Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych).

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.

Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.

Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej (ang. British Academy Television Awards, potocznie Nagrody Telewizyjne BAFTA lub BAFTA TV) – najważniejsze brytyjskie nagrody telewizyjne, przyznawane nieprzerwanie od 1955 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Siedziba główna mieści się przy Piccadilly Circus w Londynie, zaś oddziały w północnej Anglii, Szkocji, Walii, Nowym Jorku i Los Angeles, gdzie od 1989 BAFTA/LA, prowadzi własną coroczną ceremonię rozdania nagród, nazwaną Britannia Awards.

Statuetka stworzona przez Mitzi Cunliffe, przypomina maskę teatralną, która wykonana jest ze złota. Oficjalna nazwa brytyjskiej statuetki to Złota Maska.

Nagrody[ | edytuj kod]

Niemal wszystkie (poza Britannia Awards) przyznawane przez Akademię nagrody potocznie określane są jako BAFTA. Należy jednak pamiętać, iż w rzeczywistości jest to siedem odrębnych nagród, przyznawanych w różnych dziedzinach. Najbardziej znaną spośród nich jest nagroda filmowa, choć w Wielkiej Brytanii bardzo dużym poważaniem cieszy się także nagroda telewizyjna.

Sir Alexander Korda (własc. Sándor Laszlo Kellner) (ur. 16 września 1893 w Pusztatúrpásztó, obecnie Túrkeve, zm. 23 stycznia 1956 w Londynie) – brytyjski reżyser i producent filmowy węgierskiego pochodzenia. Założyciel studia filmowego London Films oraz firmy dystrybucyjnej British Lion Films.Royal Festival Hall (z ang. Królewska Sala Festiwalowa) w Londynie to budynek przeznaczony muzyce, położony w Southbank Centre. Znajduje się na południowym brzegu Tamizy obok mostu Hungerford.
 • Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (British Academy Film Awards) − najstarsze nagrody filmowe BAFTA pośród przyznawanych przez organizację, wręczane od 1948 jako brytyjski odpowiednik amerykańskich Oscarów czy francuskich Cezarów. Tylko jedna kategoria (Nagroda dla Najlepszego Brytyjskiego Filmu im. Alexandra Kordy) zastrzeżona jest dla filmów wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii, zaś w pozostałych kategoriach filmy brytyjskie rywalizują na równi z filmami innych krajów (głównie USA). Przez wiele lat ceremonie odbywały się kwietniu, zaś od 2001 odbywają się w lutym. Od 2007 miejscem wręczania jest Royal Opera House w Londynie, który zastąpił słynne londyńskie kino Odeon. Od 2000 do 2013 sponsorem tytularnym nagród była sieć komórkowa Orange, a oficjalna nazwa nagród to Orange British Academy Film Awards. Obecnie sponsorem jest sieć komórkowa EE, a nazwa nagrody to EE British Academy Film Awards.
 • Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej (British Academy Television Awards) − nagrody telewizyjne BAFTA są najważniejszym wyróżnieniem branżowym w brytyjskiej telewizji, odpowiednikiem amerykańskich Emmy, wręczane od 1950 wspólnie z nagrodami filmowymi, zaś od 1998 oddzielnie. Ceremonie odbywają się w różnych miejscach w Londynie, ostatnia miała miejsce w Royal Festival Hall.
 • Nagrody Craft Brytyjskiej Akademii Telewizyjnej (British Academy Television Craft Awards) − nagrody rzemiosła telewizyjnego, wyodrębnione z nagród telewizyjnych w 2000 dla twórców telewizyjnych, pozostających w cieniu (reżyserzy, scenarzyści, montażyści, dźwiękowcy i inni).
 • Nagrody Dziecięce Brytyjskiej Akademii (British Academy Children's Awards) − nagrody dziecięce BAFTA dla osób ze świata mediów audiowizualnych, kierujących oferty do najmłodszych odbiorców, wręczane od 1969. Z czasem rozrosły się z 2 do 19 kategorii, co doprowadziło do powstania odrębnej ceremonii, odbywającej się pod koniec listopada. Sponsorem tytularnym nagród jest firma Electronic Arts.
 • British Academy Games Awards − nagrody dla twórców gier komputerowych wręczane od 1998. W 2006 BAFTA uznała je za równe w swoim statusie i znaczeniu z nagrodami filmowymi i telewizyjnymi, co przekłada się m.in. na transmisję telewizyjną z ceremonii ich rozdania.
 • Nagrody Britannia (Britannia Awards) − nagrody hollywoodzkiego oddziału BAFTA, wręczane od 1989, znacznie skromniejsze pod każdym względem od swoich brytyjskich nagród siostrzanych. Liczba i nazwy kategorii ulegają częstym zmianom, jednak żelazną zasadą pozostaje przyznawanie nagród wyłącznie osobom, a nie całym filmom czy serialom.
 • BAFTA Scotland / BAFTA Wales − nagrody filmowe i telewizyjne wręczane przez szkocki oddział BAFTA produkcjom realizowanym w tej części Wielkiej Brytanii oraz ich twórcom. Analogiczną rolę w Walii pełnią nagrody BAFTA Cymru.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. British Academy of Film and Television Arts (ang.). [dostęp 2015-01-08].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona organizacji
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  Electronic Arts NASDAQ: ERTS – amerykański producent oraz wydawca gier komputerowych i wideo. Firma została założona przez Tripa Hawkinsa w 1982 r. W pierwszej połowie 2011 roku firma EA była pierwszym co do wielkości wydawcą gier na zachodnich rynkach, z roczną sprzedażą sięgającą 4 miliardów dolarów.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Organizacja charytatywna, instytucja charytatywna – ogólna nazwa instytucji, których celem jest wspieranie osób biednych i potrzebujących pomocy.
  Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (oryg. British Academy Film Awards) to corocznie przyznawane nagrody w dziedzinie filmu, przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Nagroda jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskich Oscarów.

  Reklama