerwcu 2015, a jego światowa premiera odbyła się dopiero w sierpniu. Bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków i wysoko oceniana przez magazyny muzyczne płyta odniosła jednak nieduży sukces komercyjny. Jedynie na rynku japonskim krążek sprzedał się w nakładzie większym niż 100 tysięcy kopii i uzyskał status złotego. Jesienią wydany został trzeci singel, „Your Type”, jednak okazał się on komercyjną porażką, a Carly wyruszyła w trasę koncertową Gimmie Love Tour. Artystka wystąpiła w telewizyjnej adaptacji filmu Grease na amerykańskim kanale Fox i nagrała piosenkę „Everywhere You Look” do serialu komediowego Pełniejsza chata. Latem 2016 wydała EP-kę Emotion: Side B będącą zbiorem piosenek, które nie trafiły na poprzedni album. Wydawnictwo spotkało się z bardzo dobrym odbiorem krytyków. Pod koniec roku do kin trafił film animowany Balerina, w którym Jepsen udzieliła głosu jednej z postaci. W finale filmu została wykorzystana też jej piosenka „Cut to the Feeling”, która ukazała się jako singel wiosną 2017 i zdobyła popularność w Japonii.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Billboard Music Award – jedna z czterech najważniejszych nagród przyznawanych corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbywa się corocznie w grudniu i jest emitowana od samego początku w stacji FOX. Pierwsza edycja wręczenia nagród Billboardu odbyła się w 1990 roku i w odróżnieniu od nagrody Grammy jest przyznawana za popularność. Do popularności zalicza się sprzedaż konkretnych nagrań w roku, kiedy nagroda jest wręczana. Nagroda ta przyznawana jest „najpopularniejszym artystom/albumom/singlom”. Zestawienie popularności jest oparte na corocznym podsumowaniu Billboardu.

Jesienią 2018 ukazał się singel „Party for One” zapowiadający czwarty album Jepsen. Piosenka nie podbiła list przebojów, a w lutym 2019 premierę miał podwójny singel z utworami „Now That I Found You” i „No Drug like Me”, który osiągnął niewielki sukces tylko w Japonii. Płyta Dedicated ukazała się w maju 2019 i prezentowała brzmienie podobne do poprzedniego albumu artystki. Krążek otrzymał bardzo dobre recenzje, jednak nie okazał się sukcesem pod względem sprzedaży, a singel „Too Much” poniósł klęskę na listach przebojów. W tym samym miesiącu piosenkarka wyruszyła w trasę koncertową o nazwie The Dedicated Tour. Na początku roku 2020 wydała singel „Let’s Be Friends”, a następnie płytę Dedicated Side B, składającą się z niepublikowanych wcześniej utworów z sesji nagraniowych do Dedicated. Album otrzymał pozytywne recenzje.

Europejska Nagroda Muzyczna MTV Push - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Europe podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę z serii MTV Push po raz pierwszy przyznano w 2009 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Oscar Hammerstein II, właściwie Oscar Greeley Clendenning Hammerstein (ur. 12 lipca 1895, zm. 23 sierpnia 1960) - amerykański pisarz, twórca musicali. Dwukrotny zdobywca Oskara w kategorii "Najlepsza piosenka".
Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.
Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.
Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.
Open mike lub Open mic (z ang. „otwarty mikrofon”) – rodzaj przedstawienia, występu „na żywo” w którym może brać udział ktokolwiek z publiczności. Na scenie, przy mikrofonie, kolejno występują artyści – zazwyczaj amatorzy bez dużego dorobku.
Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

Reklama