CD Projekt Red

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CD Projekt Red – polski producent gier komputerowych, założony w 2002 roku jako spółka zależna CD Projektu (pierwszej spółki o tej nazwie, w późniejszym okresie pod nazwą CDP). Studio należało do holdingu CDP Investment, połączonego później z przedsiębiorstwem Optimus. Siedziba znajdowała się w Warszawie. W ramach późniejszych licznych przekształceń spółki-matki, CD Projekt Red stało się oddziałem prawnie będącym częścią CD Projekt SA (do listopada 2012 CD Projekt Red SA).

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Nintendo Switch (początkowo Nintendo NX) – konsola gier wideo firmy Nintendo wydana 3 marca 2017 roku. Jest następcą wydanego w 2012 roku Wii U.

Historia[ | edytuj kod]

Od września 2003 zespół odpowiedzialny za tworzenie gier rozpoczął prace nad pierwszym projektem – grą fabularną Wiedźmin. Po premierze w 2007 roku stała się ona najczęściej kupowaną grą w Polsce. W lutym 2008 CD Projekt kupił większość akcji producenta gier Metropolis Software i ogłosił, że następna gra przedsiębiorstwa zostanie stworzona we współpracy z CD Projekt Red i będzie nosić tytuł They. Jednak prace nad grą They zostały wstrzymane, ponieważ przedsiębiorstwo skoncentrowało się na tworzeniu kontynuacji Wiedźmina – Wiedźmin 2: Zabójcy królów, którego premiera miała miejsce 17 maja 2011. Kolejną produkcją przedsiębiorstwa była trzecia i ostatnia część przygód wiedźmina GeraltaWiedźmin 3: Dziki Gon. Gra została wydana 19 maja 2015 roku.

Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2007 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.
CD Projekt SA (początkowo Optimus SA) – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych.
Minigra – zwyczajowe określenie małych, dodatkowych gier dostępnych dla gracza w większych grach komputerowych. Przykładową minigrą może być odbijanie piłki baseballowej deskorolką w grze Tony Hawk’s Pro Skater 4 lub gra w Air Hockeya w Beyond Good & Evil.
Grupa kapitałowa CD Projekt – polski wydawca oraz producent gier wideo z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Krakowie oraz Los Angeles. Pierwsza ze spółek działająca pod firmą CD Projekt została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Obecna spółka dominująca grupy, CD Projekt S.A., notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.

Reklama