Calvin i Hobbes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tytułowi bohaterowie zawdzięczają imiona Janowi Kalwinowi i Thomasowi Hobbesowi.

Calvin i Hobbes (ang. Calvin and Hobbes) to bohaterowie serii komiksów pod tym samym tytułem, ukazujących się pierwotnie w postaci pasków w wielu gazetach na całym świecie. Pierwszy pasek ukazał się 18 listopada 1985 roku, natomiast ostatni w 1995. Twórcą serii jest Bill Watterson.

Sin City: Miasto grzechu – amerykańska seria komiksowa autorstwa Franka Millera, uważana za jedno z najlepszych osiągnięć w swoim gatunku.Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.

Calvin to sześcioletni chłopiec, którego najlepszym przyjacielem jest pluszowy tygrys Hobbes. (Ich imiona pochodzą od nazwisk Jana Kalwina, francuskiego reformatora chrześcijaństwa i Thomasa Hobbesa, angielskiego filozofa). We dwóch przeżywają przygody, w fabułach których wielką rolę odgrywa swoiste pojmowanie przez Calvina praw rządzących światem dorosłych. Istotną rolę w komiksie odgrywają takie postaci drugoplanowe jak rodzice Calvina, jego szkolni koledzy i nauczyciele oraz złośliwa opiekunka do dziecka. Dzięki zastosowanemu przez autora zabiegowi graficznemu, czytelnik widzi wyraźnie, że tygrys ożywa tylko w wyobraźni chłopca, dla pozostałych bohaterów komiksu jest tylko zwykłą pluszową zabawką.

Thomas Hobbes (ur. 5 kwietnia 1588 w Westport w Anglii, zm. 4 grudnia 1679 w Hardwick Hall) – angielski filozof, autor dzieła Lewiatan (1651), traktatu, w którym dowodzi, że jedynym sposobem uniknięcia zła, jakie spotyka ludzi żyjących w tzw. stanie natury, jest zawarcie umowy przekazującej nieograniczoną, absolutną władzę w ręce suwerena.18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni.

Postacie główne[ | edytuj kod]

Calvin - Calvin to wiecznie 6-letni dzieciak z niesamowitymi pomysłami. Około 70% swojego czasu spędza w świecie wyobraźni. Posiada wiele alter ego. Pod jego łóżkiem żyją potwory. Jest dyktatorem-na-wieki klubu PFUJ (Precz z Fstrętnymi Uciążliwymi Jędzami). Nie znosi dziewczynek ani jedzenia robionego przez mamę. Uwielbia pizzę i desery. Lubi robić ludziom na złość. Ma wielu "arcywrogów".

Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).Egmont Polska – wydawnictwo będące częścią Grupy Egmont. Powstało w roku 1990. Działalność rozpoczęło od wydawania komiksów z Kaczorem Donaldem przeznaczonych dla dzieci. Wydaje kilkadziesiąt tytułów prasowych rocznie, komiksy i książki dla dzieci i młodzieży oraz rodzinne gry planszowe.

Hobbes - pluszowy tygrys Calvina i jego najlepszy przyjaciel. W świecie wyobraźni Calvina, Hobbes ożywa. Uwielbia czytać komiksy Calvina i dorysowywać postaciom wąsy. Towarzyszy Calvinowi niemal na każdym kroku. Jego szalone pomysły ujmuje w jakże sarkastyczny sposób. Należy do klubu PFUJ, jest jego pierwszym tygrysem oraz prezydentem i czasami El tigre numero uno.

Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.Dziennik Polska-Europa-Świat – polska gazeta codzienna o zasięgu ogólnokrajowym, wydawana w latach 2006–2009 początkowo przez firmę Axel Springer Polska, później przez grupę wydawniczą INFOR PL. Ukazywała się od 18 kwietnia 2006 do 12 września 2009.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama