CD Projekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CD Projekt SA (do 25 lipca 2011 Optimus SA) – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo za pośrednictwem swoich jednostek zależnych. Podmiot dominujący grupy kapitałowej CD Projekt.

Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.

Spółka istniała pod swoją pierwotną nazwą w okresie 1988–2011. W latach 90. była jednym z największych producentów komputerów klasy PC w Polsce, następnie poszerzyła działalność na produkcję kas fiskalnych, dostarczanie zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla urzędów i dużych przedsiębiorstw oraz stworzyła jeden z wiodących polskich portali internetowych Onet.pl.

Kasa rejestrująca – urządzenie elektroniczne, służące do rejestracji obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej.Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP, CBŚ) – jednostka organizacyjna Policji służby śledczej realizująca na obszarze całego kraju zadania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości zorganizowanej. Do 9 października 2014 roku, jako Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji, było komórką organizacyjną polskiej Komendy Głównej Policji, mającą za zadanie zwalczanie przestępczości zorganizowanej, transgranicznej, kryminalnej, narkotykowej, ekonomicznej oraz związanej z aktami terrorystycznymi, a także rozpoznawanie i rozpracowywanie szczególnie groźnych grup przestępczych. Pracuje w niej 1800 osób.

Po podziale i kolejnych przekształceniach struktury kapitałowej, Optimus przejął CDP Investment i skoncentrował się prawie wyłącznie na produkcji, lokalizacji i dystrybucji gier komputerowych.

W 2020 roku CD Projekt został umieszczony na pierwszym miejscu w Rankingu 100 Największych Polskich Firm Prywatnych

Działalność spółki CD Projekt[ | edytuj kod]

CD Projekt jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej główna działalność obejmuje produkcję gier komputerowych, jak również, poprzez spółki zależne, cyfrową dystrybucję programów i filmów innych twórców. Studio deweloperskie CD Projekt Red, będące od października 2011 roku prawnie częścią spółki, zajmuje się przede wszystkim produkcją gier opartych na serii powieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

Grupa kapitałowa[ | edytuj kod]

 Główny artykuł: Grupa kapitałowa CD Projekt.

CD Projekt jest główną spółką grupy kapitałowej, do której należą także:

 • CD Projekt Red – studio deweloperskie, producent gier komputerowych,
 • GOG.com – serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Termin outsourcing jest angielskim skrótem od outside-resource-using, oznaczającym korzystanie z zasobów zewnętrznych. Outsourcing pozwala na koncentrację procesów zarządczych na zasadniczych celach firmy. Outsourcing jest częścią szerszego zagadnienia - strategii przedsiębiorstwa w obszarze sourcingu.
  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:
  Marcin Iwiński – polski przedsiębiorca współzałożyciel CD Projekt, która jest główną spółką grupy kapitałowej, do której należą również: CD Projekt RED, cdp.pl, GOG.com, w której posiada 13,3 proc. akcji giełdowych. Partner biznesowy Michała Kicińskiego. Absolwent Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie i Marketing Przedsiębiorca Roku 2008 E&Y, a także Człowiek Roku 2010 Polskiego Internetu. Laureat Śląkfy w kategorii wydawca roku za rok 2000 oraz wspólnie z Michałem Kicińskim za rok 2006.
  ABC Data S.A. – polski dystrybutor sprzętu IT i elektroniki użytkowej. Spółka prowadzi działalność w ośmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii oraz na Węgrzech. Przedsiębiorstwo zajmuje się również dystrybucją sprzętu RTV i AGD. Od 2010 roku ABC Data notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

  Reklama