• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cakaudrove

  Przeczytaj także...
  Savusavu, Sawusawu – miasto na Fidżi; na wyspie Vanua Levu; (Dystrykt Północny; prowincja Cakaudrove). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 7 446 mieszkańców. Są tutaj rozwinięte przemysł spożywczy oraz włókienniczy.Taveuni – wyspa wulkaniczna, trzecia pod względem wielkości wyspa Fidżi, leżąca w południowej części Oceanu Spokojnego, na południowy wschód od wyspy Vanua Levu.
  Vanua Levu – jedna z dwóch głównych wysp Fidżi, druga pod względem wielkości po Viti Levu. Znana dawniej jako Wyspa Drzewa Sandałowego (ang. Sandalwood Island). Położona jest około 70 km na północ od Viti Levu. Zajmuje powierzchnię ok. 5,6 tys. km². Wyspa ma wydłużony kształt o długości ok. 180 km. Na południowym wybrzeżu wyspy znajduje się długi półwysep, wychodzący w głąb Morza Koro. Wyspa otoczona jest rafami koralowymi. Jej wnętrze jest górzyste, najwyższy szczyt Nasorolevu sięga 1032 m n.p.m.

  Cakaudrove – prowincja w Dystrykcie Północnym, w Fidżi. W 2017 roku zamieszkiwało ją 50 447 osób. Powierzchnia Cakaudrove wynosi 2816 km². Położona jest na Vanua Levu, w jej skład wchodzą również wyspy Taveuni, Rabi oraz Kioa. Głównym miastem prowincji jest Savusavu.

  Dystrykt Północny jest jednym z 4 dystryktów Fidżi. Mimo iż tereny dystryktu są podporządkowane rządowi Fidżi, na Vanua Levu istnieje centrum administracyjne z lokalnym rządem mającym swoją siedzibę w Labasa.Fidżi, Republika Fidżi – państwo wyspiarskie, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fiji: Divisions and Provinces, www.citypopulation.de [dostęp 2020-01-25].
  2. Census 2017 of Population & Housing - plik PDF ("2017 Population and Housing Census Release 1"), statsfiji.gov.fj [dostęp 2020-01-25] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.857 sek.