Bryan Shelton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bryan Shelton (ur. 22 grudnia 1965 w Huntsville) – amerykański tenisista.

MaliVai Washington (ur. 20 czerwca 1969 w Glen Cove, Nowy Jork) - tenisista amerykański, finalista Wimbledonu, reprezentant w Pucharze Davisa.Lori McNeil (ur. 18 grudnia 1963 w San Diego) – amerykańska tenisistka występująca w profesjonalnych rozgrywkach przez ponad 20 lat. Reprezentowała Stany Zjednoczone w Fed Cup, Pucharze Wightmana i w Pucharze Federacji juniorek.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Karierę zawodową Shelton rozpoczął w 1989 roku, a zakończył w 1997 roku. W grze pojedynczej wygrał 2 turnieje rangi ATP World Tour i osiągnął 1 finał.

Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.

W grze podwójnej Amerykanin zwyciężył 2–krotnie w zawodach kategorii ATP World Tour i awansował do 1 finału.

W 1992 roku doszedł do finału French Open w konkurencji gry mieszanej, wspólnie Lori McNeil. W finale amerykańska para przegrała z Arantxą Sánchez Vicario i Markiem Woodfordem 2:6, 3:6.

W rankingu gry pojedynczej Shelton najwyżej był na 55. miejscu (23 marca 1992), a w klasyfikacji gry podwójnej na 52. pozycji (28 lutego 1994).

Huntsville - miasto w USA, w północnej części stanu Alabama, na wyżynie Cumberland. Według szacunków na rok 2005, miasto ma około 164,6 tys. mieszkańców, aglomeracja 368,7 tys. a obszar metropolitalny Huntsville-Decatur około 510 tys.Mark Raymond Woodforde (ur. 23 września 1965 w Adelaide), tenisista australijski, specjalista gry podwójnej, zwycięzca dwunastu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i pięciu w grze mieszanej mieszanej, lider rankingu ATP deblistów, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz olimpijski z Atlanty w deblu w 1996 roku.

Po zakończeniu kariery zajął się trenowaniem zespołów akademickich oraz przez pewien okres był jednym z trenerów tenisowej federacji w Stanach Zjednoczonych. W 1996 roku współpracował z MaliVaim Washingtonem, finalistą Wimbledonu.

Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

Gra pojedyncza (2–1)[ | edytuj kod]

Gra podwójna (2–1)[ | edytuj kod]

Gra podwójna (0–1)[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 20 sierpnia 2013].
  • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 20 sierpnia 2013].
  • Arantxa Sánchez Vicario (ur. 18 grudnia 1971 w Barcelonie), tenisistka hiszpańska, liderka rankingu światowego w grze pojedynczej i podwójnej, zwyciężczyni 14 turniejów wielkoszlemowych (w singlu, deblu i mikście), medalistka olimpijska, zdobywczyni Pucharu Federacji.
    Reklama