• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cameo


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Urzeczona (tytuł oryg. Spellbound) – amerykański psychologiczny dreszczowiec noir z 1945 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Bena Hechta, będącego adaptacją powieści The House of Dr. Edwardes autorstwa Johna Palmera i Hilary’ego St. George’a Sandersa z 1927. W rolach głównych wystąpili Ingrid Bergman i Gregory Peck. Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnej klinice psychiatrycznej Green Manors. Po odejściu na emeryturę przez doktora Murchisona (Leo G. Carroll), nowym dyrektorem placówki zostaje uznany i szanowany w środowisku medycznym Anthony Edwardes (Peck). Jego sympatyczna natura oraz urok osobisty wzbudza zainteresowanie chłodnej doktor Constance Petersen (Bergman). Wkrótce lekarka odkrywa, że Edwardes cierpi na psychozę powiązaną z amnezją i nie pamięta, kim jest naprawdę.
  Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.
  Alfred Hitchcock w roli cameo w filmie Urzeczona (1945)

  Cameo – krótki udział znanej osobistości (na przykład aktora, muzyka lub polityka) w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest wymieniona w czołówce bądź też w napisach końcowych.

  Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

  Przykłady cameo[ | edytuj kod]

 • Angielski reżyser Alfred Hitchcock miał w zwyczaju pojawiać się w swoich filmach w rolach cameo. Pierwszym takim filmem był Lokator (1927).
 • Film Gracz (1992) w reżyserii Roberta Altmana został w znacznym stopniu oparty na rolach cameo. W obrazie, poza główną obsadą, wystąpili: Anjelica Huston, Bruce Willis, Burt Reynolds, Cher, Jack Lemmon, Jeff Goldblum, John Cusack, Julia Roberts, Lily Tomlin, Malcolm McDowell, Nick Nolte oraz Peter Falk.
 • W filmie Samotnicy (1992, reż. Cameron Crowe) w roli cameo wystąpili muzycy zespołów z SeattleAlice in Chains, Pearl Jam i Soundgarden.
 • W 2007 Jennifer Aniston wcieliła się w postać Tiny Harrod w amerykańskim serialu telewizyjnym Dirt. Aniston wystąpiła w odcinku „Ita Missa Est”.
 • W 2008 Britney Spears wcieliła się w postać Abby w amerykańskim serialu telewizyjnym Jak poznałem waszą matkę. Spears wystąpiła w odcinkach „Everything Must Go” i „Ten Sessions”.
 • Amerykański scenarzysta i producent Stan Lee znany był z ról cameo dzięki występom w filmach Marvel Cinematic Universe.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rola epizodyczna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Patrick McGilligan: Alfred Hitchcock: Życie w ciemności i pełnym świetle. Jowita Matys, Anna Nermer, Andrzej Nermer, Irena Stąpor (tłum.). Twój Styl, 2005, s. 942–980. ISBN 978-83-7163-505-2. (pol.)
  2. Michael Walker: Hitchcock’s Motifs. Amsterdam University Press, 2007, s. 87–88. ISBN 978-90-5356-773-9. (ang.)
  3. The World of Cameo Appearances. W: Mark Goble: Beautiful Circuits: Modernism and the Mediated Life. 9780231518406, 2010, s. 90–92. ISBN 978-0-231-51840-6.
  4. Justin Henderson: Grunge: Seattle. Roaring Forties Press, 2016. ISBN 978-1938901546. (ang.)
  5. Intrygi i klamstwa (2007–2008) Ita Missa Est (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-05-27].
  6. Jak poznałem waszą matkę (2005–2014) Ten Sessions (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-05-27].
  7. Jak poznałem waszą matkę (2005–2014) This Everything Must Go (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-05-27].
  8. Stan Lee's Marvel Cameos, „Fandom powered by Wikia”, 14 czerwca 2016 [dostęp 2017-03-31] (pol.).
  Peter Michael Falk (ur. 16 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański aktor, utożsamiany głównie z rolą tytułowego porucznika w serialu Columbo.Czołówka – początkowa sekwencja filmu, prezentująca logotypy producenckie i napisy wstępne (tytuł obrazu, nazwiska najważniejszych twórców: reżysera, scenarzysty, operatora, głównych aktorów, producenta), lub piosenkę otwierającą film (najczęściej animowany). Natomiast końcowa sekwencja z napisami zwana jest „tyłówką”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rola epizodyczna – drugoplanowa rola aktorska z co najmniej jednym zdaniem dialogu. W telewizji mianem tym określa się rolę, w której aktor wypowiada mniej niż 6 zdań. Aktorzy epizodyczni wymieniani są w napisach końcowych danej produkcji, w przeciwieństwie do statystów, którzy nie wypowiadają żadnych kwestii i ich nazwiska nie widnieją w napisach końcowych. Wyjątkiem jest pojawienie się w filmie znanego aktora lub innej znanej osobistości. Jej nazwisko odnotowywane jest w obsadzie, aby przydać filmowi splendoru.
  Cameron Bruce Crowe (ur. 13 lipca 1957 w Palm Springs w stanie Kalifornia) − amerykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Patrick McGilligan (ur. 1951) – amerykański biograf i pisarz irlandzkiego pochodzenia. Jego biografia Alfreda Hitchcocka zatytułowana Alfred Hitchcock: Życie w ciemności i pełnym świetle była nominowana do Nagrody im. Edgara Allana Poego
  Jennifer Aniston (ur. 11 lutego 1969 w Sherman Oaks) – amerykańska aktorka i producentka filmowa. Sławę zdobyła poprzez rolę Rachel Green w sitcomie Przyjaciele za którą wyróżniona została Emmy i Złotym Globem. Występowała w wielu hollywoodzkich produkcjach, głównie komediach.
  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.
  Malcolm McDowell, właściwie Malcolm John Taylor (ur. 13 czerwca 1943 w Horsforth) – brytyjski aktor i producent filmowy i telewizyjny.
  Singles (1992) to amerykańska komedia obyczajowa, której scenarzystą i reżyserem był Cameron Crowe. Akcja filmu toczy się w Seattle. W filmie grają Bridget Fonda i Campbell Scott oraz Matt Dillon i Bill Pullman.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.