Bursztynka Pfeiffera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bursztynka Pfeiffera (Oxyloma elegans) – ciemno ubarwiony ślimak lądowy z rodziny bursztynkowatych (Succineidae). Żyje na liściach roślin w terenie zalewowym, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych.

Plujkowate, muchy plujki (Calliphoridae) – występująca na całym świecie rodzina muchówek obejmująca około 1100 rozpoznanych i opisanych gatunków, spośród których blisko 70 zostało odnotowanych w Polsce. Cykl rozwojowy plujek obejmuje sześć odrębnych stadiów rozwojowych:Ślimaki, brzuchonogi (Gastropoda, z gr. gaster – brzuch + pous – noga) – jedna z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych gromad mięczaków, zaliczana niekiedy do podtypu muszlowce.

Muszla barwy bursztynowej lub ciemnopomarańczowej, skrętów 2,5 do 3, ostatni nierozdęty. Otwór wąsko jajowaty zajmujący 2/3 całej muszli. Na powierzchni zwykle wyraźnie zaznaczają się jaśniejsze i ciemniejsze pierścienie przyrostu, przez co muszla mniej przezroczysta i ciemniejsza. Wysokość 16–20 mm, szerokość 8–9 mm.

iNaturalist – projekt z zakresu nauki obywatelskiej oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane zdjęciem) mogą zostać opublikowane poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje. Aplikacja i strona internetowa są dostępne w języku angielskim. Bursztynkowate (Succineidae) – rodzina wszystkożernych ślimaków płucodysznych z rzędu trzonkoocznych (Stylommatophora), o niemal kosmopolitycznym zasięgu występowania. Charakteryzują się dość dużym ciałem, którego nie mogą w całości ukryć w muszli, oraz obecnością 2 par czułków. Ich muszla ma najczęściej barwę bursztynu, a ciało jest żółtawo-szare lub prawie czarne. Występują w środowiskach bardzo wilgotnych, rzadko w suchych. Wśród przedstawicieli tej rodziny znane są przypadki kanibalizmu.

Oxyloma elegans jest jedynym gatunkiem żywicielskim pasożytniczej muchówki Angioneura cyrtoneurina z rodziny plujkowatych. Larwy tego owada rozwijają się w ciałach ślimaków, a po ich opuszczeniu przepoczwarczają się w glebie. Mogą atakować do 40% populacji żywiciela i dawać kilka pokoleń w jednym sezonie. Zasięg gatunku jest ograniczony do Europy, w Polsce została odłowiona tylko raz w 1996 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym (jeden osobnik).

Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • mięczaki Polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008. ISBN 978-83-88147-09-8.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Urbański J. Krajowe ślimaki i małże, Warszawa 1957.
 • Bystrowski C., Grzywacz A., "Stwierdzenie występowania pasożytniczej muchówki Angioneura cyrtoneurina (ZETTERSTEDT, 1859) (Diptera: Calliphoridae) w Polsce", Wiad. entomol. 28(4): 271-274, Poznań 2009.
 • Muszle
  Muszla – jedno- lub dwuczęściowy wapienny szkielet zewnętrzny muszlowców (Conchifera) i ramienionogów (Brachiopoda), u niektórych grup częściowo lub całkowicie zredukowany. Do ciała zwierzęcia przytwierdzona jest jednym mięśniem, parą mięśni lub szeregiem mięśni parzystych.
  Reklama