Burgos (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Burgos – prowincja w Hiszpanii, w Kastylii i Leónie, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie.

Góry Iberyjskie (hiszp. Sistema Ibérico albo Cordillera Ibérica) - starożytne Hesperydy, łańcuch górski w Hiszpanii.Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych (hiszp. Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków itd.) Są to:

Liczba mieszkańców wynosi 375 657 (INE, 2011), a powierzchnia – 14 022 km². Graniczy z prowincjami: Segowia, Valladolid i Palencia oraz z Górami Kantabryjskimi i Iberyjskimi.

Na terenie prowincji znajduje się elektrownia jądrowa w Santa María de Garoña (reaktor 466 MW).

Comarki[ | edytuj kod]

Comarki prowincji Burgos.

     Merindades

Góry Kantabryjskie (hiszp. Cordillera Cantábrica, ast. Cordelera Cantábrica, gal. Cordilleira Cantábrica, bask. Kantauriar mendilerroa) – pasmo górskie w północnej części Hiszpanii na Półwyspie Iberyjskim, położone na północnym skraju Mesety Iberyjskiej, usytuowane równolegle do wybrzeża Zatoki Biskajskiej, ku której stromo opadają.Segowia – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia i León. Leży na północ od płaskowyżu centralnego, który dzieli Półwysep Iberyjski. Stolicą jest Segowia. Cała prowincja składa się z 209 gmin. Głównymi miastami poza stolicą są: Cuéllar i Cantalejo. Gospodarka opiera się głównie o sektor usług i turystykę.

     La Bureba

     Ebro

     Sedano y Las Loras

     Páramos

     Burgos

     Montes de Oca

     Arlanza

     Sierra de la Demanda

Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U), w której ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

     Ribera del Duero

W skład prowincji Burgos wchodzą następujące comarki:

 • Merindades
 • Páramos
 • La Bureba
 • Ebro
 • Odra-Pisuerga
 • Alfoz de Burgos
 • Montes de Oca
 • Arlanza
 • Sierra de la Demanda
 • Ribera del Duero
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2011 (ang.). ine.es. [dostęp 2012-02-12].
  2. Provincia de Burgos (hiszp.). burgos.es. [dostęp 2012-02-12].
  3. Santa María de Garoña (ang.). csn.es. [dostęp 2012-02-12].
  Warto wiedzieć że... beta

  Prowincja (hiszp. provincia) jest w Hiszpanii podstawową jednostką podziału administracyjnego wyższego rzędu. Liczba prowincji wynosi obecnie 50.
  Kastylia i León (dawniej: Kastylia-León; hiszp. Castilla y León) – jest wspólnotą autonomiczną w Hiszpanii. Największa pod względem obszaru (94 233 km²). Graniczy z Galicją, Asturią, Kantabrią, Krajem Basków, La Rioją, Aragonią, Kastylia La Manchą, Madrytem i Estremadurą.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Palencia – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, położona w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Stolicą jest Palencia, miasto o tej samej nazwie, prowincja skupia 191 gmin. Głównymi miastami poza siedzibą prowincji są: Guardo oraz Aguilar de Campoo. Na terenie prowincji Palencia mieści się jedna z największych w Europie fabryk produkujących samochody marki Renault.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama