CD-RW

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płyta mini CD-RW

CD-RW (ang. Compact Disc – ReWritable) – płyta kompaktowa z możliwością wielokrotnego nagrywania (ok. 1000 razy) za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej.

UDF (ang. Universal Disk Format) – system plików stworzony jako implementacja standardu ISO 13346, który jest rozszerzeniem starszego ISO 9660, służący do zapisywania danych na nagrywalnych nośnikach danych, głównie z ograniczonymi możliwościami ponownego zapisu takich jak:Mount Rainier – format zapisu dla dysków optycznych wielokrotnego zapisu (RW), który obsługuje zapis pakietowy (ang. packet writing) i zarządzanie uszkodzonymi sektorami. Głównym celem jego opracowania było zastąpienie dyskietek dyskami optycznymi. Nazwa pochodzi od góry o nazwie Mount Rainier położonej niedaleko Seattle (w stanie Waszyngton w USA).

Nośniki CD-RW diametralnie różnią się budową i zasadą działania od płyt CD-R. Płyta między dyskiem z tworzywa sztucznego a odbijającą światło warstwą aluminium ma warstwę będącą stopem czterech metali (srebro, ind, antymon, tellur). Warstwa ta dysponuje specjalnymi własnościami fizycznymi. Promień lasera może czynić ją przezroczystą lub pochłaniającą światło. Dzięki temu, że warstwa ta może przechodzić dowolnie z jednego stanu w drugi, zapis na CD-RW nazywany jest zapisem zmiennofazowym (jest on w pełni odwracalny – płytę można „wyczyścić”).

Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.Tellur (Te, łac. tellurium) – pierwiastek chemiczny, z grupy półmetali w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Ziemi – tellus.

Pierwotnie nośniki CD-RW mogły być nagrywane z prędkością 1× – 4×. Aktualnie nośniki CD-RW High Speed mogą być zapisywane z prędkościami od 4× do 12×, natomiast najnowsze Ultra Speed nawet 32×. Dla porównania nośniki CD-R mogą być nagrywane z maksymalną prędkością 56×.

Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.Mount Rainier – format zapisu dla dysków optycznych wielokrotnego zapisu (RW), który obsługuje zapis pakietowy (ang. packet writing) i zarządzanie uszkodzonymi sektorami. Głównym celem jego opracowania było zastąpienie dyskietek dyskami optycznymi. Nazwa pochodzi od góry o nazwie Mount Rainier położonej niedaleko Seattle (w stanie Waszyngton w USA).

W zwyczajowo używanym trybie Track At Once nie można na niej modyfikować danych, jedynie dodawać lub skasować całą zawartość i nagrać od nowa.

Zapis pakietowy[ | edytuj kod]

Używanie płyt CD-RW jako nośników swobodnego dostępu (z pojemnością mniejszą o ok. 5%) jest możliwe dzięki formatowi Mount Rainier, jednak niektóre z systemów operacyjnych nie obsługują standardu Mount Rainier bez instalowania dodatkowego oprogramowania.

Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.CD-R (ang. Compact Disc – Recordable, nagrywalna płyta kompaktowa) – płyta kompaktowa (płyta CD) z możliwością jednokrotnego zapisu (za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej) oraz wielokrotnego odczytu (ang. Write Once Read Many, WORM, zapisz raz czytaj wiele razy).

Inną opcją jest sformatowanie płyty w systemie UDF z wykorzystaniem takich programów jak DirectCD, InCD (wchodzi w skład pakietu Nero Burning ROM) czy Write UDF. Nie jest to jednak już tak wygodne i jest bardziej zawodne jak użycie formatu Mount Rainier, dodatkowo formatowanie dysku trwa dość długo (od 10 min. dla szybkich nośników do nawet 40 min. dla wolnych). Zaletą tego typu formatowania jest to, że można do tego celu użyć praktycznie każdej nagrywarki. Natomiast format Mount Rainier musi być zaimplementowany bezpośrednio w napędzie i obsługują go tylko nowsze napędy CD-RW, Combo i nieliczne DVD+RW. Inną zaletą UDF jest to, że sformatowany dysk ma większą pojemność (o ok. 30 MB).

DVD-R to jeden ze standardów jednokrotnego zapisu informacji na nośniku danych, jakim jest dysk optyczny DVD. Umożliwia zapis 4,7 GB (4.38 GiB) danych na jedną stronę nośnika, co w wypadku dysków dwustronnych daje pojemność 9 GB. Kompatybilny z DVD-R standard wielokrotnego zapisu informacji to DVD-RW.Nero Burning ROM to jeden z najpopularniejszych programów służących do nagrywania płyt CD/DVD pod kontrolą systemu Windows. Współpracuje z wieloma nagrywarkami – do wielu z nich do niedawna był dołączany standardowo, obecnie jego miejsce zajął uproszczony Nero Express. Nero Burning ROM jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów w swojej klasie, pozwalającym nagrywać wiele rodzajów danych na płytach CD/DVD. Potrafi zapisywać dane w trybie wielosesyjnym. Wchodzi on w skład pakietu Nero składającego się z większej liczby programów.

Do odczytu dysku zapisanego w formacie Mount Rainier przez czytnik komputerowy CD lub DVD na komputerze, na którym nie zainstalowano ww. oprogramowania niezbędny jest program remapujący dysk (oferowany zwykle bezpłatnie i możliwy do ściągnięcia ze strony producenta danego programu).

Laser – urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Nazwa jest akronimem od (ang.) Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation: wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W laserze łatwo jest otrzymać promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej, co jest równoważne bardzo dużej mocy w wybranym, wąskim obszarze widma. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie i bardzo krótki czas trwania impulsu (zob. laser femtosekundowy).DVD-RW – typ płyty w standardzie DVD. DVD-R i DVD-RW mogą przechowywać ok. 4,38 GB danych. Dane są zapisywane zarówno we wgłębieniach (pit) jak i pomiędzy nimi (land). Ten standard nośnika wymaga sformatowania płyty przed jej pierwszym użyciem. Nagrane nośniki cechują się niskim współczynnikiem odbicia, dlatego mogą występować problemy przy próbie odczytu w niektórych napędach optycznych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • CD-ROM
 • CD-R
 • DVD-ROM
 • DVD-R
 • DVD-RW
 • UDF
 • Mount Rainier
 • zapis pakietowy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Track-at-once, TAO – metoda zapisu dysków optycznych polegająca na zapisaniu jednej ścieżki (jednego nagrania) na płycie CD-R i wygaszaniu lasera przed rozpoczęciem zapisu kolejnej.

  Reklama