CF98

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CF98 – polski zespół muzyczny wykonujący pop punk, rock, założony w 2003 w Krakowie.

In Punk We Rust – jest to album/split dwóch grup muzycznych: CF98 i Maypole. Wydawnictwo ukazało się w 2007 roku i zostało wydane metodą DIY. Split nosi także drugą, nieoficjalną nazwę One Split.TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.

Historia[ | edytuj kod]

Zespół powstał na gruncie grupy przyjaciół. Nazwa formacji pochodzi od pierwiastka kaliforn – w jednym z wywiadów członkowie CF98 przyznali: „Ten pierwiastek na nas zadziałał...”.

Pop punk – styl muzyczny, wywodzący się z punk rocka. Charakteryzuje się tym, że jest pozbawiony punkowej agresji, jest o wiele bardziej melodyjny, ułagodzony, pozbawiony tekstów godzących w politykę rządu i subkultury.Rise Against – amerykański zespół muzyczny, grający rodzaj hardcore punka, tzw. melodyjny hardcore. Założony w 1999 w Chicago, Illinois. Wszystkie trzy albumy, wydane przez wytwórnie Geffen, pokryły się platyną w Kanadzie i złotem w Stanach Zjednoczonych. Członkowie zespołu uznają prawa zwierząt, wspierają organizacje PETA, są weganami oraz straight edge (poza Brandonem).

Muzyka grupy, mimo iż mocno zakorzeniona w scenie hardcore punk, znacznie częściej jest kojarzona z pop punkiem. W początkach twórczości CF98 można znaleźć wpływy takich zespołów jak New Found Glory, wczesny Saves the Day, czy późniejszy Millencolin. Sami określają swoją muzykę jako: punk mixed with some soft core pop chocolate milk cocktail.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Tiny Drum, Apple Juice, And Virgin Island on The Magic Store - album polskiej grupy muzycznej CF98. Album zrealizowany w kilku studiach nagraniowych z gościnnym udziałem sekcji dętej zespołu Skangur. Wydawnictwo ukazało się w 2008 roku i zostało wydane nakładem wytwórni Pasażer Records.

Zespół koncertował na samodzielnie zorganizowanych trasach w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji. CF98 grał koncerty z takimi polskimi artystami jak Coma, Happysad, Hey, O.S.T.R., Acid Drinkers, Vavamuffin czy z zespołami zachodniej sceny hard core/punk jak: Good Riddance, Ignite, Billy Talent, Rise Against, Bad Religion, Funeral for a Friend, Cancer Bats. Zagrał jako support na pierwszym polskim koncercie kanadyjskiej formacji Billy Talent, grającej zbliżony gatunek muzyki, który odbył się 19 czerwca 2008 roku w warszawskim klubie Proxima. Zespół trzykrotnie wystąpił na Festiwalu w Jarocinie, dwukrotnie na głównej scenie – 19 lipca 2008 oraz 17 lipca 2010 (30-lecie Festiwalu Jarocin) i raz na małej scenie w 2013. W 2010 zespół wystąpił na Coke Live Music Festival w Krakowie. Wystąpił m.in. na takich festiwalach jak: Jarocin, Coke Live Music, Odjazdy, Rock in Arena, Rock in Summer. Ponadto pojawiał się w mediach na łamach Dziennika Polskiego, Gazety Wyborczej, Teraz Rock oraz stacji TVP Kultura, Polskiego Radia, Radiostacji oraz Antyradia.

Radiostacja – stacja radiowa stworzona przez Justyna Depę we współpracy z norweskim radiem P4 oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego.Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.

W 2007 zespół nagrał wspólny utwór z przedstawicielami polskiej sceny hip-hop takimi jak Juree i DJ Kamel. Utwór ten miał być ścieżką dźwiękową w filmie promującym sporty ekstremalne. Utwór ten znalazł się na albumie Tiny Drum, Apple Juice, And... w zmienionej formie i zmienionym tytule na Stay The Winner. Na płycie Tiny Drum, Apple Juice, and... gościnnie udział wzięła sekcja dęta z zespołu Skangur.

Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.Teraz Rock (wcześniej nosił nazwę Tylko Rock) – miesięcznik wydawany przez AD Music SA, poświęcony głównie muzyce rockowej, zawiera informacje o bieżących wydarzeniach, recenzje płyt, wydawnictw video i koncertów, wywiady z artystami. Cena pisma wynosi 9,90 zł.

Po długim okresie przemian w strukturze grupy, nowy skład muzyków zakończył pracę nad kolejnym materiałem, zatytułowanym Story Makers i wydanym jako piąty album studyjny za pośrednictwem wytwórni Antena Krzyku w Międzynarodowy Dzień Dziecka 1 czerwca 2017.

W 2018 zespół ponownie zarejestrował w Waiting Room Studio singiel „Buffalo's Eye”, który pierwotnie ukazał się w 2006 roku na albumie „Enjoy”. Tym razem utwór powstał w wersji Skate punk pod nową nazwą „B-Eye 2018” i miał swoją premierę 5 sierpnia 2018.

Na początku 2019 roku, zespół zarejestrował w Studio Monochrom pięć utworów, które ukazały się na „Rotten To The Core” EP za pośrednictwem amerykańskiej wytwórni Sound Speed Records. Data premiery mini albumu miała miejsce 26 kwietnia 2019 roku.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Coma – polski zespół rockowy założony w czerwcu 1998 roku w Łodzi. Muzyka grupy inspirowana jest dokonaniami takich zespołów jak Illusion, Pearl Jam czy Led Zeppelin.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kaliforn (Cf, łac. californium) – sztucznie wytworzony pierwiastek chemiczny z grupy aktynowców w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od Kalifornii, nazwy jednego ze stanów USA. Otrzymali go Stanley Thompson, Kenneth Street Jr., Albert Ghiorso i Glenn T. Seaborg w 1950 r. w Berkeley w tymże stanie bombardując Cm cząstkami α o energii 35 MeV.
Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Antyradio – sieć komercyjnych rozgłośni radiowych, należąca do spółki radiowej Eurozet Radio powstało 1 czerwca 2005 roku, w wyniku fuzji Radia 94 nadającego w Warszawie od 2002 roku, z Radiem Flash, najstarszej komercyjnej rozgłośni w Katowicach, powstałej w 1992 roku. Od 6 sierpnia 2007 Antyradio słyszalne jest także w Krakowie, gdzie zastąpiło tamtejsze Radio Planeta (występujące wcześniej pod nazwą Radio Flash Kraków w formacie zbliżonym do obecnego Antyradia). Od 2012 roku stacja radiowa nadaje na MUX 4 w ramach TV Mobilnej.
Good Riddance – amerykańska, punkrockowa grupa muzyczna, pochodząca z Santa Cruz w Kalifornii, rozwiązana w 2007 roku.
Bad Religion – amerykańska grupa punk rockowa, utworzona w Kalifornii w 1979 r. przez Grega Graffina (wokal), Bretta Gurewitza (gitara) oraz Jaya Bentleya (bas) i Jaya Ziskrouta (perkusja). Od początku Bad Religion krytykuje "amerykański sen", a nazwa zespołu "zła religia" oznacza sprzeciw wobec wszelkiej zorganizowanej religii.
Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.
Klub Proxima (Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego) – klub studencki w Warszawie mieszczący się przy ul. Żwirki i Wigury 99a.

Reklama