Burntwood River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Burntwood River – rzeka w kanadyjskiej prowincji Manitoba. Przepływa przez miasto Thompson. Uchodzi do jeziora Split Lake na rzece Nelson River (współrzędne ujścia: 56°08′21″ N, 96°34′28″ W).

Split Lake – jezioro w Manitobie w Kanadzie, na rzece Nelson. Maksymalna głębokość wynosi 28 m przy średniej głębokości 3,9 m. Powierzchnia (z wyłączeniem wysp) wynosi 26 100 ha. Długość linii brzegowej wynosi 940 km, z czego 411,6 km stanowi linia brzegowa wysp. Jezioro Indiańskie Południowe (ang. Southern Indian Lake, fr. Lac Sud des Indiens) - jezioro w środkowej Kanadzie, w północnej części prowincji Manitoba. Położone jest na wysokości 254 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię około 3100 km².

Od 1976 roku, po budowie zapory Missi Falls na Jeziorze Indiańskim Południowym, Burntwood River przyjmuje około 75-85% wody z Churchill za pośrednictwem swojego dopływu Rat River. Jest to część programu Nelson River Hydroelectric Project. Średni roczny przepływ przy ujściu do Split Lake przed NRHP był szacowany na około 90 m³/s, natomiast po przekierowaniu wód Churchill wzrósł do 849 m³/s.

Manitoba – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Ontario, od zachodu z Saskatchewan, od północy z terytorium Nunavut oraz na południu ze stanami USA Minnesota i Dakota Północna. Największym miastem prowincji i zarazem jej stolicą jest Winnipeg.Thompson - miasto w Kanadzie, w prowincji Manitoba. Największe miasto w północnej Manitobie, założone w 1956 r. po odkryciu rudy niklu. Prawa miejscowości otrzymało w 1967 r., a miejskie w 1970 r.

W pobliżu miejsca, w którym Burntwood River wypływa z jeziora Wuskwatim Lake, na wodospadzie Taskinigup Falls, zbudowano elektrownię wodną o mocy 200 MW.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Burntwood River, Natural Resources Canada / Ressources naturelles Canada – nrcan.gc.ca [dostęp 2021-10-16].
  2. Keeyask and Conawapa Projects, 2010, s. 21.
  3. Burntwood River, Natural Resources Canada / Ressources naturelles Canada – nrcan.gc.ca [dostęp 2021-10-16]; Keeyask and Conawapa Projects, 2010, s. 6.
  4. Manitoba Wildlands, The Hydro Province: Manitoba's Hydroelectric Complex, 2005 (ang.).
  5. Keeyask and Conawapa Projects, 2010, s. 7.
  6. About The Wuskwatim Generating Station [dostęp 2021-10-15] (ang.).
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Reklama