Canabae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Canabae legionis – cywilne osiedle rzemieślniczo-handlowe położone w bezpośrednim sąsiedztwie, lecz poza obrębem castra Romana – umocnionego rzymskiego obozu wojskowego. Zamieszkiwane przez osoby świadczące usługi wojsku, rodziny żołnierzy oraz byłych legionistów po odbyciu służby wojskowej.

Castra Romana (łac. obóz rzymski, l.poj. castrum Romanum), castra Romanorum (łac. obóz Rzymian) – warowny obóz rzymski wznoszony przez legionistów według ściśle określonego planu, przeważnie na wzniesieniu w pobliżu wody i lasu, na terenie umożliwiającym szybkie rozwinięcie szyków; kwadratowy lub prostokątny, otoczony zawsze fosą i wałem (agger), często też murem lub palisadą (vallum), z czterema bramami.

Osiedla te odegrały znaczną rolę w rozwijaniu wymiany handlowej z rdzenną ludnością, jako miejsca targów rzymsko-barbarzyńskich, były też niezbędne do zaopatrzenia stacjonującej armii. Od 2. połowy I wieku wiele z nich zmieniało się w miasta, przyczyniając się do urbanizacji podbijanych terenów.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • obóz rzymski w Carnuntum
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Okres rzymski. [dostęp 2009-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-17)].
    2. Joanna M. Małocha: Kształtowanie się kontaktów politycznych między Imperium Romanum a europejskim Barbaricum w okresie od IV w. a. Ch. do V w. p. Ch.
    3. Canabae legionis - Zapytaj.onet.pl, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
    Reklama