Bubblegum rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bubblegum pop)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bubblegum rock (znany również jako bubblegum pop, rock spod znaku gumy do żucia, muzyka gumy do żucia) – gatunek muzyki rockowej popularny w latach 1967–1972 oraz 1975–1977 (zanim pojawił się punk rock i disco). Muzyka zdobyła popularność głównie wśród nastolatków na całym świecie.

Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

Historia[ | edytuj kod]

Jej początków można szukać w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Gatunek zaczął zanikać od około 1972 r. Dotychczasowi odbiorcy zaczęli słuchać muzyki nowej grupy idoli nastolatek – gwiazd z USA i nowego gatunku glam rock powstałego w Wielkiej Brytanii.

Suzi Quatro, właśc. Susan Kay Quatrocchio (ur. 3 czerwca 1950 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, basistka i aktorka, popularna zwłaszcza w latach 70.Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Muzykę tę grali na początku lat 70. np. David Cassidy, The Osmonds, The Cowsills, The Partridge Family, The Jackson 5 czy The DeFranco Family. Również bubblegum rock początkowo grany był przez glam rockowych artystów (Gary Glitter, Alvin Stardust, T. Rex, Suzi Quatro).

Bubblegum miał odrodzenia i utrzymuje niewielką obecność na listach przebojów (koniec lat 1970) w szczególności poprzez Shaun Cassidy i Leif Garrett. Ostatni wielki akt z lat 70. odbył się dzięki szkockiemu zespołowi Bay City Rollers. W połowie lat 90. styl ten przypomniała niemiecka grupa Sqeezer tworząca muzykę z nurtu eurodance.

Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Gary Glitter, właściwie Paul Francis Gadd (ur. 8 maja 1944 w Anglii w Banbury, Oxfordshire) – brytyjski wokalista glam rocka, który na początku lat siedemdziesiątych zdobył krótkotrwałą światową sławę wykonując proste, dynamiczne utwory. Wcześniej bez większego powodzenia nagrywał pod pseudonimami Paul Raven (w 1960 roku nagrał dla wytwórni Decca piosenkę "Alone in the Night"), Paul Monday i Rubber Bucket.

Niektóre zespoły, np. Spice Girls czy Take That bazują na bubblegum. Zostały one wprowadzone na rynek dzięki podobnym technikom.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

The Osmonds - amerykańska familijna grupa popowa, popularna w latach 70. Początkowo w skład zespołu wchodzili bracia: Alan Ralph, Melvin Wayne, Merrill Davis i Jay Wesley Osmond, którzy występowali już w latach 60. Największą popularność zdobyli jednak w następnej dekadzie, kiedy to do zespołu dołączyli bracia: Donny i Jimmy oraz siostra Marie.
Shaun Paul Cassidy (ur. 27 września 1958) - amerykański piosenkarz, producent telewizyjny, aktor i scenarzysta. Jego przyrodni brat David Cassidy jest wokalistą. W latach siedemdziesiątych znany był przede wszystkim jako wokalista i aktor. Grał w kilku serialach telewizyjnych (m.in.:Hardy Boys Mysteries i Breaking Away), kilka jego utworów stało się hitami na listach przebojów oraz odbył kilka tras koncertowych. W latach osiemdziesiątych, występował na Broadwayu i w londyńskim West End. Od połowy lat dziewięćdziesiątych, Cassidy pracował wyłącznie jako producent telewizyjny i scenarzysta. Stworzył kilka seriali, m.in. American Gothic, Roar (z Heathem Ledgerem w jego pierwszej roli]] i Invasion.
T. Rex (początkowo znana jako Tyrannosaurus Rex) to brytyjska grupa muzyczna założona przez Marca Bolana. Założona została w Londynie w latach sześćdziesiątych, a zyskała sławę w latach siedemdziesiątych jako grupa glamrockowa. Tworzyła m. in. pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa.

Reklama