• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bud Collins

  Przeczytaj także...
  US Open, United States Open – międzynarodowe mistrzostwa USA w tenisie; jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany w Stanach Zjednoczonych od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. Od 1978 odbywa się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens na twardych kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows–Corona Park.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Lima – miasto w Stanach Zjednoczonych, w Ohio, siedziba Hrabstwa Allen W 2000 roku miasto zamieszkiwało 40 235 mieszkańców.

  Bud Collins, właśc. Arthur Worth Collins (ur. 17 czerwca 1929 w Limie, zm. 4 marca 2016 w Brookline) – amerykański dziennikarz sportowy, znawca tenisa.

  Po odbyciu służby wojskowej studiował na Boston University; następnie podjął pracę dziennikarza sportowego w gazecie „Boston Herald”. W 1963 podjął pracę w „The Boston Globe”, w tym samym roku po raz pierwszy współpracował z telewizją, komentując transmisję tenisową dla bostońskiej stacji WGBH. W latach 1968–1972 komentator tenisowego turnieju wielkoszlemowego US Open dla CBS, od 1972 związany z NBC; identyfikowany przede wszystkim z transmisjami NBC z Wimbledonu i French Open.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

  Obok pracy telewizyjnej kontynuował też działalność w prasie. Pozostając redaktorem „The Boston Globe”, był jednocześnie korespondentem m.in. „The Independent” (Londyn) i „Age” (Melbourne).

  Uznawany za człowieka o encyklopedycznej wiedzy na temat tenisa, jest autorem kilku publikacji książkowych. Obok znanej Encyklopedii tenisa (1977, nowe wydanie The Bud Collins Modern Encyclopedia of Tennis, 1993) są to m.in.:

 • Evonne! On The Move (1974, przy współpracy z Evonne Goolagong)
 • The Education of the Tennis Player (1971, z Rodem Laverem)
 • My Life With the Pros (1989)
 • Z sukcesami grał w wielu turniejach seniorskich. W 1994 znalazł się w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Iconic tennis journalist Bud Collins dead at 86 (ang.). cbsnews.com. [dostęp 2016-03-04].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Rodney George Laver, Rod Laver (ur. 9 sierpnia 1938 w Rockhampton, Queensland) – tenisista australijski, zwycięzca jedenastu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, jedyny w historii zawodnik - dwukrotny zdobywca Wielkiego Szlema, zdobywca Pucharu Davisa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  The Boston Globe jest największym dziennikiem Bostonu i otaczającego miasto regionu Nowej Anglii, we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest większym z dwóch głównych dzienników Bostonu, z nakładem około 450 tys. egzemplarzy. Drugim dziennikiem jest Boston Herald.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.
  Evonne Fay Goolagong Cawley (ur. 31 lipca 1951 w Griffith) – australijska tenisistka, 7-krotna zwyciężczyni zawodów zaliczanych do Wielkiego Szlema. W 1988 uhonorowana miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.