Bury (Greater Manchester)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bury – miasto w północno-zachodniej Anglii, położone w północnej części obszaru metropolitalnego Wielkiego Manchesteru, w dystrykcie (unitary authority) Bury, pomiędzy Rochdale a Bolton, nad rzeką Irwell. W 2001 roku miasto liczyło 60 718 mieszkańców.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

Dawniej ośrodek przemysłu włókienniczego, obecnie gospodarka miasta oparta na usługach oraz przemyśle papierniczym, chemicznym i spożywczym. Dobrze rozbudowana sieć komunikacji z pobliskimi miastami, m.in. szybki tramwaj Metrolink łączący Bury z Manchesterem.

W centrum miasta znajduje się typowy dla Lancashire rynek, słynny ze sprzedaży tradycyjnej w tym rejonie kaszanki (ang.black pudding”), istniejący w tym samym miejscu od 1444.

Irwell – rzeka w północno-zachodniej Anglii, długość 63 kilometry, jest dopływem rzeki Mersey. Stanowi granicę między miastami Manchester i Salford.Schorndorf – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Rems-Murr, siedziba wspólnoty administracyjnej Schorndorf. Leży nad rzeką Rems, ok. 15 km na wschód od Waiblingen, przy drodze krajowej B29 i linii kolejowej Stuttgart–Aalen.

Największą atrakcję turystyczną Bury stanowi, obsługiwana przez zabytkowe pociągi, linia kolejowa East Lancashire Railway – wraz z kolekcją lokomotyw oraz autobusów miejskich w Bury Transport Museum.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Francja Angoulême
 • Francja Tulle
 • Niemcy Schorndorf
 • Stany Zjednoczone Woodbury
 • Datong
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Geograph
  2. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  3. Bury Transport Museum
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Black pudding – rodzaj wędliny pochodzącej z Wysp Brytyjskich, której podstawowym składnikiem jest krew oraz podroby. W USA nazywana także blood sausage. Do jej produkcji używana jest krew wieprzowa lub wołowa, stosunkowo rzadko stosuje się krew owczą czy końską. Oprócz krwi do wypełnienia jelit zwierzęcych używa się mięsa, tłuszczu, pieczywa, łoju i płatków owsianych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rochdale – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), położone nad rzeką Roch, na obszarze metropolitalnym Wielkiego Manchesteru. Miasto jest oddalone o ok. 10 mil od Manchester i ok. 5 mil od Oldham. Liczy ok. 206,3 tys. mieszkańców. Część (ok. 9,4%) mieszkańców jest wyznania islamskiego.
  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Manchester Metrolink, system tramwajowy i lekkiej kolei w hrabstwie Greater Manchester. Obejmuje system komunikacji miejskiej w mieście Manchester, połączony z systemami tramwajowymi w Altrincham, Ashton-under-Lyne, Bury, wschodnim Didsbury, Eccles, lotniskiem w Manchesterze i Rochdale. Oficjalnie otwarty 6 kwietnia 1992, łączył wówczas stację kolejową Manchester Victoria z Bury i był wówczas jedynym (obok tramwaju w Blackpool) systemem tramwajowym w Wielkiej Brytanii. Tramwaje w Manchesterze wcześniej funkcjonowały w latach 1877-1949.
  Kaszanka (kiszka, kaszok, śl. krupńok) – wyrób wędliniarski z kaszy i krwi oraz podrobów: wątroba, płuca, skórki wieprzowe, tłuszcz. Podstawowe przyprawy to: cebula, pieprz, majeranek.

  Reklama