Buyeo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Buyeo – nazwa dawnej grupy etnicznej oraz ich państwa w Mandżurii.

Yanbian (chiń. 延朝鲜族自治州; pinyin: Yánbiān Cháoxiǎnzú Zìzhìzhōu, kor. 연변 조선족 자치주) – koreańska prefektura autonomiczna w Chinach, w prowincji Jilin. Siedzibą prefektury jest Yanji. W 1999 roku liczyła 2 185 597 mieszkańców. Współczynnik urbanizacji prefektury Yanbian w 2002 roku wynosił 55%. Prefektura jest jednym z najważniejszych ośrodków dawnego koreańskiego kręgu kulturowego z okresu państw Goguryeo oraz Balhae. Sima Yan (chiń.: 司馬炎; pinyin: Sīmǎ Yán) (ur. 236 zm. 289 lub 17 maja 290), chiński polityk i wojskowy, założyciel zachodniej dynastii Jin.

Ich zwyczaje i tradycje zapisane zostały w Sanguo Zhi (Kronice Trzech Królestw). Buyeo byli rolnikami, zajmowali rozległe obszary równin Mandżurii. Posiadali złożoną strukturę społeczną. Do niedawna uważano, że ich stolicą było Nong’an (w prowincji Jilin), obecnie przyjmuje się, że znajdowała się raczej w okolicach Harbinu. Koreańska nazwa Buyeo odnosi się także to nazwiska władców z dynastii Baekje.

Liaotung (chiń. upr.: 辽东半岛; chiń. trad.: 遼東半島; pinyin: Liáodōng Bàndǎo) – półwysep w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Liaoning. Położony pomiędzy zatoką Liaotuńską na zachodzie i Zachodniokoreańską na wschodzie, na Morzu Żółtym. Powierzchnia półwyspu wynosi ok. 54 tys. km², długość ok. 225 - 250 km, szerokość 80 - 130 km, szerokość maksymalna u nasady ok. 150 km.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Początki i pochodzenie państwa Buyeo są nieznane, ale kraj ten znano już w Chinach podczas okresu Walczących Państw. Za czasów panowania wschodniej dynastii Han Buyeo nawiązywało kontakty z Chinami poprzez Xuantu.

Pod koniec panowania Wschodnich Hanów Gongsun Du, chiński gubernator wojskowy w Liaodong, wspomógł Buyeo odeprzeć ataki Xianbei na północy i Goguryeo na wschodzie. Po zniszczeniu rodziny Gongsun, królestwo Wei wysłało Wuqiu Jian, by zaatakował Goguryeo. Oddział trzeciego korpusu ekspedycyjnego dostarczył do Chin szczegółowe informacje na temat Buyeo.

Okres Walczących Królestw (chiń. upr.: 战国时代; chiń. trad.: 戰國時代; pinyin: Zhànguó Shídài) – okres w historii Chin, końcowy okres dynastii Zhou, zakończony zjednoczeniem kraju przez Pierwszego Cesarza. Trwał od 480r. p.n.e. do a 221 r. p.n.e. (dynastia Zhou upadła w 256 r. p.n.e.). Nazwa okresu wywodzi się od księgi Zhanguo Ce (战国策, dosł. Intrygi Walczących Królestw).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 285 roku plemię Murong z Xianbei, prowadzone przez Murong Hui, najechało Buyeo, doprowadzając do samobójstwa króla Uireo (依慮). Sima Yan doprowadził do odrodzenia się Buyeo, a jako króla obsadził Uira (依羅). Ataki królestwa Goguryeo powodowały osłabienie państwa. Strata fortecy w okolicach Harbinu, granice Buyeo przesunęły się w kierunku południowo-zachodnim do Nong’an. Około 347 roku, Buyeo zostało podbite przez Murong Huanga, założyciela Wcześniejszej dynastii Yan, a król Xuan (玄) i jego ludzie, wzięci do niewoli.

Nong’an (chin.: 农安县; pinyin: Nóng’ān Xiàn) – powiat w północno-wschodnich Chinach, w prowincji Jilin, w zespole miejskim Changchun. W 1999 roku liczył 1 089 944 mieszkańców.Dynastia Han (206 p.n.e.–220 n.e.) (chiń. upr.: 汉朝; chiń. trad.: 漢朝; pinyin: Hàn Cháo; Wade-Giles: Han Ch’ao; IPA: [xân tʂʰɑ̌ʊ̯]) była drugą dynastią cesarską Chin, po dynastii Qin (221–206 p.n.e.) i przed Epoką Trzech Królestw (220-280 n.e.).

Przy pierwszych znakach upadku część ludzi wyemigrowała w kierunku zachodnim na ziemie Okjeo (沃沮), w okolicach dzisiejszego Yanbianu. W Goguryeo zwani byli Zachodnimi Buyeo. Ich ziemie zostały najechane przez króla Gwanggaeto i prawdopodobnie podbite przez króla Jangsu.

Część Buyeo wegetowała w okolicach Harbinu, ich tereny znajdowały się pod wpływem władców Goguryeo. W 457 roku kraj ten płacił daninę dla Północnego Wei. W 494 roku został podbity przez wzrastające w siłę Wuji (Mohe), a rodzina królewska uciekła do Goguryeo.

Onjo – pierwszy władca koreańskiego państwa Baekje (18 p.n.e. - 28 n.e.). Syn Ko Chumonga, brat Biryu. Według tradycji założył pierwszą stolicę królestwa, Wiryeseong, doprowadził również do powiększenia swego władztwa o przyległe tereny. Nadał także założonej przez siebie dynastii nazwę Buyeo, upamiętniając w ten sposób kraj, z którego pochodził jego ojciec. Następcą został jego najstarszy syn DaruWcześniejsze państwo Yan (chiń.: 前燕; pinyin: Qián Yàn) — pierwsze z kilku państw ustanowionych w północno-zachodnich Chinach przez klan (odłam) Murong ludu Xianbei w okresie Szesnastu Królestw. Ustanowiło dość stabilną strukturę państwową, łączącą ludność osiadłą i nomadyczną, ale uległo w Wcześniejszemu państwu Qin.

Zarówno Goguryeo jak i Baekje głosiły, że są spadkobiercami Buyeo. W ich legendach król Dongmyeong, założyciel Goguryeo, był księciem Buyeo. Według średniowiecznych koreańskich ksiąg historycznych Goguryeo początkowo składało się z wielu księstw, włączając w to Jolbon Buyeo (졸본부여, 卒本扶餘), które były lennami króla Dongmyeonga. Baekje oficjalnie zmieniło nazwę na Nambuyeo (남부여, 南扶餘, Południowe Buyeo) w 538 roku. Uważa się, za Samguk(-)Sagi, że król Onjo (溫祚), założyciel Baekje był synem króla Dongmyeonga. Koreańscy historycy uważają Buyeo za przodka Korei.

Wei lub Cao Wei (chiń. upr.: 曹魏; chiń. trad.: 曹魏; pinyin: Cáo Wèi; Wade-Giles: Ts’ao Wei; 220-265) – państwo w okresie Trzech Królestw. Założył je Cao Cao, który dominował na północnymi i środkowymi Chinami. Po 213 r. jego lenna zyskały nazwę Wei, do której czasem dodaje się nazwisko Cao, dla odróżnienia od innych państw w historii Chin, które również nosiły nazwę Wei.Goguryeo, znane także jako Koguryŏ (37 p.n.e. – 668) było starożytnym imperium obejmującym terytoria dzisiejszej Mandżurii i północnej części Półwyspu Koreańskiego. Razem z Baekje i Sillą tworzyło Trzy Królestwa Korei.
Warto wiedzieć że... beta

Baekje – jedno ze starożytnych państw leżących na terenie dzisiejszej Korei. Królestwo założył w 18 p.n.e. Onjo, syn Dongmyeonga, założyciela królestwa Goguryeo. W 660 roku zostało podbite przez Silla.
Grupa etniczna (inaczej: etnos), w znaczeniach antropologicznym i społecznym – zbiorowość, która postrzega siebie samą lub postrzegana jest przez otaczające ją zbiorowości jako odrębną i specyficzną ze względu na jedną lub więcej cech takich jak:
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Sanguo Zhi lub Kronika Trzech Królestw (chiń. upr.: 三国志; chiń. trad.: 三國志; pinyin: Sānguó Zhì) – chińska kronika z III wieku, podstawowe dzieło historyczne opisujące epokę Trzech Królestw w Chinach. Na jej podstawie w XIV w. powstała wielka powieść historyczna Opowieści o Trzech Królestwach.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama