Budweiser Budvar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Budweiser Budvar (piwo))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Budweiser Budvar – marka czeskiego piwa z browaru Budějovický Budvar, n. p. w Czeskich Budziejowicach, w którym tradycja warzenia piwa sięga 1265 r. Najbardziej popularna odmiana, tzw. světlý ležák (lager) to jasne piwo dolnej fermentacji produkowane z morawskiego słodu i żateckiego chmielu.

Chmiel (Humulus L.) – rodzaj roślin pnących z rodziny konopiowatych. Należą do niego w zależności od ujęcia 3 lub 5 gatunków występujących w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce rośnie dziko i uprawiany jest chmiel zwyczajny.Ekstrakt brzeczki podstawowej (nastawnej) - ekstrakt słodowo-chmielowy, w znacznym stopniu determinuje walory aromatyczno - smakowe gotowego piwa. W wyniku fermentacji część ekstraktu zamienia się w alkohol oraz dwutlenek węgla, a część (ok. 1/3) pozostaje w piwie. Stosunek ilości wykorzystanego do fermentacji ekstraktu do ekstraktu brzeczki podstawowej określa stopień odfermentowania piwa, który może być niski, średni lub wysoki. Ilość (stężenie) ekstraktu oraz stopień jego odfermentowania decydują o określeniu piwa jako lekkie, pełne lub mocne.

Obok Pilsnera Urquella jest najbardziej znanym i cenionym czeskim piwem na świecie.

Obecnie Browar Budziejowicki Budvar pod nazwą Budweiser Budvar produkuje osiem rodzajów piwa:

 • Budějovický Budvar světlé výčepní pivo – jasne lekkie piwo o zawartości alkoholu 4% i ekstraktu 10%,
 • Budějovický Budvar Cvikl – niefiltrowana jasna 10°
 • Budvar Redix – 10° EPM, 4,0% alkoholu, słody: czeski jasny, Red X, chmiel: Polaris (4x chmielone)
 • Budvar 33 – lager o zawartości alkoholu 4,6%, ekstraktu 11,3% i IBU 33,
 • Budweiser Budvar světlý ležák – lager o zawartości alkoholu 5% i ekstraktu 11,99%,
 • Budweiser Budvar kroužkovaný ležák – piwo drożdżowe o zawartości alkoholu 5%, lager z dodatkiem nowej żywej kultury drożdży,
 • Budweiser Budvar tmavý ležák – ciemny lager o zawartości alkoholu 4,7%,
 • Bud Super Strong Speciální pivo – mocne piwo dojrzewające przez 200 dni o zawartości 7,6% alkoholu.
 • Budweiser Budvar nealkoholické pivopiwo bezalkoholowe o zawartości alkoholu nie przekraczającej 0,5% objętości.
 • Spór o nazwę[ | edytuj kod]

  Kufel Budwaru
   Osobny artykuł: spór o markę Budweiser.

  Co do nazwy Budweiser oraz zakresu korzystania z niej istnieją spory prawne pomiędzy czeskim browarem a amerykańskim Anheuser-Busch. W 2010 r. Trybunał Europejski w Strasburgu potwierdził prawo czeskiego browaru do nazwy Budweiser na terenie Unii Europejskiej, jednak Amerykanie mogą zarejestrować swą nazwę w poszczególnych krajach unijnych (w 19 z nich zrobili to Czesi).

  Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.Piwo bezalkoholowe – rodzaj piwa z niską lub zerową zawartością alkoholu. Aby piwo zostało uznane za bezalkoholowe, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości.

  W krajach gdzie prawa do nazwy Budweiser ma Anheuser Busch, czeskie piwo nosi nazwę Budějovický Budvar lub Czechvar.

  W 2011 r. Amerykanie kupili lokalnego rywala – Browar Mieszczański. Chcą dzięki temu zyskać prawo do używania nazwy Budweiser, jako nazwy własnej dla piwa, produkowanego tylko w tym mieście.

  Budweiser – marka piwa, do której prawa roszczą zarówno czeski browar Budějovický Budvar, jak i amerykański browar Anheuser-Busch (AB) należący do koncernu AB InBev. Konflikt tych dwóch przedsiębiorstw sięga 1907 roku i w krajach anglojęzycznych bywa nazywany „bitwą o Bud”, czy „wojną stuletnią” (w nawiązaniu do angielsko-francuskiej wojny stuletniej). Do sądu sprawa po raz pierwszy trafiła w latach 50. XX wieku, co czyni ów spór jednym z najdłużej trwających w historii stosunków gospodarczych. W latach 2000–2012 na całym świecie rozpoznano 173 postępowania sądowe i administracyjne dotyczące prawa do korzystania z marki Budweiser.Budějovický měšťanský pivovar (niem. Budweiser Bürgerbräu, dosł. „Budziejowicki Browar Mieszczański”) – browar w Czeskich Budziejowicach, jeden z dwóch znajdujących się w mieście.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Žatec (niem. Saaz) - miasto w Czechach, w kraju usteckim nad Ochrzą. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 4 269 ha, a liczba jego mieszkańców 19 607 osób. Opady atmosferyczne w Žatcu wynoszą poniżej 400 mm i są najmniejsze w całych Czechach. Spowodowane jest to cieniem opadowym Rudaw.
  Budweiser – amerykańskie piwo, przy produkcji którego jęczmień został częściowo zastąpiony ryżem. Jest to jedno z najpopularniejszych piw koncernu Anheuser-Busch. Dosyć popularny również w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech i Meksyku.
  Budweiser Bier (pełna nazwa B.B. Budweiser Bier) – czeskie piwo typu lager produkowane w Czeskich Budziejowicach przez Budějovický měšťanský pivovar.
  Browar Budziejowicki Budvar (czes. Budějovický Budvar n. p., niem. Budweiser Budvar) – państwowy browar, znajdujący się w Czeskich Budziejowicach, jeden z najbardziej znanych w kraju (obok browaru w Pilźnie).
  International Bitterness Units – międzynarodowe jednostki goryczy ustalone przez European Brewery Convention. Wyznaczane są przy pomocy chromatografii cieczowej HPLC i określane skrótem IBU. Jednostki IBU oznaczają stopień nachmielenia/goryczy w piwie. 1 IBU odpowiada zawartości 1 miligrama izo-alfa kwasów pochodzących z chmielu w 1 litrze piwa.
  Morawy (czes. Morava, łac. Moravia, niem. Mähren) – kraina historyczna we wschodniej części Republiki Czeskiej (potocznie – dzisiejszych Czech), jedna z trzech krain (obok Czech i Śląska Czeskiego) wchodzących w skład tego państwa. Północne fragmenty Moraw leżą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (Kietrz, Baborów) – były to dawne enklawy morawskie na obszarze Śląska, powstałe w wyniku włączenia do Śląska większości terytoriów dawnego morawskiego księstwa opawskiego (który to około dwustuletni proces zakończył się w 1613 r.).
  Česká televize (ČT) – (po polsku Czeska Telewizja albo Telewizja Czeska) - publiczny nadawca telewizyjny w Czechach.

  Reklama