Carl Hubbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carl Owen Hubbell (ur. 22 czerwca 1903, zm. 21 listopada 1988) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 16 sezonów w New York Giants.

Win-loss record – w zawodowym baseballu statystyka dla miotaczy, określająca ich wygraną (w skrócie W) lub przegraną (L) w danym meczu.Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.

Przebieg kariery[ | edytuj kod]

W 1926 i 1927 został zaproszony na testy do drużyny Detroit Tigers, jednak ówczesny grający menadżer Ty Cobb i trener miotaczy George McBride zdecydowali o niepowoływaniu go na mecze Major League Baseball. W związku z tym został sprzedany do Beaumont Exporters, klubu farmerskiego "Tygrysów". Wkrótce potem chciał przedwcześnie zakończyć karierę, jednak w jednym z meczów Beaumont Exporters był obserwowany przez skauta New York Giants Dicka Kinsellę i niebawem, 12 lipca 1928 roku, podpisał kontrakt z klubem z Nowego Jorku. Hubbell przyznał, że jego sprzedaż przez Detroit Tigers była "najlepszą rzeczą, która mu się przytrafiła".

21 listopada jest 325. (w latach przestępnych 326.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 40 dni. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W MLB zadebiutował 26 lipca 1928 roku w meczu przeciwko Pittsburgh Pirates, w którym Giants ulegli 5–7; Hubbell rozegrał zaledwie dwa inningi. Pięć dni później w spotkaniu z Chicago Cubs zanotował swoje pierwsze zwycięstwo. 8 maja 1929 w zwycięskim 11–0 meczu przeciwko Pirates zagrał no-hittera. W 1933 roku wystąpił w 1. i 4. meczu World Series, w których rywalem Giants byli Washington Senators; w obydwu tych spotkaniach Hubbell zaliczył wygrane, a Giants zwyciężyli w pięciu meczach. W tym samym sezonie został wybrany po raz pierwszy w karierze MVP National League. Trzy lata później przyznano mu tę nagrodę po raz drugi.

Tyrus Raymond Cobb (ur. 18 grudnia 1886 – 17 lipca 1961) – amerykański baseballista występujący na pozycji zapolowego. Przez 24 sezony zawodnik zawodowej ligi Major League Baseball klubów Detroit Tigers i Philadelphia Athletics.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Hubbell między sezonem 1936 a 1937 zwyciężył w 24 kolejnych meczach, co jest rekordem dotąd niepobitym. Po raz ostatni wystąpił 24 sierpnia 1943. W 1947 roku został wybrany do Galerii Sław Baseballu. Zmarł 21 listopada 1988 w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku samochodowym w Scottsdale w Arizonie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.

Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. The Ten Greatest Left-Handed Pitchers: A Legacy Worth Knowing (ang.). bleacherreport.com. [dostęp 9 września 2012].
 2. Carl Hubbell - SABR (ang.). sabr.org. [dostęp 9 września 2012].
 3. Carl Hubbell Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 9 września 2012].
 4. Pirates 7 Giants 5 (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 9 września 2012].
 5. 1933 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 9 września 2012].
 6. MLB Season History - 1933 (ang.). espn.com. [dostęp 9 września 2012].
 7. Hubbell, Carl (ang.). baseballhall.org. [dostęp 9 września 2012].
 8. Carl Hubbell, Star Left-Hander For Giants in 1930's, Dies at 85 (ang.). nytimes.com. [dostęp 9 września 2012].
 9. Most Valuable Player winners (ang.). mlb.com. [dostęp 9 września 2012].
 10. Most Seasons on All-Star Roster (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 sierpnia 2012].
 11. Baseball-Reference Playoff and World Series Index (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 sierpnia 2012].
 12. Retired Uniform Numbers (ang.). baseball-statistics.com. [dostęp 9 września 2012].
Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.No-hitter – mecz baseballowy, w którym miotacz nie dopuścił do zdobycia bazy przez zawodnika drużyny przeciwnej poprzez uderzenie. No-hitter jest najczęściej shutoutem, choć zanotowano przypadki, w których drużyna atakująca zdobyła runa, poprzez uprzednie zaliczenie bazy wskutek błędu, base on balls lub hit by pitch.
Warto wiedzieć że... beta

Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Associated Press - amerykańska agencja prasowa, spółdzielnia typu "Not-for-profit". 4100 pracowników w 240 biurach zaopatruje w wiadomości około 6000 stacji radiowych i telewizyjnych oraz 1700 gazet w USA. Poza USA ma około 8500 klientów.
Detroit Tigers - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League. Ma siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Jest jedną z 4 drużyn grających w American League obok Boston Red Sox, Chicago White Sox oraz Cleveland Indians, która nadal znajduje się w mieście utworzenia drużyny.
National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.
Skaut (ang. scout) – w sporcie osoba, której zadaniem jest odwiedzanie klubów sportowych i oglądanie zawodów w celu wyszukania utalentowanych, perspektywicznych osób, którym klub korzystający z usług skauta może zaproponować transfer w celu wzmocnienia własnej kadry.
Chicago Cubs – amerykańska drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League. Ma siedzibę w Chicago w stanie Illinois. Dwukrotny zwycięzca w World Series. Cubs są określani przez fanów i media jako The North Siders, ponieważ stadion Wrigley Field mieści się na północy miasta Chicago; inny przydomek zespołu to The Cubbies.

Reklama