Camel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Camel – brytyjska grupa grająca rock progresywny, aktywna z przerwami od 1971 do dziś.

Chameleon - The Best of Camel – kompilacyjny album brytyjskiej grupy Camel wydany w 1981 roku. Zawiera materiał z płyt zespołu od Camel do Nude.Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.

W czasie swej długoletniej działalności grupa przeszła wiele zmian personalnych i jedynym muzykiem grającym w zespole przez wszystkie lata był jej współzałożyciel i lider – Andy Latimer.

Muzyka grupy charakteryzowała się bogatym brzmieniem opartym na melodyjnej grze gitary i elektronicznych instrumentów klawiszowych. Ważnym elementem w muzyce Camela jest improwizacja. Wyraźnie też słychać w niej wpływy muzyki poważnej, jazzu i hard rocka.

Do najważniejszych albumów należą: Camel, Mirage, Nude (album koncepcyjny opowiadający historię Japończyka, który po 20 latach po zakończeniu wojny siedzi w dżungli czekając na rozkaz). Drugim koncept albumem grupy jest wydany w 1975 roku The Snow Goose, oparty na książce Paula Gallico pod tym samym tytułem.

Jan Russell Schelhaas (ur. 11 marca 1948 w Liverpoolu) – angielski muzyk, znany głównie jako klawiszowiec zespołów Caravan i Camel.A Compact Compilation – album kompilacyjny brytyjskiej grupy Camel wydany w 1985. Kompilacja obejmuje utwory z albumów Mirage, The Snow Goose, Moonmadness oraz Rain Dances.

W twórczości grupy można odróżnić 2 etapy: pierwszy bardziej progresywny, który odznaczał się używaniem dużej ilości organów oraz fletu. Drugi okres, trwający od płyty Stationary Traveller, jest okresem spod znaku rocka artystycznego z użyciem instrumentów „tradycyjnych” oraz smyczkowych. Muzykę grupy w obu okresach cechują oryginalne teksty piosenek.

Harbour of Tears – studyjny album brytyjskiej grupy Camel wydany w 1996. Płyta jest inspirowana irlandzką emigracją do Stanów Zjednoczonych. Andrew Latimer dedykował ją swojemu, zmarłemu w 1993, ojcu.Nude – album koncepcyjny brytyjskiej grupy Camel wydany w 1981 roku. Opowiada o Hiroo Onodzie, japońskim żołnierzu porzuconym na wyspie podczas II wojny światowej, który nie wie, że wojna się skończyła. Tekst piosenek napisała głównie Susan Hoover, z wyjątkiem "Please Come Home", którego twórcą jest Andrew Latimer. Nude jest ostatnią płytą na której zagrał Andy Ward.

Wartą zauważenia jest też struktura obu albumów koncepcyjnych (Nude, The Snow Goose): pierwsze 3-4 utwory są jakby swoistym wprowadzeniem do treści właściwej płyt. Są to krótsze utwory, w których główny nacisk jest kładziony na melodykę, a rolę drugoplanową odgrywają inne cechy. Następnie następują 2 „poważniejsze” utwory. Ta kolejność różni się pomiędzy dwoma albumami, ponieważ Nude ma 15 nagrań, a Snow Goose 16 (2 ostatnie to nagrania koncertowe).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2000 roku jeden z muzyków grupy, Colin Bass, zagrał koncert dla radiowej Trójki.

Ważnym etapem w istnieniu grupy były albumy: Dust and Dreams, Harbour of Tears, Rajaz (w którym słychać fascynacje muzyką wschodnią) oraz A Nod and a Wink. Są to niemalże solowe albumy Andy’ego Latimera.

Skład[ | edytuj kod]

Aktualni członkowie[ | edytuj kod]

 • Andrew Latimerśpiew, gitara, flet, keyboard, bas (od 1971)
 • Colin Bassśpiew, gitara basowa, keyboard, gitara akustyczna (1979-1981, od 1984)
 • Denis Clement – perkusja, od 2000
 • Ton Scherpenzeel – keyboard (1984, 1991, 1999, od 2003)
 • Ahmed Amr G. – keyboard, wokal (od 2003)
 • Byli członkowie[ | edytuj kod]

 • Doug Ferguson – śpiew, gitara basowa (1971-1977)
 • Pete Bardens – śpiew, instrumenty klawiszowe (1971-1978)
 • Andy Ward – perkusja, instrumenty perkusyjne (1971-1983)
 • Richard Sinclair – śpiew, gitara basowa (1977-1978)
 • Mel Collinssaksofon, Flet (1977-1979)
 • Jan Schelhaasinstrumenty klawiszowe (1979-1981)
 • Kit Watkins – instrumenty klawiszowe, flet (1979-1982)
 • Paul Burgess – perkusja (1984-1992)
 • Dave Stewart – perkusja (1992–2000)
 • Guy LeBlanc – instrumenty klawiszowe, śpiew, (2000-2003)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stationary Traveller – album brytyjskiej grupy Camel wydany w 1984 roku. Jest ostatnim studyjnym albumem zespołu stworzonym w latach 80.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  On the Road 1981 – koncertowy album brytyjskiej grupy Camel wydany w 1997 roku. Obejmuje materiał nagrany przez BBC podczas koncertu w Hammersmith Odeon w kwietniu 1981 roku. Jest kolejnym z "oficjalnych" bootlegów Camel.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  On the Road 1972 – album koncertowy brytyjskiej grupy Camel wydany w 1992 roku, zawierający materiał z wczesnych lat twórczości zespołu. Na płycie Camel występuje w oryginalnym, czteroosobowym składzie. W skład albumu wchodzą utwory z dwóch pierwszych płyt zespołu – Camel i Mirage oraz solowej płyty Bardensa z 1970 roku – The Answer.
  Andrew "Andy" Latimer (ur. 17 maja 1947) - angielski muzyk rockowy - gitarzysta, wokalista, flecista. Jeden z założycieli i lider grupy Camel.

  Reklama