Candlelight Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Candlelight Records - wytwórnia płytowa, z siedzibami w USA i Wielkiej Brytanii.

Spinefarm Records – fińska wytwórnia płytowa z siedzibą w Helsinkach, która skupia się głównie na zespołach heavymetalowych. W 1999 roku została utworzona, przez Sami Tenetz z Thy Serpent, podwytwórnia Spikefarm Records. Od 2002 roku Spinefarm jest częścią Universal Music Group, ale działa jako niezależny biznes.Crowbar – założony przez Kirka Windsteina w 1989 roku w Nowym Orleanie amerykański zespół rockowy grający mieszankę doom metalu i hardcore punk określaną mianem sludge metalu. Zespół rozpoczynał działalność pod nazwą The Slugs, grając covery Judas Priest i Iron Maiden.

Candlelight specjalizuje się w muzyce heavy metal oraz pochodnych. Nakładem wytwórni ukazały się albumy takich wykonawców jak: Insomnium, Opeth, Vader, Emperor, 1349, Wolverine, Zyklon, Stonegard, Subterranean Masquerade, Thine Eyes Bleed, To-Mera Paganize, Seventh Cross, Sigh, Starkweather, Abigail Williams, Age of Silence, Audrey Horne, Blut Aus Nord oraz Crowbar.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.

W 2016 roku wytwórnię nabyła fińska firma Spinefarm Records.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Candlelight Records.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. CANDLELIGHT And AFM RECORDS Announce North American Agreement (ang.). 2005-06-30. [dostęp 17 kwietnia 2007].
 2. Long-Running U.K. Record Label CANDLELIGHT Acquired By SPINEFARM (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2016-01-20].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Candlelight USA
 • Candlelight Europe
 • Candlelight Records w bazie Discogs.com (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Age of Silence - norweski zespół wykonujący metal progresywny, założony w roku 2004 przez członka grupy Winds, Andiego Wintera.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  1349 – norweski zespół blackmetalowy, założony w 1997 roku w Oslo. We wczesnym okresie jako gitarzysta grał w zespole Balfori, który opuścił zespół zasilając szeregi grupy Lunaris. Kiedy grupa Alvheim przestała istnieć, kilku członków zespołu postanowiło utworzyć nową blackmetalową grupę, 1349. Zespół zwrócił szczególną uwagę fanów black metalu ze względu na dobrze znanego perkusistę Frosta z grupy Satyricon. Po wydaniu debiutanckiej EP 1349 przez wytwórnię Holycaust w 2001r. po dwóch latach nadszedł czas na płytę długogrającą Liberation wydaną przez wytwórnię Candlelight. Jeden z ważniejszych albumów tego gatunku. 1349 to rok, w którym czarna śmierć dotarła do Norwegii.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  Opeth – szwedzka grupa, grająca metal progresywny połączony z death metalem, założona w 1990 w Sztokholmie. Liderem zespołu jest Mikael Åkerfeldt, piszący muzykę i teksty, będący wokalistą oraz gitarzystą zespołu.
  Zyklon - norweska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku z inicjatywy perkusisty Tryma Torsona i gitarzysty Tomasa "Samotha" Haugena, wówczas także członków zespołu Emperor. Skład uzupełnili wokalista Vidar "Daemon" Jensen i gitarzysta Thor "Destructhor" Myhren. W 2001 roku Jensena zastąpił Tony "Secthdamon" Ingebrigtsen, który objął także funkcję basisty.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama