Obrona Narodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Brygady Obrony Narodowej)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obrona Narodowa (ON) – terytorialna formacja wojskowa istniejąca w latach 1937-1939. Była zorganizowana w systemie brygad i półbrygad, przyporządkowanych dowództwom okręgów korpusów (DOK), a po mobilizacji - konkretnym armiom Wojska Polskiego.

Franciszek Marian Sudoł (ur. 4 października 1892 w Cieplicach, zm. wiosną 1940 w Charkowie) – pułkownik piechoty Wojska Polskiego.Batalion Obrony Narodowej "Kcynia" – (Batalion ON "Kcynia") jednostka Wojska Polskiego, która wzięła udział w wojnie obronnej 1939.
Obrona Narodowa w 1939

Utworzenie jednostek Obrony Narodowej[ | edytuj kod]

Decyzję w sprawie organizacji oddziałów Obrony Narodowej podjęto w grudniu 1936. Służba w oddziałach ON odbywała się według zasad armii terytorialnej. W okresie początkowym służbę w jednostkach Obrony Narodowej pełnili wyłącznie ochotnicy narodowości polskiej (nie objęci powszechnym poborem), bezprzydziałowi rezerwiści i osoby bezrobotne. Podstawową jednostką piechoty był batalion (o zróżnicowanej liczebności żołnierzy i różnym wyposażeniu w środki bojowe – w zależności od typu: "I", "II", "III", "IV" i "S"), zaś kawaleriiszwadron (Krakusi).

Jerzy Grobicki (ur. 4 stycznia 1891 w majątku Piastów k. Grójca, zm. 22 września 1972 w Toronto) – generał brygady Wojska Polskiego II RP, uczestnik walk o niepodległość Polski w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej, "zagończyk".Stanisław Wideł (ur. 14 sierpnia 1896 w Marcinkowicach, powiat nowosądecki, rozstrzelany w czerwcu 1931 w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau) – oficer Wojska Polskiego (75 Pułku Piechoty), dowódca Chorzowskiego Batalionu Obrony Narodowej, więzień hitlerowski.

Formowanie pierwszych batalionów ON rozpoczęto w styczniu 1937 z żołnierzy rezerwy, systemem terytorialnym. Pododdziały te uzbrojone były w różnorodną broń, jednak nie najnowocześniejszą, wycofaną z jednostek pierwszoliniowych. Pododdziały Obrony Narodowej formowane przez poszczególne DOK.

Formacje Obrony Narodowej były przewidziane do krótkotrwałych działań obronnych w korzystnych warunkach terenowych przy wsparciu wojsk regularnych (nie przewidywano samodzielnych działań taktycznych). Obrona Narodowa zmobilizowała do końca wojny obronnej 1939 łącznie 83 bataliony piechoty o łącznej liczebności 1600 oficerów i 50 000 podoficerów i szeregowców.

Ignacy Stachowiak (ur. 2 stycznia 1910 w Poznaniu, zm. 21 listopada 1996 w Warszawie) – harcerz, nauczyciel, żołnierz i oficer Wojska Polskiego, myśliwy.Batalion Obrony Narodowej "Tuchola" - (Batalion ON "Tuchola") pododdział piechoty Wojska Polskiego, który wziął udział w wojnie obronnej 1939. Batalion Obrony Narodowej formowany według etatu typu II.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.
Armia „Kraków” – związek operacyjny Wojska Polskiego II RP utworzony 23 marca 1939 roku w celu osłony Śląska i zachodniej Małopolski.
Batalion Obrony Narodowej "Czersk" (Batalion ON "Czersk") – jednostka Wojska Polskiego, która wzięła udział w wojnie obronnej 1939.
Batalion Obrony Narodowej "Kościerzyna" (Batalion ON "Kościerzyna") – jednostka Wojska Polskiego, która wzięła udział w wojnie obronnej 1939.
Armia „Karpaty” - związek operacyjny Wojska Polskiego utworzony 11 lipca 1939, istniejący podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Od 6 września przemianowana na Armię Małopolska.
Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.
Rogatywka wz. 1938 – nakrycie głowy żołnierzy Wojska Polskiego II RP służących w sztabach i oddziałach Obrony Narodowej.

Reklama