Campbell River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Campbell River – miasto (city) w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, położone na wschodnim brzegu wyspy Vancouver, nad ujściem rzeki Campbell do cieśniny Discovery Passage. W 2011 roku liczyło 31 186 mieszkańców.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną.

Osada założona została w 1904 roku, w 1907 roku otwarty został urząd pocztowy. Nosi nazwę rzeki nad którą się znajduje, która z kolei nazwana została na cześć Samuela Campbella, lekarza okrętowego na pokładzie HMS „Plumper”, badającego te okolice pod dowództwem kapitana George'a Henry'ego Richardsa w latach 1857–1861. W 1947 roku miejscowość uzyskała status wsi (village), w 1964 roku – dystryktu gminnego (district municipality), a w 2005 roku miasta (city).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Od początku istnienia miejscowość była ośrodkiem przemysłu drzewnego. W 1948 roku otwarta została elektrownia wodna. W latach 1952–2009 działały tu zakłady papiernicze. Poza przemysłem drzewnym w mieście rozwinęło się rybołówstwo, górnictwo i turystyka. Turystyka w dużej mierze opiera się na wędkarstwie, miasto jest szczególnie znane jako ośrodek połowu czawyczy.

Dystrykt gminny (ang.: District municipality) - jednostka podziału administracyjnego, będąca rodzajem gminy, występującym w kilku regionach, między innymi w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) i na Litwie (lit.: savivaldybė).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Campbell River (ang.). The Canadian Encyclopedia. [dostęp 2019-06-17].
  2. Campbell River (ang.). Britannica.com. [dostęp 2019-06-17].
Wyspa Vancouver (czytaj wankuwer; ang. Vancouver Island, fr. Île de Vancouver) – wyspa w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, na Oceanie Spokojnym. Jest oddzielona od stałego lądu Ameryki Północnej cieśninami Georgia, Queen Charlotte, Johnstone i Juan de Fuca. Powierzchnia 31 284 km², długość 460 km, szerokość 50-80 km. Najwyższy jej szczyt to Golden Hinde (2200 n.p.m.).Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.

Reklama