Bruce Fairbairn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bruce Earl Fairbairn (ur. 30 grudnia 1949 w Vancouver, zm. 17 maja 1999 tamże) – kanadyjski producent muzyczny, znany głównie w latach 80. i 90. Wprowadził dynamiczne aranżacje instrumentów dętych do nagrań takich hard rockowych zespołów jak Bon Jovi, Aerosmith czy Loverboy.

Get a Grip – jedenasty album studyjny zespołu Aerosmith. Wydany w kwietniu 1993 roku, wydany nakładem wytwórni Geffen Records. Był to ostatni album studyjny tego zespołu wydany przez tę wytwórnię.Psycho Circus – trzydziesty pierwszy studyjny album amerykańskiej grupy rockowej KISS nagrany w oryginalnym natywnym składzie zespołu z 1972 roku (po chwilowej reaktywacji starego składu). Został wydany we wrześniu 1998 roku.

Kariera[ | edytuj kod]

Jako dziecko Fairbairn nauczył się grać na trąbce, a jako nastolatek grał w miejscowych grupach R & B. W wieku 30 lat wygrał 3 nagrody dla „Producenta Roku” od organizacji Canadian Juno za pracę nad albumem zespołu Prism pt. Young and Restless. Jego popularność wzrosła szczególnie po wydaniu płyty zespołu Loveboy o tym samym tytule, wraz z hitami „Turn Me Loose” i „The Kid Is Hot Tonite”. Sukces albumów Blue Öyster Cult (The Revölution by Night z 1983) i Krokus (The Blitz z 1984) sprawił, że Fairbairn stał się znanym producentem w świecie hard-rocka. Wraz ze swoim protegowanym, Bob Rockiem, Fairbairn założył w Vancouver Little Mountain Sound Studios.

Chicago - amerykańska grupa muzyczna powstała w 1967 roku. Przez pierwsze dwa lata zespół występował pod nazwą Chicago Transit Authority.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

W latach 90. wyprodukował albumy takich gwiazd rocka jak AC/DC, Scorpions, Van Halen, The Cranberries czy KISS.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Scorpions – zespół hardrockowy założony 12 listopada 1965 roku w Hanowerze (Niemcy). Od momentu założenia zespołu, ich muzyka wahała się od hard rocka do heavy metalu. Trzon zespołu stanowią założyciel grupy, gitarzysta Rudolf Schenker oraz wokalista Klaus Meine.
Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
PRISM – czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Katy Perry wydany 18 października 2013 roku przez wytwórnię Capitol Records.
Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Steven Tyler właściwie Steven Victor Tallarico (ur. 26 marca 1948 w Yonkers) – amerykański wokalista i współautor tekstów zespołu rockowego Aerosmith. Potrafi także grać na gitarze, harmonijce, pianinie, mandolinie, perkusji i banjo.

Reklama