• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burray

  Przeczytaj także...
  Bariery Churchilla (ang. Churchill Barriers) są serią czterech grobli na Orkadach (Szkocja) o całkowitej długości 2,3 km (1,5 mili) łączących ze sobą główną wyspę archipelagu Mainland (na północy) z South Ronaldsay (na południu) poprzez mniejsze wyspy: Burray, Lamb Holm i Glimps Holm. Bariery zostały zbudowane podczas drugiej wojny światowej jako ochrona kotwicowiska brytyjskiej marynarki wojennej w zatoce Scapa Flow. Obecnie służą jako droga komunikacyjna A961.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Kotwicowisko – wyznaczony akwen znajdujący się w bezpiecznej odległości zarówno od lądu jak i budowli hydrotechnicznych, przeznaczony dla jednostek pływających na miejsce postoju na kotwicy. Jest to akwen o dnie dostatecznie płytkim, trzymającym kotwicę (odpowiednio zwartym), a jednocześnie nie blokującym jej (np. oczyszczony z wraków). Kotwicowisko jest zwykle osłonięte z jednej lub kilku stron od fali i wiatru przez naturalne przeszkody, takie jak wyspy i półwyspy, lub tworzone przez człowieka budowle, np. falochrony.

  Burray (staronord. Borgarey) – wyspa w archipelagu Orkady, na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego.

  Opis[ | edytuj kod]

  Ruiny St. Lawrence's Church

  Wyspa Burray należy do archipelagu Orkady. Leży między South Ronaldsay na południu i Glimps Holm na północy, którymi jest połączona groblami o całkowitej długości 2,3 km (1,5 mili). Cztery groble, nazwane Barierami Churchilla, łączą ze sobą główną wyspę archipelagu Mainland (na północy) z South Ronaldsay (na południu) poprzez mniejsze wyspy: Burray, Lamb Holm i Glimps Holm. Bariery zostały zbudowane podczas drugiej wojny światowej jako ochrona kotwicowiska brytyjskiej marynarki wojennej w zatoce Scapa Flow. Obecnie służą jako droga komunikacyjna A961. Po zachodniej stronie wyspy znajduje się Echnaloch Bay, w zatoce Scapa Flow położona jest niezamieszkana wyspa Hunda.

  Orkady (ang. Orkney Islands, wym. [ˌɔːknɪˈaɪləndz]; gael. Àrcaibh) – archipelag na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi 67 wysp o łącznej powierzchni 990 km². Ok. 20 z nich jest zamieszkanych. Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.

  Na wyspie znajduje się Northfield East Broch, pozostałości kamiennej budowli typu broch i ruiny St. Lawrence's Church. Główną działalnością gospodarczą jest hodowla i produkcja dzianin. W Ness na wschodnim krańcu wyspy znajduje się rezerwat ptaków.

  Populacja[ | edytuj kod]

  Liczba mieszkańców wyspy w 1961 r. wynosiła 262, w 1971 r. spadła do 209, w 1981 r. wzrosła do 283, w 1991 r. do 363, w 2001 r. wynosiła 357 a w 2011 r. mieszkało 409 osób.

  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.Broch – typ kamiennych budowli o kształcie masywnej wieży, wznoszonych w epoce żelaza i datowanych na pierwsze wieki n.e. Wszystkie budowle tego typu znajdują się na terenie Szkocji, w większości na Wyspach Szetlandzkich. Brochy usytuowane są zwykle na płaskim terenie w pobliżu wybrzeża morskiego, budowane były z lokalnego kamienia bez użycia zaprawy. Były budynkami obronnymi, nie jest jednak jasne, czy były zamieszkiwane, czy też używane były tylko w momentach zagrożenia. Najlepiej zachowaną wieżą jest broch na wyspie Mousa, położonej w archipelagu Szetlandów.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Burray
 • Burray Echna Loch.jpg
 • Burray Northfield Coast.jpg
 • Churchill Barrier No.3 - geograph.org.uk - 931833.jpg
 • Wave-cut platform near Wife's Geo - geograph.org.uk - 1287769.jpg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Burray (ang.). Mapcarta.com. [dostęp 2020-06-11].
  2. Churchill Barriers (ang.). Landforms.eu. [dostęp 2020-06-14].
  3. Burray (ang.). Gazetteer for Scotland. [dostęp 2020-06-12].
  4. Echnaloch Bay (ang.). Gazetteer for Scotland. [dostęp 2020-06-12].
  5. Hunda (ang.). Gazetteer for Scotland. [dostęp 2020-06-12].
  Mainland – największa wyspa archipelagu Orkadów w Szkocji, o powierzchni 523 km². Główne miasta to: Kirkwall, Stromness i Finstown.Grobla komunikacyjna - wał ziemny przecinający akwen, wykorzystany jako podłoże do przeprowadzenia ciągu komunikacyjnego, np. traktu pieszego, drogi kołowej bądź toru kolejowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Scapa Flow (staronord. Skalpaflói) – akwen pomiędzy wyspami Orkadów (archipelag Wysp Brytyjskich, na północ od Szkocji), podczas I i II wojny światowej służący jako główna baza Royal Navy – brytyjskiej marynarki wojennej.
  Język staronordyjski (staronordycki, staroislandzki, norse) – wymarły język z grupy języków germańskich, którym posługiwali się Wikingowie od VIII wieku do ok. 1300. Powstał z pranordyckiego w VIII w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.