Budda Tian Tan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Budda Tian Tan (chiń. trad. 天壇大佛; pinyin Tiāntán Dàfó; jyutping tin1 taan4 daai6 fat6) – największy na świecie posąg siedzącego Buddy wykonany z brązu.

Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.

Ma on 34 metry wysokości i waży 250 ton. Posąg znajduje się na wyżynie Ngong Ping na wyspie Lantau, Hongkong, w klasztorze Po Lin.

Budowa Buddy rozpoczęła się w 1990 roku, a odsłonięty został 29 grudnia 1993, w dzień urodzin Buddy Siakjamuni. Posąg złożony z 202 części z brązu kosztował 68 mln USD.

Odwiedzający posąg po uprzednim kupnie biletu, aby dostać się do podstawy posągu muszą pokonać 268 stromych schodów.

Tung Chung (chiń. upr.: 东涌; chiń. trad.: 東涌; pinyin: Dōngchōng; jyutping: dung1 cung1) - miasto w północnej części wyspy Lantau w Hongkongu. Do niedawna było to miasto o charakterze wiejskim, jednak po wybudowaniu portu lotniczego Hongkong nastąpiła zmiana jego charakteru jako typ nowego miasta.Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.

Od 2006 roku do posągu można dotrzeć kolejką linową Ngong Ping 360, która kursuje pomiędzy stacjami Tung Chung i Ngong Ping.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Tain Tan Buddha NP.JPG
 • Buddha lantau.jpg
 • 20091002 Hong Kong Tian Tan Buddha 6329.jpg
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Jyutping (chin. trad. 粵拼, chin. upr. 粤拼, hanyu pinyin Yuèpīn, jyutping Jyut6ping3) – transkrypcja języka kantońskiego na alfabet łaciński. System Jyutping został opracowany w 1993 przez Towarzystwo Językoznawcze Hongkongu.
  Ngong Ping (chin. 昂坪) - wyżyna w zachodniej części wyspy Lantau w Hongkongu. Znajduje się na niej między innymi klasztor Po Lin oraz posąg Buddy Tian Tan. W okolicach znajduje się wiele wzgórz, które są także atrakcjami turystycznymi. Na wyżynę można dostać się przede wszystkim za pomocą kolei linowej, gdzie swoją ostatnią stację ma Ngong Ping 360, kursująca z miejscowości Tung Chung.
  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.
  Lantau (chiń. upr.: 大屿山; chiń. trad.: 大嶼山; pinyin: Dàyǔshān; jyutping: daai6 jyu4 saan1) – największa wyspa w Hongkongu zlokalizowana u ujścia Rzeki Perłowej. Wyspa położona jest w dzielnicy Islands z wyjątkiem północnej części, która należy do dzielnicy Tsuen Wan. Powierzchnia wysypy wynosi 147,16 km².
  Budda Siakjamuni (ok. 563-483 p.n.e.), właśc.Siddhartha (imię od rodziców) Gotama (przydomek) z rodu (klanu) Śakjów – mędrzec, założyciel jednej z religii powszechnych – buddyzmu.

  Reklama