• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Capri - grupa literacka

  Przeczytaj także...
  Proletariat (z łac. proletarius „należący do najuboższej klasy, niepłacący podatków, dający państwu tylko potomstwo” od proles „latorośl, potomstwo”) – jedna z wyróżnianych w socjologii klas społecznych. Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Maksim Gorki (Максим Горький, ur. 16 marca/28 marca 1868, zm. 18 czerwca 1936) – pisarz rosyjski, właściwie Aleksiej Maksimowicz Pieszkow (Алексей Максимович Пешков). Autor wielu dramatów (Na dnie), powieści (Matka) i opowiadań (Foma Gordiejew). Wybitna postać rosyjskiego modernizmu (tzw. srebrnego wieku).

  Capri (ros. Kapri) – rosyjska emigracyjna grupa literacko-edukacyjna założona w 1907 przez Maksyma Gorkiego.

  Nazwa grupy pochodzi od nazwy włoskiej wyspy Capri, na której przebywał ówcześnie Gorki. Od 1909 grupa nosiła nazwę Wpieriod (Naprzód). Do grupy należeli m.in. Anatolij Łunaczarski, Aleksandr Bogdanow i Fiodor Kalinin.

  W działaniach pojawiła się idea bogotwórstwa (ros. bogostroitielstwo), łącząca idee socjalistyczne i chrześcijańskie oraz program literatury proletariackiej. Grupa organizowała kursy dla działaczy robotniczych, kontynuowane następnie w Bolonii. Owocem działalności grupy był też wydany po powrocie Gorkiego do Rosji w 1914 almanach Pierwyj sbornik proletarskich pisatielej (Pierwszy zbiór pisarzy proletariackich).

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik europejskich kierunków i grup literackich XX wieku. Grzegorz Gazda (redaktor). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 72. ISBN 978-83-01-15724-1.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Capri – włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Położona jest w pobliżu półwyspu Sorrento, oddzielona od niego cieśniną Piccola. Nazwa wyspy została utworzona od słowa Kapros (grec. – dzik) lub Capra (łac. - koza).
  Aleksandr Bogdanow (ros. Александр Александрович Богданов, właściwie Alaksandar Malinouski (białorus. Аляксандар Маліноўскі; ur. 22 sierpnia 1873 ss w Grodnie, zm. 7 kwietnia 1928 w Moskwie) – lekarz, filozof, ekonomista, pisarz science fiction i rewolucjonista pochodzenia białoruskiego. Zajmował się m.in. teorią systemów, odwracaniem procesu starzenia człowieka i transfuzjami krwi.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.
  Anatolij Wasiljewicz Łunaczarski, ros. Анатолий Васильевич Луначарский (ur. 16 grudnia (3 grudnia według kalendarza juliańskiego) 1875 w Połtawie, na Ukrainie – zm. 26 grudnia 1933, w Mentonie, we Francji) – radziecki filozof, teoretyk kultury i publicysta.
  Socjalizm (łac. societas – wspólnota) – wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych lub poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze). Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalistycznego wolnego rynku, ograniczenie własności prywatnej oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej. W latach 1917-1991 wielokrotnie nadużywano terminu, stosując go w określeniu do państw rządzonych przez partie komunistyczne. W państwach rządzonych przez partie komunistyczne (tzw. państwa socjalistyczne) socjalizm był systemem, w którym środki produkcji były uspołecznione, a gospodarka według ideologii marksistowskiej miała być nastawiona na sprawiedliwy podział dóbr, a nie na zysk właścicieli kapitału. Socjalizm w tym systemie miał być drogą do komunizmu, który w praktyce nigdy nie został zrealizowany jako społeczeństwo bezklasowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.703 sek.