• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Camerimage  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jerzy Mierzejewski (ur. 13 lipca 1917 w Krakowie, zm. 14 czerwca 2012 w Warszawie) – polski malarz i pedagog działający w PWSFTviT w Łodzi. Syn malarza Jacka Mierzejewskiego, brat Andrzeja Mierzejewskiego.Burmistrzowie i prezydenci Torunia - prezydenci, nadburmistrzowie, burmistrzowie, zarządcy komisaryczni oraz przewodniczący prezydium Miejskiej Rady Narodowej Torunia na przestrzeni lat.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Historia[ | edytuj kod]
  Aula Uniwersytecka w Toruniu, w której odbyło się 7 pierwszych edycji festiwalu

  Camerimage w Toruniu (1993 - 1999)[ | edytuj kod]

  Pomysł narodził się w Toruniu. Tutaj też odbyło się siedem pierwszych jego edycji – od 1993 do 1999. Toruń użyczył festiwalowi też „żabki” (ze swojej legendy o flisaku) – do głównej nagrody nazwanej Złota Żaba. W 2000 w związku z problemami lokalowymi i logistycznymi, oraz na skutek konfliktu z Urzędem Miasta Torunia wokół planów budowy nowego centrum festiwalowego, Camerimage został przeniesiony do Łodzi.

  Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (WGIK, dawniej Wszechzwiązkowy Państwowy Instytut Kinematografii) ros. федеральное государственное образовательное учереждение высшего послевузовского профессионального образования "Всероссийский государственный университет кинематографии им. С.А. Герасимова" (ВГИК) – rosyjska uczelnia filmowa, kształcąca reżyserów, operatorów, aktorów i scenografów filmowych. Joker – amerykański dramat psychologiczny na podstawie serii komiksów o postaci o tym samym imieniu wydawnictwa DC Comics. Za reżyserię odpowiadał Todd Phillips, który napisał scenariusz wspólnie ze Scottem Silverem. Tytułową rolę zagrał Joaquin Phoenix, a obok niego w rolach głównych wystąpili: Robert De Niro, Zazie Beetz i Frances Conroy.

  Camerimage w Łodzi[ | edytuj kod]

  Camerimage 2006, Łódź

  Od 2000, przez kolejne dziesięć edycji, festiwal odbywał się w Łodzi. Miejscem głównych wydarzeń festiwalu był Teatr Wielki. Dodatkowo odbywały się pokazy filmów w wybranych łódzkich kinach. W godzinach nocnych działał klub festiwalowy organizowany w Hotelu Centrum.

  Letnie przesilenie (niem. Unser letzter Sommer) – polsko-niemiecki dramat wojenny z 2014 roku w reżyserii i według scenariusza Michała Rogalskiego. Ostatnia rodzina – polski film biograficzny z 2016 roku w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, z Andrzejem Sewerynem, Dawidem Ogrodnikiem i Aleksandrą Konieczną w rolach głównych, którego scenariusz powstał na podstawie losów Zdzisława i Tomasza Beksińskich.

  22 października 2009, Fundacja Tumult została uhonorowana certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej „Turystyczny produkt roku 2009” (w województwie łódzkim) za festiwal Plus Camerimage.

  W styczniu 2006 David Lynch, Marek Żydowicz i Andrzej Walczak (współwłaściciel Grupy Atlas), założyli Fundację Sztuki Świata, która na terenie łódzkiej zabytkowej elektrowni EC1 miała stworzyć centrum sztuki. W tym samym roku fundacja ta kupiła od miasta część tej nieruchomości (EC1 Wschód) za niecałe 4 tys. zł, czyli 0,1 proc. jej wartości. Według zawartej umowy gmina miała sfinansować remont elektrowni (z budżetu miasta i unijnych funduszy), a fundacja ją wyposażyć. Po pewnym czasie wytworzył się konflikt między trzema wymienionymi wyżej założycielami Fundacji Sztuki Świata. Fundacja poinformowała miasto, że nie ma pieniędzy na wyposażenie EC1. Łódzcy radni nie wyrazili zgody na sfinansowanie z publicznych funduszy zarówno remontu jak i urządzenia EC1. Sprawa trafiła do sądu rejonowego, który w grudniu 2011 przyznał rację magistratowi i zobowiązał fundację do zwrotu nieruchomości miastu. 25 lipca 2012 sąd drugiej instancji oddalił apelację fundacji i utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok.

  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Dziewczyna z perłą – film z 2003 roku reżyserii Petera Webbera, będący adaptacją powieści Tracy Chevalier Dziewczyna z perłą.

  Miasto miało współfinansować również budowę centrum kongresowo-festiwalowego Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehry’ego. Właścicielem miała być spółka o tej samej nazwie, w której większościowe udziały miała Fundacja Sztuki Świata. Centrum miało powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Tam też miało zostać zbudowane studio filmowe Davida Lyncha. W styczniu 2010 łódzcy radni nie wyrazili zgody na sfinansowanie z budżetu miasta budowy Camerimage Łódź Center – żądając zapewnienia współfinansowania z innych niż miejskie funduszy.

  Jolanta Dylewska (ur. 9 marca 1958 we Wrocławiu) – operatorka filmowa, reżyserka, pedagog i scenarzystka filmów dokumentalnych.Trzy kolory. Czerwony (fr. Trois couleurs: Rouge) – film fabularny z 1994 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Po premierze reżyser oświadczył, że przestaje robić filmy. Ostatni film w karierze Kieślowskiego.

  Wybuchła afera, David Lynch zwrócił się do premiera RP Donalda Tuska, który jednak bronił nowej prezydent miasta Łodzi. W sprawie zabrał głos też były prezydent RP Lech Wałęsa, który wysłał list do rady i władz miasta, apelując, by ci „nie niszczyli tak wspaniałej inicjatywy społecznej” i aby „dali szansę polskiej kulturze”.

  Opera Nova – teatr operowy, pełniący również rolę teatru muzycznego, zlokalizowany w Bydgoszczy, założony w 1956 r., upaństwowiony w 1960 r. Jest jedną z 10 scen operowych w Polsce oraz jedynym tego typu teatrem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Budynek Opery mieści również Regionalne Centrum Kongresowe, a od 2010 r. użycza także scenę kameralną Bydgoskiemu Teatrowi Lalek Buratino.Andriej Pietrowicz Zwiagincew (ros. Андрей Петрович Звягинцев, ur. 6 lutego 1964 w Nowosybirsku), rosyjski aktor i reżyser.

  W marcu 2010 organizatorzy Camerimage ogłosili swoją decyzję o przeniesieniu festiwalu z Łodzi. 18 czerwca 2010 Marek Żydowicz jednostronnie zerwał umowę z Łodzią na tegoroczną organizację festiwalu, a spółka Camerimage Łódź Center została wykreślona z KRS w lipcu 2019.

  Camerimage w Bydgoszczy[ | edytuj kod]

  Opera Nova – Centrum Festiwalowe, Bydgoszcz

  W 2010 Camerimage odbył się w Bydgoszczy, w kompleksie budynków teatru muzycznego Opera Nova. W maju 2012 Fundacja podpisała umowę z miastem, z której wynikało, że festiwal miał odbywać się w Bydgoszczy do 2014. Na XX edycji festiwalu pojawili się tacy specjalni goście jak Keanu Reeves (z jego filmem Side by side), David Lynch (Złota Żaba za całokształt twórczości dla reżysera), Alan Parker (jako przewodniczący jury etiud studenckich) oraz Joel Schumacher (jako przewodniczący jury konkursu głównego).

  Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes (wym. reɪf ˈfaɪnz) (ur. 22 grudnia 1962 w Ipswich, Suffolk) – angielski aktor filmowy i teatralny, reżyser.Walter Scott Murch (ur. 12 lipca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański montażysta obrazu i dźwięku, wielokrotny laureat Oscara.

  17 listopada 2018, na zakończenie 26. edycji festiwalu, Marek Żydowicz poinformował, że była to ostatnia edycja zorganizowana w tym mieście.

  Camerimage w Toruniu[ | edytuj kod]

  27. Energa Camerimage - podczas gali inauguracyjnej specjalną Złotą Żabę odebrał m.in. Danny DeVito
  Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, gospodarz festiwalu w 2019

  W późniejszych latach, w ramach festiwalu Camerimage w Bydgoszczy odbywały się także imprezy towarzyszące w Toruniu, m.in. od 16 listopada 2015 do 31 stycznia 2016 można było zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej wystawę prac fotograficznych kanadyjskiego muzyka Bryana Adamsa, którą artysta otworzył osobiście. Była to pierwsza prezentacja jego fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej, zaś na przełomie 2018 i 2019, także w CSW odbyła się wystawa sztuki XX i XXI wieku pt. „Malarstwo wciąż żywe … w poszukiwaniu nowoczesności”.

  Piotr Szczepański (ur. 24 października 1975 w Łodzi) – polski operator, reżyser i scenarzysta. Realizator reklam i wideoclipów. Syn filmoznawcy Tadeusza Szczepańskiego.Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  20 grudnia 2017 w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes fundacji Tumult Marek Żydowicz podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu, które będzie miało za zadanie współtworzyć festiwal Camerimage. Dwa lata później, 7 marca 2019, podczas 5. sesji Rady Miasta Torunia, Marek Żydowicz poinformował, że 27. edycja tego festiwalu odbędzie się w Toruniu, a miejscem jego głównych wydarzeń będzie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. We wrześniu tego samego roku, tym razem w Toruniu, wyżej wymienieni podpisali umowę ws. utworzenia i współprowadzenia ECFC. Działalność Centrum ma się rozpocząć 1 stycznia 2020, zaś sam festiwal, po powrocie do Torunia, odbył się w dniach 9-16 listopada 2019. Podczas gali inauguracyjnej festiwalu specjalne Złote Żaby odebrali m.in.: Danny DeVito, Peter Greenaway i Ewa Dałkowska. Natomiast podczas gali zamknięcia gościli w Toruniu m.in.: Quentin Tarantino, który wraz z Robertem Richardsonem odebrał nagrodę dla duetu reżyser i operator. Edward Norton uhonorowany został Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego, a Richard Gere odebrał nagrodę specjalną. Częścią festiwalu były także liczne seminaria i warsztaty na temat sztuki filmowej oraz autorska wystawa pt.: "Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya" przygotowana przez Petera Greenawaya i jego żonę Saskię Boddeke w Centrum Sztuki Współczesnej, która trwała do 1 marca 2020.

  Jestem - polski dramat obyczajowy z 2005 roku. Zdjęcia powstały od 13 października do 6 grudnia 2004. Zdjęcia plenerowe to : Toruń, Chełmno, KozielecAgora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.

  Daty i miejsca poszczególnych edycji festiwalu[ | edytuj kod]


  Laureaci konkursów (wybór)[ | edytuj kod]

  Konkurs filmów fabularnych (konkurs główny)[ | edytuj kod]

 • 1993 skład jury: Vittorio Storaro (przewodniczący), Victor Kemper, Ryszard Horowitz, Sławomir Idziak, Jerzy Płażewski, Witold Sobociński, Janusz Zaorski
 • Złota Żaba: Stuart Dryburgh za zdjęcia do filmu Fortepian
 • Srebrna Żaba: Gu Changwei za zdjęcia do filmu Żegnaj, moja konkubino
 • Brązowa Żaba: nie przyznano
 • 1994 skład jury: Vilmos Zsigmond (przewodniczący), John Bailey, Stuart Dryburgh, Adam Holender, Allan Starski, Jerzy Wójcik
 • Złota Żaba: Tibor Mathe Woyzeck oraz Artur Reinhart za zdjęcia do filmu Wrony
 • Srebrna Żaba: Piotr Sobociński za zdjęcia do filmu Trzy kolory: Czerwony
 • Brązowa Żaba: Conrad L. Hall za zdjęcia do filmu Szachowe dzieciństwo (Searching for Bobby Fischer)
 • 1995 skład jury: Conrad Hall (przewodniczący), Bob Fisher, Walter Lassally, Witold Sobociński, Jaromír Sofr, Ronnie Taylor, Jost Vacano, Jerzy Wójcik
 • Złota Żaba: Piotr Sobociński za zdjęcia do filmu Siódmy pokój
 • Srebrna Żaba: Goert Giltay za zdjęcia do filmu Latający Holender
 • Brązowa Żaba: Roger Deakins za zdjęcia do filmu Skazani na Shawshank
 • 1996 skład jury: Andrzej Żuławski (przewodniczący), Haskell Wexler, Vilmos Zsigmond, Miroslav Ondříček, Aleksiej Rodionow, Robert Alazraki, Andrzej J. Jaroszewicz
 • Złota Żaba: Dick Pope za zdjęcia do filmu Sekrety i kłamstwa
 • Srebrna Żaba: Eduardo Serra za zdjęcia do filmu Więzy miłości
 • Brązowa Żaba: Geoffrey Simpsons za zdjęcia do filmu Blask
 • 1997 skład jury: Agnieszka Holland (przewodnicząca), Jack Green, Edward Kłosiński, Jerzy Zieliński, Eduardo Serra, Walter Lassally, Mike Southon
 • Złota Żaba: Rogier Stoffers za zdjęcia do filmu Charakter
 • Srebrna Żaba: Ron Fortunato za zdjęcia do filmu Nic doustnie
 • Brązowa Żaba: Paweł Edelman za zdjęcia do filmu Kroniki domowe
 • 1998 skład jury: Jerzy Skolimowski (przewodniczący), Grzegorz Kędzierski, Maria Kornatowska, Donald Fredericksen, Giuseppe Rotunno, Jean Michel Hummeau, Mike Molloy, Franz Rath, Gustaf Mandal
 • Złota Żaba: Walther Carvalho za zdjęcia do filmu Dworzec nadziei
 • Srebrna Żaba: Hideo Yamamoto za zdjęcia do filmu Hana-bi
 • Brązowa Żaba: Jens Fisher za zdjęcia do filmu Beneath the Surface
 • 1999 skład jury: Mike Leigh (przewodniczący), Dean Cundey, Oliver Stapleton, Witold Stok, Theo Bierkens, Tony Forsberg, Wolfgang Fischer, Anne Goursaud
 • Złota Żaba: Remi Adefarasin za zdjęcia do filmu Elizabeth
 • Srebrna Żaba: Junichi Fujisawa za zdjęcia do filmu Hakuchi (The Innocent)
 • Brązowa Żaba: Timo Salminen za zdjęcia do filmu Juha
 • 2000 skład jury: Michael Cimino (przewodniczący), Peter Suschitzky, Yorgos Arvanitis, Mahmoud Kalari, Wolfgang Treu, Alex Thomson, Paul Sarrosy, Jacek Petrycki
 • Złota Żaba: Rodrigo Prieto za zdjęcia do filmu Amores perros
 • Srebrna Żaba: Robert Fraisse za zdjęcia do filmu Vatel
 • Brązowa Żaba: Philip Ogaard za zdjęcia do filmu Aberdeen
 • 2001 skład jury: Roger Deakins (przewodniczący), Jörg Schmidt-Reitwein, Robert Fraisse, Phedon Papamichael, Sean Bobbitt
 • Złota Żaba: Gérard Simon za zdjęcia do filmu Król tańczy
 • Srebrna Żaba: Adam Sikora za zdjęcia do filmu Angelus
 • Brązowa Żaba: Piotr Sobociński za zdjęcia do filmu Kraina wiecznego szczęścia
 • 2002 skład jury: Chris Menges (przewodniczący), John De Borman, Adam Greenberg, Pierre Lhomme, Vladimír Smutný, Jost Vacano, Piotr Wojtowicz
 • Złota Żaba: Krzysztof Ptak za zdjęcia do filmu Edi oraz Conrad L. Hall za zdjęcia do filmu Droga do zatracenia
 • Srebrna Żaba: Edward Lachman za zdjęcia do filmu Daleko od nieba
 • Brązowa Żaba: Denis Lenoir za zdjęcia do filmu Demonlover
 • 2003 skład jury: James Ivory (przewodniczący), Adam Holender, Rogier Stoffers, Franciszek Starowieyski, Tony Pierce-Roberts, Krzysztof Malkiewicz, Pierre Lhomme
 • Złota Żaba: César Charlone za zdjęcia do filmu Miasto Boga
 • Srebrna Żaba: Piotr Kukla za zdjęcia do filmu Bliźniaczki (De Tweeling)
 • Brązowa Żaba: Eduardo Serra za zdjęcia do filmu Dziewczyna z perłą
 • Specjalna nagroda jury: Adam Bajerski i Paweł Śmietanka za zdjęcia do filmu Zmruż oczy
 • 2004 skład jury: Vilmos Zsigmond (przewodniczący), Renato Berta, László Kovács, Svein Krøvel, Oliver Stapleton, prof. Jerzy Woźniak
 • Złota Żaba: Dick Pope za zdjęcia do filmu Vera Drake
 • Srebrna Żaba: Rodrigo Prieto za zdjęcia do filmu Aleksander
 • Brązowa Żaba: Manuel Alberto Claro za zdjęcia do filmu Rekonstrukcja
 • 2005 skład jury: Affonso Beato (przewodniczący), César Charlone, Donald McAlpine, Karl Prümm, Franz Rath, Declan Quinn
 • Złota Żaba: Gyula Pados za zdjęcia do filmu Los utracony
 • Srebrna Żaba: Jens Fischer za zdjęcia do filmu The Queen of Sheba's Pearls
 • Brązowa Żaba: Louis-Philippe Capelle za zdjęcia do filmu Nuit noire (Black Night)
 • Specjalna nagroda dyrektora festiwalu: Phedon Papamichael za zdjęcia do filmu Spacer po linie
 • 2006 skład jury: Michael Chapman, Ryszard Lenczewski, Peter Levy, Bruno Delbonnel, Phil Méheux
 • Złota Żaba: Guillermo Navarro za zdjęcia do filmu Labirynt fauna
 • Srebrna Żaba: Dick Pope za zdjęcia do filmu Iluzjonista
 • Brązowa Żaba: Ricardo Della Rosa za zdjęcia do filmu Dom z piasku (Casa de areia)
 • 2007 skład jury: Brett Ratner (przewodniczący), Piotr Dumała, Paweł Edelman, Robbie Greenberg, Lawrence Grobel, Lilly Kilvert, Pierre Lhomme, Karl Walter Lindenlaub, Oliver Stapleton
 • Złota Żaba: Janusz Kamiński za zdjęcia do filmu Motyl i skafander
 • Srebrna Żaba: Bruno Delbonnel za zdjęcia do filmu Across the Universe
 • Brązowa Żaba: Edward Lachman za zdjęcia do filmu I’m Not There. Gdzie indziej jestem
 • 2008 skład jury: Pierre Lhomme (przewodniczący), Gabriel Beristain, Stephen Goldblatt, Ryszard Horowitz, Nicola Pecorini, Steven Rosenblum, Juan Ruiz Anchía, John Toll, Nigel Walters
 • Złota Żaba: Anthony Dod Mantle za zdjęcia do filmu Slumdog. Milioner z ulicy
 • Srebrna Żaba: César Charlone za zdjęcia do filmu Miasto ślepców (Blindness)
 • Brązowa Żaba: Rainer Klausmann za zdjęcia do filmu Der Baader Meinhof Komplex
 • 2009 skład jury: Allan Starski (przewodniczący), Dean Cundey, Anastas Michos, Edward Lachman, Igor Luther, Phil Méheux
 • Złota Żaba: Gijjora Bejach za zdjęcia do filmu Liban
 • Srebrna Żaba: Krzysztof Ptak za zdjęcia do filmu Dom zły
 • Brązowa Żaba: Marcin Koszałka za zdjęcia do filmu Rewers
 • 2010 skład jury: Dion Beebe, Peter Biziou, Stephen Goldblatt, Andrzej Kołodyński, Roberto Schaefer, Tom Stern, Jost Vacano
 • Złota Żaba: Artur Reinhart za zdjęcia do filmu Wenecja
 • Srebrna Żaba: Michaił Kriczman za zdjęcia do filmu Milczące dusze (Owsianki)
 • Brązowa Żaba: Eduard Grau za zdjęcia do filmu Pogrzebany
 • 2011 skład jury: Roger Donaldson (przewodniczący), Walter Lassally, Lilly Kilvert, Hannah McGill, Elvis Mitchell, Dick Pope, Dante Spinotti
 • Złota Żaba: Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu W ciemności
 • Srebrna Żaba: Mahmoud Kalari za zdjęcia do filmu Rozstanie
 • Brązowa Żaba: Robbie Ryan za zdjęcia do filmu Wichrowe Wzgórza
 • 2012 skład jury: Joel Schumacher (przewodniczący), Christine Rothe, Artur Reinhart, Michael Seresin, Stephen Goldblatt, Michael Glawogger, Piers Handling
 • Złota Żaba: Nicolas Bolduc za zdjęcia do filmu Wiedźma wojny, reż. Kim Nguyen
 • Srebrna Żaba: Caroline Champetier za zdjęcia do filmu Holy Motors, reż. Leos Carax
 • Brązowa Żaba: Touraj Aslani za zdjęcia do filmu Pora nosorożca, reż. Bahman Ghobadi
 • 2013 skład jury: Denis Lenoir, Tom Stern, Adam Holender, Edward Lachman, Timo Salminen, Todd McCarthy, Franz Lustig, Jeffrey Kimball
 • Złota Żaba: Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za zdjęcia do filmu Ida, reż. Paweł Pawlikowski
 • Srebrna Żaba: Lorenzo Hagerman za zdjęcia do filmu Heli, reż. Amat Escalante
 • Brązowa Żaba: Bruno Delbonnel za zdjęcia do filmu Co jest grane, Davis? (Inside Llewyn Davis), reż. Joel i Ethan Coen
 • 2014 skład jury: Roland Joffé (przewodniczący), Christian Berger, Ryszard Bugajski, Ryszard Horowitz, David Gropman, Artur Reinhart, Oliver Stapleton, Manuel Alberto, David MacMillan
 • Złota Żaba: Michaił Kriczman za zdjęcia do filmu Lewiatan, reż. Andriej Zwiagincew
 • Srebrna Żaba: Ehab Assa za zdjęcia do filmu Omar, reż. Hany Abu-Assad
 • Brązowa Żaba: André Turpin za zdjęcia do filmu Mama, reż. Xavier Dolan
 • 2015 skład jury: Michael Hoffman (przewodniczący), Reed Morano, Giovanni Ribisi, Timo Salminen, Matthew Libatique, Ryszard Lenczewski, Salvatore Totino
 • Złota Żaba: Edward Lachman za zdjęcia do filmu Carol, reż. Todd Haynes
 • Srebrna Żaba: Sturla Brandt Grøvlen za zdjęcia do filmu Barany. Islandzka opowieść (Hrútar), reż. Grímur Hákonarson
 • Brązowa Żaba: Mátyás Erdély za zdjęcia do filmu Syn Szawła (Saul fia), reż. László Nemes
 • 2016 skład jury: Alan Parker (przewodniczący), Michael Barrett, Neil Corbould, Michael Seresin, Gérard Simon, Oliver Stapleton, Robert D. Yeoman
 • Złota Żaba: Greig Fraser za zdjęcia do filmu Lion. Droga do domu, reż. Garth Davis
 • Srebrna Żaba: Bradford Young za zdjęcia do filmu Nowy początek (Arrival), reż. Denis Villeneuve
 • Brązowa Żaba: Anthony Dod Mantle za zdjęcia do filmu Snowden, reż. Oliver Stone
 • 2017
 • Złota Żaba: Máté Herbai za zdjęcia do filmu Dusza i ciało, reż. Ildikó Enyedi
 • Srebrna Żaba: Michaił Kriczman za zdjęcia do filmu Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew
 • Brązowa Żaba: Anthony Dod Mantle za zdjęcia do filmu Najpierw zabili mojego ojca, reż. Angelina Jolie
 • 2018
 • Złota Żaba: Ji Yong Kim za zdjęcia do filmu The Fortress, reż. Dong-Hyuk Hwang
 • Srebrna Żaba: Łukasz Żal za zdjęcia do filmu Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski
 • Brązowa Żaba: Alfonso Cuarón za zdjęcia do filmu Roma, reż. Alfonso Cuarón
 • 2019
 • Złota Żaba: Lawrence Sher za zdjęcia do filmu Joker, reż. Todd Phillips
 • Srebrna Żaba: César Charlone za zdjęcia do filmu Dwóch papieży, reż. Fernando Meirelles
 • Brązowa Żaba: Vladimír Smutný za zdjęcia do filmu Malowany ptak, reż. Václav Marhoul
 • 2020
 • Złota Żaba: Joshua James Richards za zdjęcia do filmu Nomadland, reż. Chloé Zhao
 • Srebrna Żaba: Rauno Ronkainen za zdjęcia do filmu Helene, reż. Antti J. Jokinen
 • Brązowa Żaba: Nicolaj Brüel za zdjęcia do filmu Pinokio, reż. Matteo Garrone
 • Konkurs | edytuj kod]

 • 1997
 • Złota Kijanka: Marek Wieser za zdjęcia do filmu Wątróbka z ziemniakami (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Marek Gajczak za zdjęcia do filmu Sposób na Moravię (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Manuel Mack za zdjęcia do filmu A Summer’s Day (Deutsche Film und Fernsehen Akademie, Berlin, Niemcy)
 • 1998
 • Złota Kijanka: Danny Featherstone za zdjęcia do filmu Great Falls (Australian Film Television and Radio School, Sydney, Australia)
 • Srebrna Kijanka: Mikołaj Łepkowski za zdjęcia do filmu Sfera (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Alexey Todorov za zdjęcia do filmu A Short Film About a Boy (Russian State Institute of Cinematography, Moskwa, Rosja)
 • 1999
 • Złota Kijanka: Bogumił Godfrejów za zdjęcia do filmu Claire (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Piotr Szczepański za zdjęcia do filmu Q (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Daniela Knapp i Kathinka Minthe za zdjęcia do filmu Counting Sheep (Filmakademie Baden-Württemberg, Ludwigsburg, Niemcy)
 • 2000
 • Złota Kijanka: Bogumił Godfrejow za zdjęcia do filmu Kręgi snu (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Michal Popiel-Machnicki za zdjęcia do filmu Wrzask (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Sebastian Makker za zdjęcia do filmu A Rare Bird (National Film School of Denmark, Dania)
 • 2001
 • Złota Kijanka: Sławomir Bergański za zdjęcia do filmu Chimeria (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Carlos Catalan Alucha za zdjęcia do filmu Prey (Escola Superior de cinema i audiovisuals de Catalunya, Hiszpania)
 • Brązowa Kijanka: Peter Flinckenberg za zdjęcia do filmu Zero Degrees (Department of Film and Television Helsinki, Finlandia)
 • 2002
 • Złota Kijanka: Ngo The Chau za zdjęcia do filmu The Shadow (Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Niemcy)
 • Srebrna Kijanka: Szymon Lenkowski za zdjęcia do filmu Siena (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Maxim Shinkorenko za zdjęcia do filmu Meat (VGIK, Rosja)
 • 2003
 • Złota Kijanka: Maciej Sobieraj za zdjęcia do filmu Koma (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Maciej Majchrzak za zdjęcia do filmu Anabiosis (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Konrad Spyra za zdjęcia do filmu T-Rex (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Specjalna nagroda jury: Camila Hjelm Knudsen za zdjęcia do filmu The Fighter
 • 2004
 • Złota Kijanka: Piotr Sobociński jr. za zdjęcia do filmu Zima (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Isaac Vila za zdjęcia do filmu The Next (Escola Superior de cinema i audiovisuals de Catalunya, Hiszpania)
 • Brązowa Kijanka: Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu Ciało moje (PWSFTviT, Polska)
 • 2005
 • Złota Kijanka: Krum Rodriguez za zdjęcia do filmu Predi zivota, sled smartta (Before Life, After Death) (National Academy of Theatre and Film Arts, Bułgaria)
 • Srebrna Kijanka: Yori Fabian za zdjęcia do filmu Ulewa (PWSFTviT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Tim Ottenstein za zdjęcia do filmu Musca (Fachhochschule Dortmund, Niemcy)
 • Interaktywna Kijanka: Anna Winkler za zdjęcia do filmu Dotyk motyla
 • 2006
 • Złota Kijanka: Paweł Dyllus za zdjęcia do filmu Sezon na kaczki (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Imri Matalon za zdjęcia do filmu Road Marks (The Sam Spiegel Film and TV School, Izrael)
 • Brązowa Kijanka: Kolja Raschke za zdjęcia do filmu Firn (Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Niemcy)
 • Nagroda Studencka im. Davida Samuelsona: Paweł Dyllus za najlepszą technikę zdjęciową w filmie Sezon na kaczki
 • 2007
 • Złota Kijanka (Studencka Nagroda im. László Kovácsa): Tomasz Woźniczka za zdjęcia do filmu Za horyzont (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Raphael Beinder za zdjęcia do filmu Ojciec śpi (My Father is Sleeping)
 • Brązowa Kijanka: Michał Sobociński za zdjęcia do filmu Ojciec (Father)
 • 2008
 • Złota Kijanka (Studencka Nagroda im. László Kovácsa): Aurelian Pechmeja za zdjęcia do filmu Dear Mom, to Read If I Don't Wake Up (Institut National Supérieur des Arts du Spectacle, Belgia)
 • Srebrna Kijanka: Bartek Cierlica za zdjęcia do filmu The Gravediggers (Grobari) (PWSFTViT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Nadav Hekselman za zdjęcia do filmu Drogi (Roads) (Tel Awiw University Department of Film and Television, Izrael)
 • 2009
 • Złota Kijanka (Studencka Nagroda im. László Kovácsa): Weronika Bilska za zdjęcia do filmu Brzydkie słowa (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Jakub Czerwiński za zdjęcia do filmu Przez szybę
 • Brązowa Kijanka: Maly Róbert za zdjęcia do filmu Napszúrás
 • 2010
 • Złota Kijanka (Studencka Nagroda im. László Kovácsa): Jakub Giza za zdjęcia do filmu Jutro mnie tu nie będzie
 • Srebrna Kijanka: Phillip Haberlandt i Jens Hallman za zdjęcia do filmu St. Christophorus: Roadkill
 • Brązowa Kijanka: Johan Holmquist za zdjęcia do filmu Bekas
 • 2011
 • Złota Kijanka (Studencka Nagroda im. László Kovácsa): Balazs Rewesz za zdjęcia do filmu Finale (Fotografus Foundation and School for the Hungarian Film & Photography, Węgry)
 • Srebrna Kijanka: Nicolas Villegas Hernande za zdjęcia do filmu Ludzie normalni (PWSFTViT, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Sin Huh za zdjęcia do filmu Raju (Hamburg Media School, Niemcy)
 • 2012
 • Złota Kijanka (Nagroda Studencka im. László Kovácsa): Robert Oberrainer za zdjęcia do filmu Blackstory, reż. Christoph Brunner, Stefan Brunner (Institut für Film und Fernsehen Filmakademie Wien, Austria)
 • Srebrna Kijanka: Mikko Kamunen za zdjęcia do filmu The Zone, reż. Lauri Randla (Aalto University of Art and Design, Helsinki, Finlandia)
 • Brązowa Kijanka: Magnus Borge za zdjęcia do filmu Without Snow, reż. Magnus von Horn (PWSFTViT, Polska)
 • 2013
 • Złota Kijanka (Nagroda Studencka im. László Kovácsa): Zuzanna Pyda za zdjęcia do filmu Taki pejzaż, reż. Jagoda Szelc (PWSFTviT, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Erika Medav za zdjęcia do filmu Zinneke, reż. Rémi Allier (Institut des Arts de Diffusion, Belgia)
 • Brązowa Kijanka: Anselm Hartmann za zdjęcia do filmu Das Begräbnis des Harald Kramer, reż. Marc Schlegel (Institut für Film und Fernsehen Filmakademie Wien, Austria)
 • 2014
 • Złota Kijanka (Nagroda Studencka im. László Kovácsa): Julian Landweer za zdjęcia do filmu Berlin Troika, reż. Andrej Gontcharov (Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Niemcy)
 • Srebrna Kijanka: Andrzej Cichocki za zdjęcia do filmu Las cieni, reż. Andrzej Cichocki (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Clémence Warnier za zdjęcia do filmu Do You Even Know, reż. Arthur Lecouturier (Institut des Arts de Diffusion, Belgia)
 • 2015
 • Złota Kijanka (Nagroda Studencka im. László Kovácsa): Bartosz Bieniek za zdjęcia do filmu Ameryka, reż. Aleksandra Terpińska (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Srebrna Kijanka: Simon Drescher za zdjęcia do filmu Stavanger, reż. Arto Sebastian Buhmann (Filmakademie Baden-Württemberg, Ludwigsburg, Niemcy)
 • Brązowa Kijanka: Damian Kocur za zdjęcia do filmu To, czego chcę, reż. Damian Kocur (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • 2016
 • Złota Kijanka (Nagroda Studencka im. László Kovácsa): Rachel Liew za zdjęcia do filmu Han, reż. Jonathan Choo (Nanyang Technological University (NTU) School of Art, Design and Media (ADM), Singapur)
 • Srebrna Kijanka: Martyna Jakimowska za zdjęcia do filmu Lato, reż. Martyna Jakimowska i Karol Lindholm (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, Polska)
 • Brązowa Kijanka: Arend Krause za zdjęcia do filmu Yahrzeit, reż. Thomas Eggel (Hamburg Media School, Niemcy)
 • Konkurs debiutów operatorskich / Konkurs debiutów europejskich[ | edytuj kod]

  Konkurs debiutów europejskich
 • 2006: Daniel Schönauer za zdjęcia do filmu Jaskinia żółtego psa (Die Höhle des gelben Hundes), reż. Byambasuren Davaa
 • Konkurs debiutów operatorskich
 • 2010 Najlepszy debiut autora zdjęć: Adam Arkapaw za film Królestwo zwierząt (Animal Kingdom), reż. David Michôd
 • 2011 Najlepszy debiut operatorski: Radosław Ładczuk za film Sala samobójców, reż. Jan Komasa
 • 2012 Najlepszy debiut operatorski: Miguel Ángel Jiménez za film Chaika, reż. Miguel Ángel Jiménez
 • 2013 Najlepszy debiut operatorski: Chayse Irvin za film Medeas, reż. Andrea Pallaoro
 • 2014 Najlepszy debiut operatorski: Niels Thastum za film Wilkołacze sny (Når dyrene drømmer), reż. Jonas Alexander Arnby
 • 2015 Najlepszy debiut operatorski: Joshua James Richards za film Songs My Brothers Taught Me, reż. Chloé Zhao
 • 2016 Najlepszy debiut operatorski: Juliette Van Dormael za film Mon ange (ang. My Angel), reż. Harry Cleven
 • Konkurs debiutów reżyserskich[ | edytuj kod]

 • 2010 Najlepszy debiut reżysera: David Michôd za film Królestwo zwierząt (Animal Kingdom), zdj. Adam Arkapaw
 • 2011 Najlepszy debiut reżyserski: Karl Markovics za film Oddech (Atmen), zdj. Martin Gschlacht
 • 2012 Najlepszy debiut reżyserski: Miguel Ángel Jiménez za film Chaika, zdj. Miguel Ángel Jiménez
 • 2013 Najlepszy debiut reżyserski: Alice Winocour za film Augustine, zdj. Georges Lechaptois
 • 2014 Najlepszy debiut reżyserski: Naji Abu Nowar za film Theeb, zdj. Wolfgang Thaler
 • 2015 Najlepszy debiut reżyserski: Luis Urquiza Mondragón za film Obediencia perfecta, zdj. Serguei Saldívar Tanaka
 • 2016 Najlepszy debiut reżyserski: Tobias Nölle za film Alojzy (Aloys), zdj. Simon Guy Fässler
 • Konkursy | edytuj kod]

 • 2008
 • Złota Żaba w Konkursie Filmów Dokumentalnych: Glauco Bermúdez za zdjęcia do filmu Ex-voto For Three Souls (Ex-voto para tres ánimas)
 • 2009
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Yaron Orbach za zdjęcia do filmu Unmistaken Child
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Murray Fredericks za zdjęcia do filmu Salt
 • 2010
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Tim Hetherington i Sebastian Junger za zdjęcia do filmu Restrepo
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Piotr Stasik za zdjęcia do filmu Koniec lata
 • 2011
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Tomasz Wolski za zdjęcia do filmu Lekarze
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Łukasz Żal i Piotr Bernaś za zdjęcia do filmu Paparazzi
 • 2012
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Seung-Jun Yi za zdjęcia do filmu Planeta ślimaków
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Lorenzo Castore i Adam Cohen za zdjęcia do filmu No Peace Without War
 • 2013
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Camille Cottagnoud za zdjęcia do filmu Zimowi nomadowie (Hiver nomade), reż. Manuel von Stürler
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Johan Palmgren za zdjęcia do filmu Morfar och Jag och helikoptern till himlen, reż. Åsa Blanck i Johan Palmgren
 • 2014
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Yura Gautsel i Sergei Maksimow za zdjęcia do filmu Krew (Krov), reż. Alina Rudnitskaya
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Przemysław Niczyporuk za zdjęcia do filmu Punkt wyjścia, reż. Michał Szcześniak
 • 2015
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych: Lars Skree za zdjęcia do filmu Scena ciszy (The Look of Silence), reż. Joshua Oppenheimer
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Alvaro Anguita za zdjęcia do filmu Opowieść o miłości, szaleństwie i śmierci (Un cuento de amor, locura y muerte), reż. Mijael Bustos
 • 2016
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych w kategorii Najlepszy film: Ernesto Pardo za zdjęcia do filmu Tempestad, reż. Tatiana Huezo
 • Złota Żaba w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych w kategorii Najlepszy dokument fabularyzowany: Gerry Floyd za zdjęcia do filmu Notes on Blindness, reż. Peter Middleton i James Spinney
 • Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych: Pablo Valdes za zdjęcia do filmu Nie jestem stąd (Yo no soy de aquí, ang. I'm Not from Here), reż. Maite Alberdi i Giedre Žickyte
 • Konkurs | edytuj kod]

 • 2008
 • nagroda główna: Kasper Tuxen Andersen za zdjęcia do teledysku „KingdomDave’a Gahana
 • nagroda publiczności: Aaron Stewart-Ahn i Shawn Kim za zdjęcia do teledysku „I Will Possess Your Heart” grupy Death Cab for Cutie
 • 2009
 • Najlepszy Wideoklip: do utworu „Blonde Fire” belgijskiej grupy The Hickey Underworld, zdj. Nicolas Karakatsanis, reż. Joe Vanhoutteghem
 • Najlepsze Zdjęcia do Wideoklipu: Aaron Stewart-Ahn i Shawn Kim za zdjęcia do teledysku „Wrong” grupy Depeche Mode, reż. Patrick Daughters
 • 2010
 • Najlepszy Wideoklip: do utworu „Zabawa w chowanego” Kory, zdj. Marek Sanak, reż. Bartłomiej Ignaciuk
 • Najlepsze Zdjęcia do Wideoklipu: Greig Fraser za zdjęcia do teledysku „The Space in Between” grupy How to Destroy Angels, reż. Rupert Sanders
 • 2011
 • Najlepszy Wideoklip: do utworu „Simple Math” amerykańskiej grupy Manchester Orchestra, zdj. Jackson Hunt, reż. DANIELS
 • Najlepsze Zdjęcia do Wideoklipu: Karl Erik Brøndbo za zdjęcia do teledysku „So Hot” norweskiej grupy DU, reż. Karl Erik Brøndbo i Solfrid Kjetså
 • 2012
 • Najlepszy Wideoklip: do utworu „I Fink U Freeky” grupy Die Antwoord, zdj. Melle van Essen, reż. Roger Ballen i Ninja
 • Najlepsze Zdjęcia w Wideoklipie: Matthew J. Lloyd za zdjęcia do teledysku „Until the Quiet Comes” Flying Lotusa, reż. Kahlil Joseph
 • 2013
 • Najlepszy wideoklip: do utworu „Pursuit” Gesaffelsteina, zdj. Nicolas Loir, reż. Fleur & Manu
 • Najlepsze zdjęcia w wideoklipie: Nicolas Loir za zdjęcia do teledysku „Cold Win” Ghostpoet, reż. Cyrille de Vignemont
 • 2014
 • Najlepszy wideoklip: do utworu „Turn Down for What” duetu DJ Snake & Lil Jon, zdj. Larkin Seiple, reż. Daniels
 • Najlepsze zdjęcia w wideoklipie: do utworu „Iron Sky” Paola Nutiniego, zdj. Robbie Ryan, reż. Daniel Wolfe
 • 2015
 • Najlepszy wideoklip: do utworu „Alright" Kendricka Lamara, zdj. Rob Witt, reż. Colin Tilley
 • Najlepsze zdjęcia w wideoklipie: do utworu „Alright" Kendricka Lamara, zdj. Rob Witt, reż. Colin Tilley
 • 2016
 • Najlepszy wideoklip: do utworu „Voodoo in My Blood” Massive Attack feat. Young Fathers, zdj. Franz Lustig, reż. Ringan Ledwidge
 • Najlepsze zdjęcia w wideoklipie: do utworu „High School Never Ends” Mykki Blanco feat. Woodkid, zdj. Martin Ruhe, reż. Matt Lambert
 • Konkurs | edytuj kod]

 • 2013
 • Najlepszy Film Dokumentalny 3D: Pina, zdj. Hélene Louvart, reż. Wim Wenders
 • Najlepszy Film Fabularny 3D: Grawitacja, zdj. Emmanuel Lubezki, reż. Alfonso Cuarón
 • 2014
 • Najlepszy Film Dokumentalny 3D: Everest – Poza krańcem świata, zdj. Richard Bluck, reż. Leanne Pooley
 • Najlepszy Film Fabularny 3D: Świat według T.S. Spiveta, zdj. Thomas Hardmeier, reż. Jean-Pierre Jeunet
 • 2015
 • Najlepszy Film 3D: Love, zdj. Benoît Debie, reż. Gaspar Noé
 • First Look – Konkurs | edytuj kod]

 • 2015: Najlepszy pilot: Dom grozy: „Night Work”, zdj. Xavi Giménez, reż. Juan Antonio Bayona
 • 2016: Najlepszy pilot: Długa noc: „Plaża”, zdj. Robert Elswit, reż. Steven Zaillian
 • Konkurs filmów polskich / Przegląd | edytuj kod]

  Przegląd kina polskiego:

  Ida – polsko-duński dramat filmowy z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzki Opus Film.Edi – dramat obyczajowy produkcji polskiej z 2002 roku w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Akcja filmu toczy się w początkowo w Łodzi, a potem na wsi. Bohaterem jest zwyczajny człowiek, który godzi się z tym co go spotyka.
 • 2005 Honorowe wyróżnienie dla filmu polskiego przyznane przez panel profesjonalistów: Jestem, zdj. Artur Reinhart, reż. Dorota Kędzierzawska
 • Konkurs filmów polskich:

 • 2006 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Plac Zbawiciela, zdj. Wojciech Staroń, reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
 • 2007 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Sztuczki, zdj. Adam Bajerski, reż. Andrzej Jakimowski
 • 2008 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Boisko bezdomnych, zdj. Jacek Petrycki, reż. Kasia Adamik
 • 2009 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Wojna polsko-ruska, zdj. Marian Prokop, reż. Xawery Żuławski
 • 2010 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Różyczka, zdj. Piotr Wojtowicz, reż. Jan Kidawa-Błoński
 • 2011 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Sala samobójców, zdj. Radosław Ładczuk, reż. Jan Komasa
 • 2012 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Zabić bobra, zdj. Michał Pakulski, reż. Jan Jakub Kolski
 • 2013 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Dziewczyna z szafy, zdj. Arkadiusz Tomiak, reż. Bodo Kox
 • 2014 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Hardkor Disko, zdj. Kacper Fertacz, reż. Krzysztof Skonieczny
 • 2015 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Letnie przesilenie, zdj. Jerzy Zieliński, reż. Michał Rogalski
 • 2016 Nagroda dla najlepszego filmu polskiego: Ostatnia rodzina, zdj. Kacper Fertacz, reż. Jan P. Matuszyński
 • Piotr Wojtowicz (ur. 23 stycznia 1958 r. w Toruniu) – operator filmowy i telewizyjny, aktor drugoplanowy. W 1986 r. ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Specjalizuje się w zdjęciach lotniczych i morskich, w filmowaniu w warunkach górskich i tropikalnych oraz w zdjeciach z udziałem efektów specjalnych oraz stedicamu.Janusz Zygmunt Kamiński (ur. 27 czerwca 1959 w Ziębicach) – operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  László Kovács (ur. 14 maja 1933 w Cece, zm. 22 lipca 2007 w Beverly Hills) - węgierski operator filmowy, przez wiele lat pracujący za granicą, głównie w Hollywood.
  Slumdog. Milioner z ulicy (tyt. oryg. Slumdog Millionaire, 2008) – brytyjski melodramat w reżyserii Danny’ego Boyle’a. Scenariusz filmu autorstwa Simona Beaufoya oparty został na kanwie powieści Slumdog. Milioner z ulicy (oryg. Q and A) autorstwa indyjskiego pisarza i dyplomaty Vikasa Swarupa.
  Miroslav Ondříček (ur. 4 listopada 1934 w Pradze, zm. 28 marca 2015 tamże) – czeski operator filmowy. Ojciec Davida.
  Patrick Daughters (ur. 1976 w Berkeley) - amerykański reżyser teledysków i reklam. Podczas nauki w liceum został nagrodzony za reżyserię trzech krótkich filmów: "Unloved", "In Life We Soar" i "Any Creature". "Unloved" zdobył główną nagrodę w konkursie filmowym Nintendo Eternal Darkness w 2002. W 2003 rozpoczął reżyserię teledysków.
  Jan Kidawa-Błoński (ur. 12 lutego 1953 w Chorzowie) – polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Mąż Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
  Peter Greenaway (ur. 5 kwietnia 1942 w Newport, Walia) – brytyjski reżyser i scenarzysta, jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców filmowych ostatnich lat. Z wykształcenia malarz.
  Paweł Pawlikowski (ur. 15 września 1957 w Warszawie) – polsko-brytyjski reżyser i scenarzysta, autor Idy, pierwszego polskiego filmu, który w 2015 roku zdobył nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.23 sek.