Calvin Klein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 w Nowym Jorku) – amerykański projektant mody, który w roku 1968 uruchomił firmę Calvin Klein Inc.

Karl Fredrik "Freddie" Ljungberg (wym. [ˈfreːdrɪk ˈjɵŋˌbærj]; ur. 16 kwietnia 1977 w Vittsjö) – szwedzki piłkarz występujący na pozycji pomocnika, a także model i trener piłkarski. Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w nowojorskim Bronksie jako drugi z trójki dzieci węgierskiego imigranta Leo Kleina i Flore ('Flo'). Jego babcia była krawcową i Calvin zdobył swoją pasję do szycia od niej. Jego matka zachęcała do odbioru sztuki i mody.

Cindy Crawford, właśc. Cynthia Ann Crawford (ur. 20 lutego 1966 w DeKalb, Illinois) – amerykańska supermodelka i aktorka. Lata sukcesów w branży modelingu doprowadziły ją do międzynarodowej popularności. W pierwszych latach sławy została okrzyknięta jako „Baby Gia”, ze względu na swoje podobieństwo do legendarnej modelki Gii Carangi. W latach 90. XX wieku stała się częścią „Wielkiej Szóstki” modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną. Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Po ukończeniu High School of Industrial Arts na Manhattanie uczęszczał do Art Students League of New York oraz nowojorskiego Fashion Institute of Technology, gdzie po latach (w 2003) otrzymał tytuł doktora honoris causa. W 1962 odbył staż w domu mody przy Siódmej Alei w Nowym Jorku, pracując u producenta płaszczy i garniturów Dana Millsteina. Przez pięć lat projektował w innych nowojorskich sklepach.

New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1968 wraz z przyjacielem z dzieciństwa, Barrym K. Schwartzem, otworzył swoją pierwszą firmę Calvin Klein Inc..

Klein wraz z Robertem Denningiem i Ralphem Laurenem był jednym z liderów w żydowskiej społeczności imigrantów w Bronksie. Protegowany barona de Gunzburga został włączony do elity nowojorskiej mody, zanim jeszcze miał swój pierwszy sukces głównego nurtu wraz z uruchomieniem swojej pierwszej linii dżinsów. Został natychmiast uznany za talent po swoim pierwszym dużym pokazie na New York Fashion Week i okrzyknięty nowym Yves Saint Laurentem.

Art Students League of New York – amerykańska Akademia Sztuk Pięknych, założona w 1875 roku w Nowym Jorku. Mieści się w budynku American Fine Arts Society, zbudowanym w latach 1891–1892, wpisanym 10 grudnia 1968 roku przez New York City Landmarks Preservation Commission na listę zabytków (Historic preservation) miasta Nowy Jork, a 6 maja 1980 roku – na listę zabytków USA National Register of Historic Places jako poz. nr 80002662. Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.

Firma Calvin Klein Inc. w latach 70. i 80. projektowała głównie odzież dżinsową. W 1979 wywołał skandal – aktorka Brooke Shields ukazała się na plakatach tylko w jednej części garderoby: dżinsach Calvina Kleina. W 1992 kolekcję pociągającej bielizny CK reklamowała ulubiona modelka projektanta Kate Moss. Projektant tworzy modę uniseks – jego T-shirty i dżinsy mogą wkładać zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes. Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Calvin Klein w 2002 sprzedał swoje imperium koncernowi Phillips-VanHeusen za 430 milionów dolarów. Pieniądze ze sprzedaży zamierzał przeznaczyć do ekspansji na kolejne rynki: europejski i azjatycki.

Wśród znanych modeli i modelek Calvina Kleina byli m.in.: Tyson Beckford, Michael Bergin, Justin Bieber, Kendall Jenner, Naomi Campbell, Justin Chambers (dr Alex Karev z serialu Chirurdzy), Cindy Crawford, Jamie Dornan, Zac Efron, Travis Fimmel, Glenn Fitzgerald, Fredrik Ljungberg, Alex Lundqvist, Kate Moss, Sean O’Pry, Antonio Sabato Jr., Marcus Schenkenberg, Mark Wahlberg i Tony Ward.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Klein był dwukrotnie żonaty, w 1964 poślubił Jayne Centre, z którą ma córkę Marci Klein (ur. 1966). Projektant rozwiódł się z pierwszą żoną w 1974. W 1986 Klein ożenił się po raz drugi z Kelly Rector. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2006.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Od 2010, Klein spotykał się z 23-letnim modelem Nicholasem „Nickiem” Gruberem. Ich dwuletni romans zakończył się w kwietniu 2012 roku, gdy Gruber zapisał się na leczenie odwykowe, dzień po aresztowaniu za posiadanie narkotyków.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Klein, Calvin Richard (ang.). encyclopedia.com. [dostęp 30-01-2015].
 2. Calvin Richard Klein (ang.). Infoplease. [dostęp 30-01-2015].
 3. Calvin Klein Biography (ang.). İbrahim Yoksul'un Kişisel Web Sitesi. [dostęp 30-01-2015].
 4. Calvin Klein (ang.). Family Guy Wiki. [dostęp 30-01-2015].
 5. Calvin Klein (ang.). Encyclopedia of World Biography. [dostęp 30-01-2015].
 6. Calvin Klein w bazie Notable Names Database (ang.)
 7. Calvin Klein – Biography – Fashion Designer (ang.). Biography.com. [dostęp 30-01-2015].
 8. El Ropa Interior Masculina historia así como Barry Schwartz y Lizette Kattan (hiszp.). buyropainteriorck. [dostęp 30-01-2015].
 9. Calvin Klein (fashion desinger) (ang.). ibrahimyoksul.com. [dostęp 2015-01-30].
 10. Calvin Klein (ang.). Lifetimetv.co.uk. [dostęp 2017-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-03)].
 11. The Latest Calvin (ang.). New York magazine. [dostęp 30-01-2015].
 12. Calvin Klein biography (ang.). Vogue. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-29)].
 13. Calvin Klein Relationships (ang.). famousfix.com. [dostęp 30-01-2015].
 14. Mr Calvin Klein Uncensored On Kate Moss, Drug Addiction And His Public Meltdown! (ang.). Grazia Fashion. [dostęp 30-01-2015].
 15. Calvin Klein's ex checks into rehab post-arrest (ang.). Daily News (Nowy Jork). [dostęp 30-01-2015].
 16. James Gordon (2019-03-16): Model and gay porn star who dated Calvin Klein arrested for attacking someone with a frying pan (ang.). Daily Mail. [dostęp 2019-04-24].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Calvin Klein w bazie IMDb (ang.)
 • Calvin Klein w bazie Filmweb
 • Calvin Klein w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Michael John Bergin (ur. 18 marca 1969 roku w Waterbury, w hrabstwie New Haven, w stanie Connecticut) − amerykański aktor i model, który zrobił zawrotną karierę, stając się ikoną mody.
  Travis Fimmel (ur. 15 lipca 1979 roku w Echuca w stanie Wiktoria) – australijski model i aktor, który osiedlił się w Ameryce.
  Mark Robert Michael Wahlberg, znany również jako Marky Mark (ur. 5 czerwca, 1971 roku w Dorchester w stanie Massachusetts) – amerykański aktor (raz nominowany do Oscara), producent filmowy, piosenkarz i model.
  Kendall Nicole Jenner (ur. 3 listopada 1995 w Los Angeles) – amerykańska modelka i celebrytka. Sławę zyskała przede wszystkim za sprawą reality show Z kamerą u Kardashianów, w którym występowała wraz ze swoją rodziną. Występowała również gościnnie w serialu telewizyjnym Hawaii Five-0.
  Alex Lundqvist (ur. 14 kwietnia 1972 w Sztokholmie) – szwedzki model i profesjonalny gracz w paintball zespołu Jersey Authority w National Professional Paintball League (NPPL) oraz rosyjskiej legii w Paintball Sports Promotion (PSP) i National X Ball League (NXL), związany z agencją Be Patterson of Wilhelmina Models. Pracował dla takich światowej sławy projektantów mody jak Hugo Boss, Calvin Klein czy Gianni Versace.

  Reklama