Brusy (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Polska jednostka administracyjna infobox}} Gołe linki: "bip". Brusygmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

Brusy-Wybudowanie (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Brusë-Pùstczi) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy w połowie drogi między Żabnem a Kosobudami.Czarniż (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czôrnéż, niem. Czarniss, Czarnice, Czarnitz) (do 2 lutego 1998 nosiła nazwę Czarnyż) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy.

W skład gminy wchodzą 23 sołectwa: Brusy-Jaglie, Brusy Wybudowanie, Czapiewice, Czarniż, Czarnowo, Czyczkowy, Gacnik, Główczewice, Huta, Kinice, Kosobudy, Leśno, Lubnia, Małe Chełmy, Małe Gliśno, Męcikał, Orlik, Przymuszewo, Rolbik, Skoszewo, Wielkie Chełmy, Zalesie, Żabno

Siedziba gminy to Brusy.

Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Czapiewice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czôpiewice, niem. Czapiewitz, dawniej Reinwasser, Czystepole) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy.
JezPlesno Drzewicz 3 08-2013.jpg

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 13 021 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 14494 osoby.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Brusy ma obszar 400,74 km², w tym:

 • użytki rolne: 31%
 • użytki leśne: 57%
 • Gmina stanowi 29,37% powierzchni powiatu.

  Jezioro Nawionek (kasz. Jezoro Nôwiónk) – florystyczno-wodny rezerwat przyrody na Równinie Charzykowskiej w obrębie Zaborskiego Parku Karjobrazowego i gminy Brusy, powiat chojnicki, województwo pomorskie (utworzony w roku 1974 o powierzchni 10,67 ha).Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Karsin – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. Wcześniej gmina lub tereny gminy należały do dawnego powiatu chojnickiego. Gmina leży na terenie Borów Tucholskich.
  Małe Chełmy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Môłé Chełmë, niem. Klein Chelm, dawniej Cholmiey Maliey) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy w pobliżu Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
  Skoszewo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Skòszewò, niem. Skoszewo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na zachodnim brzegu jeziora Somińskiego (północny kraniec Zaborskiego Parku Krajobrazowego). W kieunku północno-zachodnim znajduje się jezioro Skoszewskie.
  Gmina Chojnice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Dziemiany – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  Reklama