Busara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Busara – miejscowość w Kenii położona 255 km na północny zachód od stolicy Kenii, Nairobi. Busara leży w dolinie ryftowej. W miejscowości działa szkoła podstawowa.

Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.Nairobi – miasto i prowincja w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.

Anomalia pogodowa z 2008 roku[ | edytuj kod]

W 2008 roku w miejscowości Busara spadł śnieg, pokrywając obszar około jednego kilometra kwadratowego. Z powodu tego typu anomalii pogodowej, szkoły oraz urzędy opustoszały, a mieszkańcy zaczęli dotykać śnieg, który w tych rejonach jest bardzo rzadkim zjawiskiem pogodowym. Śnieg utrzymał się przez 12 godzin.

Kongo (Republika Konga, fr. Congo, République du Congo) – państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Angolą (Kabinda), Demokratyczną Republiką Konga.

Śnieg prawdopodobnie spadł w wyniku zderzenia dwóch mas powietrza – zimnego znad Oceanu Indyjskiego oraz z ciepłych prądów znad Konga. Lokalne władze przypuszczały, że nietypowy opad jest wynikiem wycięcia lasu w latach 1990-2008.

Opad śniegu spowodował duże szkody w uprawach ziemniaków i kukurydzy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. tvn24.pl: W Kenii pada śnieg! (pol.). 2008-09-03. [dostęp 2015-04-02].
  2. twojapogoda.pl: Kenia: Białe krajobrazy w Dolnie Ryftowej (pol.). [dostęp 2015-04-02].
Reklama