• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bumper WAC

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").
  White Sands Missile Range (WSMR), dawniej zwany również White Sands Proving Ground (WSPG) lub też w skrócie Białe Piaski to pierwszy duży poligon rakietowy, zbudowany w roku 1945 w USA w stanie Nowy Meksyk. Nazwę swą zawdzięczał kolorowi okolicznego piasku. Teren o powierzchni 3200 mil kwadratowych (ok. 8287 km²) jest jedną z największych instalacji wojskowych w USA.

  Bumper WAC, również Bumper – dwustopniowa rakieta sondażowa; pierwsza wielostopniowa rakieta amerykańska i pierwsza na świecie duża dwuczłonowa rakieta na paliwo ciekłe. Powstała z połączenia niemieckiej V2 (po usunięciu głowicy bojowej) ze zmodyfikowaną rakietą WAC Corporal, jako drugim członem. Używano jej do gromadzenia danych z dużych wysokości, a także na potrzeby projektu Hermes. Powstało 8 egzemplarzy rakiety.

  Canaveral (ang. Cape Canaveral, w latach 1963-1973 Przylądek Kennedy’ego, ang. Cape Kennedy) – przylądek znajdujący się na południowo-wschodnim wybrzeżu USA, we wschodniej części półwyspu Floryda. Znajduje się tu ośrodek lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego oraz Stacja Sił Powietrznych Cape Canaveral.Douglas Aircraft Company – amerykańska wytwórnia lotnicza założona w 1921 przez Donalda Willsa Douglasa w Santa Monica w Kalifornii po rozpadzie poprzedniej jego firmy Davis-Douglas Company.

  Pomysł połączenia obu rakiet powstał w lutym 1946, w Jet Propulsion Laboratory, w ramach programu Hermes. Tandem miał osiągnąć prędkość 9 Ma. Na potrzeby bumpera, WAC Corporal został wyposażony w 50% większe brzechwy stabilizujące. Było to konieczne, aby utrzymać rakietę w równowadze na dużej wysokości, po odłączeniu od V2. Pierwsze testy pokazały jednak, że taka stabilizacja jest niewystarczająca, wobec czego dodano stabilizację ruchem obrotowym. Stateczniki WAC Corporala był montowane w specjalnych szynach na nosie V2. Nazwa rakiety (po angielsku wstrząs, uderzenie) pochodziła od "kopniaka" jaki rakiecie WAC zapewniała rakieta V2.

  Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego (ang. John F. Kennedy Space Center, KSC) – położony na przylądku Canaveral kosmodrom amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, miejsce startów załogowych statków kosmicznych USA.Rakieta to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym. Obiekt ten uzyskuje siłę ciągu dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych lub innych mediów (np. sprężone gazy, przegrzana para) z dysz silnika rakietowego, zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona. Często pojęcie rakiety jest używane w znaczeniu silnika rakietowego lub pocisku rakietowego. Rakiety służą między innymi do przenoszenia ładunku, np. statku kosmicznego, głowic bojowych, sztucznych satelitów w warunkach przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma żadnej zewnętrznej substancji, której pojazd mógłby użyć jako elementu napędzającego.

  Pierwsze sześć startów odbyło się z poligonu rakietowego White Sands. Dwa ostatnie starty bumperów były pierwszymi jakie odbyły się w nowo wybudowanym ośrodku na Przylądku Canaveral, gdzie później powstało Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

  Całość prac nad rakietą prowadziło Jet Propulsion Laboratory, z pomocą firm General Electric i Douglas Aircraft Company, na zlecenie Army Ordnance Department.

  Rakieta sondażowa – również: badawcza lub atmosferyczna – rakieta służąca do sondowania i badania górnych warstw atmosfery, przestrzeni kosmicznej, bądź ciał niebieskich, za pomocą aparatury badawczej umieszczonej w głowicy.V2 (niem. Vergeltungswaffe-2 – broń odwetowa nr 2) – pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej. Inna używana nazwa to A4. Pocisk V2 po raz pierwszy w historii ludzkości przekroczył linię Kármána (wysokość 100 kilometrów), wchodząc w przestrzeń kosmiczną. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Vergeltung oznaczającego odwet.

  Wybrane starty[ | edytuj kod]

 • 13 maja 1948: Bumper 1 – start z poligonu White Sands; rakieta osiągnęła wysokość 129 km i prędkość ponad 4400 km/h.
 • 24 lutego 1949: Bumper 5 – rakieta osiągnęła wówczas rekordowy pułap 389 km. Maksymalna prędkość rakiety wyniosła 8290 km/h
 • 19 lipca 1950: start Bumper 7 zostaje przełożony z powodu problemów z 1. stopniem (nie osiągnięto wystarczającego ciągu) – usterka dotyczyła niedrożnego zaworu paliwowego, który uległ korozji z powodu wilgotnego i słonego powietrza
 • 24 lipca 1950: Bumper 8 – pierwszy start z 3. stanowiska startowego na przylądku Canaveral
 • 29 lipca 1950: Bumper 7 – ostatni start rakiety tego typu
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • NASA (ang.)
 • Spaceline (ang.)
 • Encyclopedia Astronautica (ang.)
 • Jet Propulsion Laboratory (pl. Laboratorium Napędu Odrzutowego) – jedno z centrów badawczych NASA, znajduje się w miejscowości Pasadena w stanie Kalifornia, ok. 50 km na północ od Los Angeles. JPL jest odpowiedzialny za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA, jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.686 sek.