Burzum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logotyp zespołu

Burzumnorweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z powieści J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza „ciemności”.

Pierścienie Władzy (także Wielkie Pierścienie) – artefakty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

Burzum zaliczany jest do drugiej fali black metalu oraz określany jest jako jeden z najbardziej wpływowych w historii gatunku.

Historia[ | edytuj kod]

Burzum początkowo grał black metal, charakteryzujący się wolnymi tempami oraz wrzaskliwym wysokim śpiewem. Później, na płytach Dauði Baldrs oraz Hliðskjálf, zwrócił się w kierunku dark ambientu z akcentami muzyki ludowej. Zmiana ta wynika z braku zgody władz więzienia na otrzymanie innego instrumentu niż syntezator.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

Jedyny stały członek zespołu Varg Vikernes w 1993 roku został skazany na 21 lat pozbawienia wolności za zabójstwo 10 sierpnia 1993 gitarzysty zespołu Mayhem Øysteina Aarsetha (pseud. Euronymous) oraz za podpalenie trzech zabytkowych kościołów (w tym Fantoft stavkirke, którego fotografię umieścił później na swoim EP Aske). 10 marca 2009 ogłoszono, że po odbyciu 16 lat kary Vikernes zostanie warunkowo zwolniony z dalszego odbywania kary. Obecnie Burzum uważany jest za jednego z prekursorów i legend muzyki blackmetalowej.

Aske (norw. popioły) – minialbum projektu Burzum, wydany w 1993 roku. Album jest znany ze zdjęcia na okładce przedstawiającego spalony drewniany kościół Fantoft w norweskim mieście Bergen. O jego podpalenie oskarżany był Vikernes; niektórzy twierdzą, że to on sam wykonał to zdjęcie. Baldur (Baldr, Balder) – w mitologii nordyckiej syn Odyna i Frigg, małżonek bogini Nanny; symbol dobra, piękna i mądrości.

W czerwcu 2009 roku Vikernes zapowiedział realizację nagrań nowego albumu. Premiera albumu wydanego przez wytwórnię płytową Byelobog Productions odbyła się 8 marca 2010 roku. Początkowo album miał być zatytułowany Den Hvite Guden (Biały Bóg), jednakże tytuł został odebrany jako rasistowski, więc został zmieniony na Belus. Zarówno tytuł Den Hvite Guden jak i Belus według Vikernesa odnoszą się do nordyckiego bóstwa Baldura reprezentującego światło, piękno, miłość i szczęście.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W październiku 2010 roku nakładem wytwórni Byelobog Productions ponownie zostały wydane wszystkie, prócz ostatniego, albumy projektu. Reedycje zostały wzbogacone o nową szatę graficzną oraz o opisy informujące o okolicznościach powstania poszczególnych wydawnictw.

W styczniu 2011 na łamach magazynu Ablaze Vikernes zapowiedział wydanie ósmego albumu zatytułowanego Fallen. Premiera płyty nastąpiła 7 marca 2011 roku, wydana została nakładem wytwórni Byelobog Productions. Kolejno w roku 2012 wydano płytę Umskiptar. Album ukazał się 21 maja 2012 roku nakładem Byelobog Productions. W roku 2013 przyszła pora na dziesiąte wydawnictwo pod tytułem Sôl austan, Mâni vestan, wydanej nakładem poprzedniej wytwórni. Kolejną płytą w dorobku Burzum była ambientowa, zawierająca również elementy skandynawskiego folku, płyta The Ways of Yore wydana w 2014 roku.

Tomas Thormodsæter Haugen (ur. 9 czerwca 1974 w Hammerfest), znany również jako Samoth i Zamoth - norweski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Tomas Haugen znany jest przede wszystkim z występów w blackmetalowym zespole Emperor. W latach 1998-2010 tworzył w ramach deathmetalowej formacji Zyklon. Poza działalnością artystyczną od 1994 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Nocturnal Art Productions.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

13 marca 2020 ukazała się kolejna płyta "Thulêan Mysteries" w całości udostępniona przez Varga do odsłuchu.

1 czerwca 2018 roku Vikernes na swoim kanale o nazwie thuleanperspective w serwisie Youtube opublikował film, w którym żegna się z Burzum. Tytuł owego filmu to Burzum Debut Album DSP version first print (G. R. E.E. D.).

Tak oto Varg podsumował swoje życie związane ze swoim projektem Burzum:

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968 w Egersund, zm. 10 sierpnia 1993 w Oslo), znany również jako Euronymous – norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Gitarzysta zespołu black metalowego Mayhem, zamordowany 10 sierpnia 1993 przez Varga Vikernesa. Poza działalnością artystyczną prowadził wytwórnię muzyczną Deathlike Silence Productions. Był także właścicielem sklepu muzycznego pod nazwą Helvete (nor. piekło) w Oslo.

„Burzum to projekt muzyczny. Niektórym się podoba, niektórym nie. OK. Ale dla mnie Burzum jest moją bolesną przeszłością w śmierdzącym bagnie. Zajęło mi wiele lat, by się z niego wydostać. A kiedy mi się to wreszcie udało, po prostu skończyłem w nowym bagnie.

Burzum nigdy nie był moim życiowym wyborem. Nigdy nie chciałem zostać muzykiem. To było coś, co robiłem, czekając na coś, co nigdy nie nadeszło – i co nigdy nie mogło nadejść.

Fantoft stavkirke - kościół klepkowy znajdujący się w Bergen (dzielnica Fana), w Norwegii. Obecnie jest wierną kopią dawnego kościoła, spalonego w 1992.Fallen - ósmy album studyjny norweskiego projektu muzycznego Burzum. Wydawnictwo ukazało się 7 marca 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Byelobog Productions. Jako okładka albumu został wykorzystany obraz francuskiego malarza Williama-Adolphe Bouguereau pt. "Elegy".

Zostawiłem wszystkie śmierdzące bagna, poszedłem naprzód.

Żegnaj, Burzum. Widzę, jak wstaje słońce i rozświetla wszelkie mroki tego świata.”

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.
Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Hliðskjálf – szósty album studyjny projektu Burzum, wydany 1999 roku. Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty, Dauði Baldrs, "Hliðskjálf" został nagrany w całości na instrumentach klawiszowych, zaś poszczególne utwory inspirowane są mitologią skandynawską.
Varg Vikernes (ur. 11 lutego 1973 w Bergen jako Kristian Larsson Vikernes), znany również jako Count Grishnackh – norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i pisarz. Twórca black metalowego projektu Burzum. Współpracował także z innymi norweskimi zespołami metalowymi - Mayhem, Old Funeral i Darkthrone.

Reklama