Btrfs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Btrfs (ang. B-tree File System) – system plików dla systemu Linux. Firma Oracle ogłosiła prace nad nim w 2007, a sam system został udostępniony na licencji GNU General Public License. Jest domyślnym systemem plików dla dystrybucji openSUSE i Fedora

Snapshot - rodzaj zrzutu danych rozumianego jako sposób zapewniania dostępu do starszych wersji danych przechowywanych w pamięci masowej, zwłaszcza dyskowej. Ze względu na brak utrwalonego i zaakceptowanego odpowiednika w języku polskim zjawisko to opisywane jest czasami przy pomocy kalki językowej migawka.Petabajt (skrót PB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca (zgodnie z zaleceniami IEC) biliard = 1 125 899 906 842 624 bajtów.

Właściwości[ | edytuj kod]

Do najważniejszych cech systemu należą:

Defragmentacja – operacja układająca pliki na dysku komputerowym tak, aby system miał do nich szybszy dostęp. Najczęściej jest to poukładanie bloków jednego pliku po kolei, kiedy są one rozrzucone po całej partycji.Kopiowanie przy zapisie (ang. copy-on-write, COW) — technika optymalizacji używana w programowaniu komputerów, gdy istnieje potrzeba współdzielenia względnie dużej ilości danych (np. między wątkami czy procesami), co do których nie ma pewności, że zostaną zmodyfikowane przez używające je obiekty.
 • Kopiowanie przy zapisie,
 • Możliwość zmiany rozmiaru partycji online,
 • Dodawanie/usuwanie urządzeń blokowych w locie,
 • Możliwość balansowania obciążenia pomiędzy urządzeniami,
 • RAID na poziomie obiektów – możliwość stworzenia odpowiednika RAID1 oraz RAID0,
 • Podwoluminy – jeden lub więcej oddzielnie montowanych systemów plików wewnątrz każdej partycji fizycznej,
 • Migawki – możliwość powrotu do poprzedniej wersji plików,
 • Sumy kontrolne danych i metadanych (zapewniają integralność danych; obecnie jest zaimplementowana obsługa CRC-32C, w planach są inne algorytmy),
 • Kompresja w locie (za pomocą bibliotek zlib lub lzo,)
 • Defragmentacja online,
 • Możliwość zaadresowania 16 eksabajtów (16 384 petabajty).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fedora 33 is officially here!, Fedora Magazine, 27 października 2020 [dostęp 2020-12-17] (ang.).
  2. btrfs Wiki, btrfs.wiki.kernel.org [dostęp 2019-09-23].
  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.Suma kontrolna (ang. checksum) – liczba uzyskana w wyniku sumowania lub wykonania innych operacji matematycznych na przesyłanych danych, przesłana razem z danymi i służąca do sprawdzania poprawności przetwarzanych danych.
  Warto wiedzieć że... beta

  System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.
  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  Cykliczny kod nadmiarowy, inaczej: cykliczna kontrola nadmiarowa (ang.) Cyclic Redundancy Check, CRC – jest to system sum kontrolnych wykorzystywany do wykrywania przypadkowych błędów pojawiających się podczas przesyłania i magazynowania danych binarnych.
  zlib - biblioteka rozpowszechniana na zasadach Otwartego Oprogramowania służąca do kompresji danych, napisana przez Jean-loup Gaillyego i Marka Adlera. Zastosowano w niej algorytm Deflate używany w programie kompresującym gzip. Pierwsza publiczna wersja (0.9) została wydana 1 maja 1995 i była przeznaczona do użycia z biblioteką graficzną libpng.
  Fedora (do wersji 6 Fedora Core, niekiedy nieprawidłowo określana jako Fedora Linux) – nazwa następcy wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project i finansowanej głównie przez Red Hat. Twórcy Fedory stawiają na innowacyjność, dlatego też kolejne wydania pojawiają się często i zawierają najnowsze dostępne oprogramowanie, nawet jeśli prace nad stabilną wersją nie zostały jeszcze ukończone. Z tego powodu oraz faktu ścisłego powiązania z Red Hatem, często lecz niesłusznie Fedorę określa się mianem "poligonu Red Hata". W czerwcu 2005 utworzono Fundację Fedora, mającą w zamierzeniu koordynować prace nad Fedorą w większym stopniu, niezależnie od Red Hata.
  SUSE Linux ([ˈsuːsə]) – dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise). Rozwijana początkowo w Niemczech przez SuSE GmbH, w styczniu 2004 przejęta przez firmę Novell. Pierwsza wersja systemu nosiła nazwę S.u.S.E. (skrót od niem. Software- und System-Entwicklungsgesellschaft mbH, Nürnberg, od października 1998 zmieniona na SuSE) i ujrzała światło dzienne w marcu 1994. W grudniu 2006 Novell oddzielił otwartą, ogólnodostępną wersję systemu, nazwaną openSUSE i rozwijaną przez społeczność z całego świata, od wydania komercyjnego, oferowanego wraz z pomocą techniczną i skierowanego do zastosowań profesjonalnych. W maju 2011 roku Novell został przejęty przez holding The Attachmate Group. The Attachmate Group dokonało podziału swojego portfolio produktów na tzw. jednostki biznesowe w ramach których SUSE stało się wydzieloną strukturą z większą autonomią. W 2014 roku The Attachmate Group wraz ze strukturą jednostek biznesowych został zakupiony przez Micro Focus. W lutym 2019 roku SUSE zostaje sprzedane jako samodzielna firma szwedzkiemu funduszowi EQT Partners. Od tego momentu możemy mówić o niezależności SUSE.

  Reklama