Britney Spears

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, autorka tekstów, producentka muzyczna, tancerka, aktorka, projektantka mody, businesswoman i filantropka działająca w przemyśle rozrywkowym od 1992, uznawana za ikonę popkultury schyłku XX wieku. Ze względu na duże sukcesy muzyczne nazywana jest „księżniczką popu”.

Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Sarah Jessica Parker (ur. 25 marca 1965 roku w Nelsonville w stanie Ohio) – amerykańska aktorka żydowskiego pochodzenia.

Debiutowała w 1992 w wieku 11 lat jako aktorka musicalowa w teatrze Off-Broadway, a także reklamowa. W 1998 rozpoczęła karierę w branży muzycznej, nagrywając debiutancki album ...Baby One More Time, który – zgodnie z oficjalnymi certyfikatami sprzedaży – sprzedał się w łącznym nakładzie ponad 35 mln egzemplarzy na całym świecie, zostając najlepiej sprzedającą się płytą nagraną przez niepełnoletniego artystę w historii muzyki, a także trzecim najlepiej sprzedającym się albumem nagranym przez kobietę. Tytułowy singiel z płyty pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów, przekroczywszy nakład ponad 10 mln sprzedanych kopii.

Operetka (wł. operetta) – sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją.Outrageous – czwarty i ostatni singel Britney Spears z płyty In the Zone, wydany w 2004 roku. Autorem tekstu do piosenki, jaki i producentem jest R. Kelly, który ponadto gościnnie zaśpiewał w utworze.

Drugi album w dorobku Spears, Oops!... I Did It Again, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najlepiej sprzedający się album nagrany przez nastoletniego solistę w historii”, sprzedając się w nakładzie 27 mln kopii na całym świecie, zgodnie z oficjalnymi certyfikatami sprzedaży. Do 2015 był najszybciej sprzedającym się albumem artystki w USA z wynikiem ponad 1,3 miliona kopii w pierwszym tygodniu po premierze. Według Nielsen SoundScan, jest dziewiątym najlepiej sprzedającym się albumem pierwszej dekady XXI wieku w historii. Ogromny międzynarodowy sukces dwóch pierwszych krążków, tj. ...Baby One More Time i Oops!... I Did It Again, oraz następnych dwóch płyt, Britney i In the Zone, a także pochodzących z niej singli, utrwalił pozycję Spears w przemyśle muzycznym.

...Baby One More Time – pierwszy singel amerykańskiej piosenkarki, Britney Spears, pochodzący z jej debiutanckiego albumu ... Baby One More Time wydanego w 1999 roku. Singiel sprzedał się w nakładzie 9,1 mln egzemplarzy.Oops!... I Did It Again World Tour to światowa i już trzecia trasa koncertowa Britney Spears, promująca jej nowy album Oops!... I Did It Again (2000). Trasa rozpoczęła się od koncertu w Kolumbii, Maryland 20 czerwca 2000 roku, Britney przejechała Stany Zjednoczone i Europę, w tym listopadowe koncerty w UK, skończyła się 18 stycznia 2001 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Trasa przyniosła artystce ponad 45 milionów $ zysku.

Zaliczana do grona artystów z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w latach 90. XX wieku i pierwszej dekady lat 2000. Wpłynęła znacząco na odrodzenie się popu w tejże dekadzie. W 2001 została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako artystka z największą liczbą singli notowanych na pierwszym miejscu list przebojów, w 2007 jako artystka z największą liczbą sprzedanych albumów w Wielkiej Brytanii, a w 2009 jako najczęściej wyszukiwana osoba w Internecie na świecie. Została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako nastoletni artysta z największą liczbą sprzedanych albumów i singli w historii, dzięki przekroczeniu liczby 100 mln egzemplarzy albumów, w tym w USA, gdzie sprzedało się najwięcej wydawnictw muzycznych artystki na świecie 70 mln egzemplarzy z oficjalnym certyfikatem Recording Industry Association of America, przyznającego oficjalne certyfikaty za sprzedaż płyt i singli w USA. Jest artystką z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych dekady lat 1998–2008 na świecie według magazynu „Billboard”, który podaje rzeczywiste dane dotyczące sprzedaży płyt dla danego artysty muzycznego na świecie. Magazyn „Rolling Stone” podkreślił, że w XX wieku stała na czele rozwoju teen popu.

(You Drive Me) Crazy – trzeci singel amerykańskiej piosenkarki pop Britney Spears z jej debiutanckiego albumu ...Baby One More Time, ale jest też na kompilacji największych przebojów Greatest Hits: My Prerogative.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.

Przy tworzeniu albumów i występach muzycznych współpracowała z artystami, takimi jak Michael Jackson, Madonna, Mick Jagger, Keith Richards, czy Aerosmith. Tworzyli dla niej znani producenci muzyczni, tacy jak Max Martin, Moby czy Giorgio Moroder.

Światowa trasa koncertowa po powrocie Spears na scenę muzyczną, The Circus Starring: Britney Spears w 2009, zarobiła ok. 132 mln dolarów, co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się tras pierwszej dekady XXI wieku. Według strony internetowej MSN, artystka jest piątą z najbogatszych piosenkarek na świecie z majątkiem wynoszącym ponad 500 mln dolarów. Także według The Microsoft Network, swego czasu była najbogatszą piosenkarką na świecie poniżej 30 roku życia. Według Nielsen SoundScan, jest czwartą do chwili obecnej (ostatni raport pochodzi z 2014) najlepiej sprzedającą się artystką w USA.

Mickey Mouse Club (Klub Myszki Miki) – popularny program muzyczny dla dzieci. Emitowany był w latach 1955-1959, później w nowej formule był wyświetlany w latach 1989-1994.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Od początku kariery muzycznej zdobyła ponad 431 prestiżowych nagród muzycznych ze 455 nominacji, z czego 83 zdobyła w ciągu jednego roku od debiutu, co czyni ją 3 najczęściej nagradzanym muzykiem w historii. Wśród najważniejszych wyróżnień znajdują się: Grammy, Emmy, MTV Video Music Awards, MTV Europe Music Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards, NRJ Music Awards oraz World Music Awards. Ponadto w 2010 została pierwszą zagraniczną zdobywczynią polskiej nagrody muzycznej Fryderyk przyznanej przez Związek Producentów Audio-Video, uznawanej za najwybitniejszą nagrodę muzyczną w Polsce. W 2011 uzyskała nagrodę honorową MTV Video Vanguard Award, przyznawaną dla nielicznych artystów ze świata muzyki, którzy przyczynili się do rozwoju kultury stacji MTV. W 2016 otrzymała nagrodę specjalną Billboardu – Millennium Award za najwyższej miary osiągnięcia na arenie międzynarodowej, które wpłynęły na przemysł muzyczny. Od 2003 ma swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame, została najmłodszym artystą w dziejach, który ją otrzymał. Została sklasyfikowana na 39. miejscu listy 200 najlepszych artystów wszech czasów według „Billboardu”. W 2001 została uznana przez Forbesa za najbardziej wpływową osobę świata mając zaledwie 19 lat, a w 2012 zajęła szóste miejsce w rankingu Forbesa 100 najbardziej wpływowych celebrytów na świecie. Siedem razy w ciągu 12 lat znalazła się na szczycie listy najczęściej wyszukiwanych celebrytów, co jest rekordem od czasu powstania internetu.

Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Giovanni Giorgio Moroder (ur. 26 kwietnia 1940 w Ortisei jako Hansjörg Moroder) – włoski muzyk, kompozytor i producent muzyczny.

Wiele współczesnych piosenkarek, takich jak Lady Gaga, Lana Del Rey, Selena Gomez, Fergie, Girls’ Generation, czy Miley Cyrus wymienia ją jako swoje główne źródło inspiracji.

Życiorys[ | edytuj kod]

1981–91: dzieciństwo[ | edytuj kod]

Urodziła się w McComb w stanie Missisipi, jako drugie dziecko Lynne Irene Bridges i Jamesa Parnella Spears, nauczycielki i budowniczego. Jej babcia, Lillian Portell była Angielką, urodzoną w Londynie, a matka jednego z jej pradziadków, miała pochodzenie maltańskie. Ma rodzeństwo, Bryana Jamesa i Jamie Lynn.

Pretty Girls” – pierwszy singel amerykańskiej piosenkarki Britney Spears z nadchodzącego dziewiątego albumu. W piosence gościnnie wystąpiła australijska raperka Iggy Azalea. Produkcją i tekstem utworu zajmowali się trio The Invisible Men oraz dodatkowo Maegan Cottone, Azalea i Little Mix. Premiera singla nastąpiła 4 maja. Utwór zadebiutował na 29. miejscu amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Teledysk do „Pretty Girls” miał swoją premierę 13 maja. Piosenka została wykonana po raz pierwszy na żywo dnia 17 maja na gali Billboard Music Awards.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W wieku trzech lat zaczęła uczęszczać na lekcje tańca w swoim rodzinnym mieście, Kentwood, w stanie Luizjana i została wybrana na artystkę solową w głównym recitalu w 1984 roku. W dzieciństwie uprawiała także gimnastykę artystyczną i chodziła na lekcje śpiewu. Była laureatką wielu konkursów o szczeblu państwowym na zawodach tanecznych i pokazach talentu dla dzieci. Pod koniec przedszkola, Spears po raz pierwszy dała lokalny występ z piosenką „What Child Is This?”. Wówczas postanowiła zrealizować marzenie o zostaniu piosenkarką i wkrótce potem zaczęła występować w telewizji.

Subretka (fr. soubrette) – typ postaci występujący w operetce lub w operze komicznej, przedstawiający sprytną pokojówkę, służącą, posługującą się intrygami. Postać ta wywodzi się z komedii dell’arte. Selena Marie Gomez (ur. 22 lipca 1992 w Grand Prairie) – amerykańska aktorka i piosenkarka, która zasłynęła rolą Alex Russo w wyróżnionym nagrodą Emmy serialu Czarodzieje z Waverly Place. Od tego czasu Gomez wystąpiła w szeregu filmów telewizyjnych, włączając w to Kopciuszek: Roztańczona historia, Czarodzieje z Waverly Place: Film i Program ochrony księżniczek, a także zadebiutowała w pełnometrażowym filmie kinowym – Ramona i Beezus.

1992–97: początki kariery[ | edytuj kod]

W wieku ośmiu lat wybrała się wraz ze swoją matką na przesłuchanie do Atlanty do programu dla dzieci Klub Przyjaciół Myszki Miki. Reżyser formatu, Matt Casella odrzucił Spears ze względu na zbyt młody wiek, jednakże polecił ją Nancy Carson, agentce młodych talentów w Nowym Jorku. Kobieta była pod wielkim wrażeniem umiejętności wokalnych Spears i po paru przesłuchaniach posłała ją do Profesjonalnej Zawodowej Szkoły Sztuki Filmowej w Nowym Jorku. Wkrótce potem Lynne Spears przeprowadziła się wraz z córką do Nowego Jorku, pozostawiając dzieci swojemu mężowi w Kentwood.

Break the Ice – piosenka autorstwa Nate’a „Danja” Hillsa, Marcelli „Ms. Lago” Araica, Keri Hilson i Jamesa Washingtona dla amerykańskiej piosenkarki Britney Spears. Została wyprodukowana przez Nate’a Hillsa na piąty album studyjny Spears Blackout (2007). Oficjalnie ogłoszona została jako trzeci singel na oficjalnej stronie wokalistki, a swoją premierę odnotowała 3 marca 2008 roku w Stanach Zjednoczonych w tamtejszym radio. Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W późniejszych miesiącach Britney wystąpiła jako aktorka w kilku reklamach telewizyjnych i została wybrana jako dublerka do swojej pierwszej roli w musicalu Ruthless!, jako Tina Denmark w teatrze Off-Broadway. Uczestniczyła także jako zawodniczka w popularnym amerykańskim programie Star Search. Ostatecznie pojawiła się w Klubie Przyjaciół Myszki Miki, w którym występowała przez kolejne dwa sezony u boku późniejszych gwiazd, takich jak Christina Aguilera, Justin Timberlake czy Ryan Gosling. Z czasem zrezygnowała z występów telewizyjnych na rzecz studiów na Parklane Academy w rodzinnym Kentwood. Po kilkunastu tygodniach zrezygnowała ze studiów na rzecz kariery w przemyśle muzycznym. W tym samym czasie rozstała się ze swoim chłopakiem poznanym na pierwszym roku studiów.

My Prerogative – pierwszy singel amerykańskiej piosenkarki Britney Spears z jej piątego albumu pt. Greatest Hits: My Prerogative, zawierającego jej największe przeboje; wydany 1 listopada 2004 roku. Piosenka ta jest coverem utworu „My Prerogative” Bobby’ego Browna z 1988 roku. Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

W czerwcu 1997 wybrała się na przesłuchanie do żeńskiej grupy muzycznej Innosense. Na potrzeby przesłuchania nagrała w profesjonalnym studio w Nowym Jorku na taśmie pierwsze demo z coverem niezrealizowanej piosenki Toni Braxton, której treść przesłał jej agent rozrywkowy Larry Rudolph. Lynne skontaktowała się z nim przed castingiem w celu omówienia przygotowań córki. Demo zostało odrzucone przez przedstawicieli wytwórni płytowej Jive Records, polecano jej nagrać nowe demo z piosenką Whitney Houston, „I Have Nothing”. Po krótkim czasie podpisała kontrakt z ową wytwórnią i w wieku 15 lat rozpoczęła prace nad swoim debiutanckim albumem.

Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

1998–99: ...Baby One More Time[ | edytuj kod]

Uniform Britney Spears z planu do teledysku „(You Drive Me) Crazy” w muzeum The Sydney Hard Rock Cafe w Sydney w Australii

Pod koniec 1998 wydała utwór „...Baby One More Time”, zwiastujący jej pierwszy album. Do piosenki został zrealizowany teledysk, który emitowały był na antenie MTV. Utwór stał się przebojem, sprzedał się w nakładzie 500 000 egzemplarzy pierwszego dnia i zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100, wspiął się na szczyty list przebojów m.in. w Kanadzie, Australii i Japonii i Europie, ponadto znalazł się na liście najlepiej sprzedających się singli wszech czasów, uzyskując sprzedaż na poziomie ponad 35 mln kopii na całym świecie. Jest także jednym z najlepiej sprzedających się singli w USA i najlepiej sprzedającym się singlem ostatnich 25 lat w Wielkiej Brytanii. „... Baby One More Time” otrzymało później nominację do Grammy w kategorii Najlepszy Popowy Występ Wokalny Kobiety. Kilka miesięcy później w sklepach pojawiła się debiutancka płyta Spears pt. ...Baby One More Time, która w styczniu 1999 zajęła pierwsze miejsce listy Billboard 200. Krążek zdobył status podwójnej platynowej płyty, zaledwie po pierwszym miesiącu sprzedaży, ostatecznie uzyskując status diamentowej w USA. W ciągu pierwszego roku, na terenie samych Stanów Zjednoczonych, sprzedano ponad 10 mln kopii albumu, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów w Ameryce Północnej, w ciągu ostatnich trzech dekad. Do tej pory sprzedano 14 mln albumu w USA. Jest on 14. najlepiej sprzedającym się albumem w historii muzyki i najlepiej sprzedającym się debiutanckim albumem wszech czasów. Trzeci singiel z albumu „(You Drive Me) Crazy” znalazł się w pierwszej dziesiątce światowych hitów i jeszcze bardziej przyczynił się do sukcesu „...Baby One More Time”. Album promowały światowe single: „...Baby One More Time”, „(You Drive Me) Crazy”, „Born to Make You Happy”, „Sometimes” i „From the Bottom of My Broken Heart”. Spears promowała album na koncertach z cyklu Hair Zone Mall Tour, ...Baby One More Time Tour i Crazy 2K Tour. W kwietniu 1999, w wieku 17 lat, zapozowała dla magazynu Rolling Stone. Fotografem był David LaChapelle. Okładka przedstawiała półnagą piosenkarkę, która leżała na różowym prześcieradle w wyzywającej pozie, w ręku trzymając maskotkę Teletubisia (Tinky Winky). Niepełnoletnia piosenkarka została oskarżona przez media o demoralizowanie amerykańskiej młodzieży. W 2020 magazyn Rolling Stone uznał ...Baby One More Time za najlepszy debiutancki album w historii.

Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

2000: Oops!... I Did It Again[ | edytuj kod]

Gwiazda Britney Spears w Hollywood Walk of Fame.

3 maja 2000 pojawiła się druga płyta Spears pt. Oops!... I Did It Again, która zadebiutowała na pierwszym miejscu Billboard 200. W pierwszym tygodniu sprzedano ponad milion kopii krążka (rekord pobity dopiero 15 lat później przez Adele) zaś w pozostałych krajach 4 mln egzemplarzy. Ostatecznie w samych Stanach Zjednoczonych nakład płyty przekroczył ponad 27 mln co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Główny singiel albumu „Oops! ... I Did It Again”, zadebiutował na szczytach list przebojów w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach europejskich podczas gdy drugi singiel „Lucky” osiągnął szczyt numer jeden w Austrii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Album, jak również utwór tytułowy, otrzymały nominacje do nagrody Grammy odpowiednio dla najlepszego albumu wokalnego pop i najlepszego kobiecego wokalu pop.

Toni Braxton, właściwie Toni Michelle Braxton (ur. 7 października 1967 w Severn, USA) – amerykańska aktorka i piosenkarka."If U Seek Amy" – trzeci singel amerykańskiej piosenkarki Britney Spears pochodzący z jej szóstego studyjnego albumu Circus. Utwór został napisany przez Maksa Martina – autora dwóch innych dzieł piosenkarki, m.in. "...Baby One More Time" i "Oops!... I Did It Again". Piosenka została wybrana na trzeci singiel promujący nową płytę dzięki głosom fanów – 26% w ankiecie zorganizowanej na oficjalnej stronie piosenkarki.

W celu promocji albumu Spears wyruszyła w światową trasę Oops!... I Did It Again World Tour i wydała swoją pierwszą książkę, Britney Spears 'Heart to Heart, napisaną wspólnie z matką. 7 września 2000, Spears wystąpiła na MTV Video Music Awards 2000. Podczas występu zerwała czarny garnitur, aby odsłonić prowokacyjny strój w kolorze skóry z kryształkami, który spowodował sporo kontrowersji. Zdobyła dwie nagrody Billboard Music Awards za drugą płytę. Album promowały single: „Oops!... I Did It Again”, „Lucky”, „Stronger” i „Don't Let Me Be the Last to Know”. Do utworu „When Your Eyes Say It” nakręcono teledysk, jednak ostatecznie piosenki nie wydano jako singiel i zdecydowano o zakończeniu promocji krążka. Tytułowy singiel sprzedał się w nakładzie 5 mln egzemplarzy w 2000.

Stronger – trzeci singel z drugiego albumu Oops!... I Did It Again amerykańskiej piosenkarki muzyki Pop Britney SpearsBiblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

2001–02: Britney i Crossroads[ | edytuj kod]

W styczniu 2001 Spears wystąpiła jako gość specjalny na Super Bowl halftime Show a miesiąc później podpisała umowę promocyjną o wartości 10 milionów dolarów z Pepsi-Colą i opublikowała kolejną książkę, której współautorką była jej matka, zatytułowaną A Mother’s Gift. Trzeci studyjny album Spears pt. Britney trafił do sprzedaży w listopadzie 2001 i wkrótce zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200, sprzedając się w nakładzie ponad 745,750 tys. kopii w trakcie pierwszego tygodnia w USA oraz osiągnął pięć pierwszych miejsc w Australii, Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej. Sukces ten sprawił, że Spears jako pierwsza artystka w historii muzyki osiągnęła sukces trzech albumów, które debiutowały na pierwszym miejscu listy Billboard. To jej pierwszy album, w którym niektóre piosenki mają wyraźnie seksualny charakter. Pierwszy singiel z albumu „I’m a Slave 4 U” znalazł się w pierwszej dziesiątce przebojów na całym świecie. Singiel wykonała podczas rozdania MTV Music Awards w 2001 r. Występ został doceniony przez publiczność i prasę za dynamiczną choreografię, ale także za wprowadzenie na scenę zwierząt, takich jak tygrysy czy królewskiego pytona, którego nosiła na ramionach. Występ ten na dobre zapisał się w historii popkultury i został uznany za jeden z najlepszych w historii programu. Krążek promowały również utwory, takie jak „Overprotected”, „I'm Not a Girl, Not Yet a Woman”, „I Love Rock ’n’ Roll”, „Anticipating”, „Boys” oraz „That's Where You Take Me”. Album został uhonorowany dwiema nominacjami do nagrody Grammy – za najlepszy popowy album wokalny i najlepszy kobiecy popowy wokal za” Overprotected”, a w 2008 r. został uznany przez Entertainment Weekly’s za jeden ze „100 najlepszych albumów ostatnich 25 lat”.

Jamie Lynn Marie Spears (ur. 4 kwietnia 1991 w McComb w stanie Missisipi) - amerykańska aktorka niezawodowa, piosenkarka oraz celebrytka, młodsza siostra Britney Spears. Zadebiutowała w programie rozrywkowo-młodzieżowym All That. Zagrała też małą rolę u boku siostry Britney w Crossroads. Wystąpiła w paru reklamach, grała główna rolę w młodzieżowym serialu Zoey 101. Mieszka w USA, w stanie Luizjana, w Kentwood. Uczęszcza do prywatnej szkoły w McComb w Mississippi: Parklane Academy. Nagrała: Follow Me (na potrzeby serialu Zoey101), Tangled up in me, Diamond oraz Hey Now (Girls just wanna have fun).Kuratela – instytucja zbliżona do opieki. Jest to ustanawiana sądownie forma ochrony osób bądź praw majątkowych osób, które nie mogą same prowadzić swoich spraw (dziecka poczętego, małoletniego, osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo, osoby niepełnosprawnej lub osoby nieobecnej). Kuratelę sprawuje kurator ustanowiony przez sąd.

W celu promocji kolejnego albumu Spears w listopadzie 2001 wyruszyła w światową trasę Dream Within a Dream Tour. Trasa była chwalona przez krytyków za innowacje techniczne, takie jak na przykład ekran wodny, który wpompowywał dwie tony wody na scenę. Trasa ta zarobiła 43,7 miliona dolarów, stając się drugą najbardziej dochodową trasą artystki w 2002 roku. Jej sukces zawodowy został podkreślony przez Forbesa w 2002 r., Kiedy Spears została uznana za najpotężniejszą sławę świata.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. In the Zone – czwarty studyjny album amerykańskiej wokalistki popowej Britney Spears. Wydany został 18 listopada 2003 roku przez Jive Records. Album ten jest pierwszym, na którym znaczący wpływ na kształt nagrań miała sama wokalistka, współpracując m.in. z R. Kellym, duetem producenckim Bloodshy & Avant, Mobym oraz P. Diddym.

W 2002 zagrała główną rolę w filmie Crossroads, w którym wcieliła się w postać absolwentki szkoły średniej, która postanawia odnaleźć zaginioną matkę. Za grę w filmie otrzymała Złotą Malinę dla Najgorszej aktorki, niemniej jednak film odniósł duży sukces i zarobił ponad 61,1 mln dolarów.

W lipcu 2002 Spears ogłosiła, że zrobi sześciomiesięczną przerwę w karierze; jednak w listopadzie wróciła do studia, aby nagrać swój nowy album. W tym czasie również zakończył się związek Spears z Justinem Timberlake’em.

Victoria Dawn Justice (ur. 19 lutego 1993 w Hollywood na Florydzie) – amerykańska aktorka i piosenkarka. Najbardziej znana jest z roli Loli Martinez w serialu Zoey 101 oraz Tori Vegi z serialu Victoria znaczy zwycięstwo.Billboard Music Award – jedna z czterech najważniejszych nagród przyznawanych corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbywa się corocznie w grudniu i jest emitowana od samego początku w stacji FOX. Pierwsza edycja wręczenia nagród Billboardu odbyła się w 1990 roku i w odróżnieniu od nagrody Grammy jest przyznawana za popularność. Do popularności zalicza się sprzedaż konkretnych nagrań w roku, kiedy nagroda jest wręczana. Nagroda ta przyznawana jest „najpopularniejszym artystom/albumom/singlom”. Zestawienie popularności jest oparte na corocznym podsumowaniu Billboardu.

2003–04: In the Zone[ | edytuj kod]

Britney Spears podczas występu na NFL Kickoff Live, 2003

Spears razem z Christiną Aguilerą otworzyły galę MTV Video Music Awards 2003 piosenką „Like a Virgin”. W połowie występu dołączyła do nich Madonna. Pod koniec wykonywania utworu doszło do pocałunku wokalistek z wokalistką, co wywołało ogromny skandal. Wydarzenie to zaliczane jest do najważniejszych momentów w historii VMA.

Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

18 listopada 2003 pojawił się czwarty album piosenkarki pt. In the Zone, który znacznie różnił się od wcześniejszych nagrań Spears i określany był jako bardziej dojrzały, przesiąknięty erotyzmem. Zdaniem krytyków na tym albumie artystka zrezygnowała ze „słodkiego popu” na rzecz dance-popu, elektroniki i R&B. Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200 w USA i stał się czwartym z rzędu albumem piosenkarki który trafił na szczyt tej listy. Promowany był singlem „Me Against the Music”, który Spears wykonywała wspólnie z Madonną. Dzięki piosence Spears powróciła na szczyty list przebojów po umiarkowanym sukcesie singli z jej poprzedniego krążka. Piosenkarka współtworzyła prawie wszystkie utwory, które znajdują się na płycie. Drugim utworem promującym krążek był singiel „Toxic”, który osiągnął sukces na całym świecie, docierając do pierwszej piątki w piętnastu krajach, a na szczycie list w Australii, Kanadzie, na Węgrzech, w Irlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Stał się on czwartym najlepiej sprzedającym się singlem dekady, ze sprzedażą na całym świecie przekraczającą 4 miliony kopii. Britney za „Toxic” otrzymała również swoją pierwszą nagrodę Grammy. Magazyn Rolling Stone umieścił utwór na 44. pozycji najlepszych piosenek dekady. Jako trzeci singiel zostaje wydana ballada „Everytime”, będąca odpowiedzią na utwór „Cry Me a River” Justina Timberlake’a. Teledysk wzbudził kontrowersje jeszcze przed emisją w telewizji, gdyż piosenkarka na końcu klipu odbiera sobie życie. Ze względu na fale krytyki klip zmontowano ponownie. Czwartym singlem promującym In the Zone miała zostać piosenka „Outrageous”, jednak podczas kręcenia teledysku artystka doznała kontuzji kolana. W związku z zaistniałą sytuacją Spears zmuszona była również przerwać światową trasę koncertową The Onyx Hotel Tour promującą czwarty studyjny album piosenkarki. Odbyło się 55 koncertów na terenie USA, Kanady i Europy, a kolejne 55 zostało odwołane. Zrezygnowano też z wydania kolejnych zaplanowanych singli – „Breathe on Me” i „(I Got That) Boom Boom”. Sprzedano ponad 16 mln egzemplarzy In the Zone, w tym 4 mln w USA.

Planet Hollywood Resort and Casino, znany wcześniej jako The Aladdin – luksusowy hotel i kasyno, położony przy bulwarze Las Vegas Strip w Paradise, w stanie Nevada. Stanowi własność korporacji Caesars Entertainment Corp.The Black Eyed Peas (do 2003 „Black Eyed Peas” i ponownie od 2018) – amerykańska grupa hip-hopowa, powstała w Los Angeles w 1995 roku. W skład zespołu wchodzą: Will.i.am, Taboo i Apl.de.ap. W zespole od 1998 do 2000 występowała Kim Hill, a w latach 2003-2018 Fergie.
Britney Spears podczas występu na trasie The Onyx Hotel, 2004

We wrześniu 2004 wyszła za Kevina Federline’a, a na początku listopada na rynku pojawiła się pierwsza składanka jej największych hitów pt. Greatest Hits: My Prerogative, którą promowały single: „My Prerogative” i „Do Somethin”. Album okazał się ogromnym sukcesem, w pierwszym tygodniu sprzedano go w ponad 5 mln egzemplarzach. Singiel „My Prerogative” został numerem jeden w Finlandii, Irlandii, Włoszech i Norwegii a jego teledysk został uznany za najlepszy w 2004 roku przez magazyn Rolling Stone.

McComb - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missisipi, administracyjnie należące do hrabstwa Pike County. Położone jest około 200 km na południe od stolicy stanu - Jackson, przy autostradzie międzystanowej I-55.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

2005–07: Original Doll & Blackout[ | edytuj kod]

Spears w 2005 rozpoczęła pracę nad albumem Original Doll, który nigdy nie ujrzał oficjalnie światła dziennego. Wbrew wytwórni, zaprezentowała w radiu KISS.FM w Los Angeles pierwszy singiel z płyty – „Mona Lisa”. Później prace nad nim zostały przerwane, ponieważ Spears dowiedziała się, że jest w ciąży. Artystka wówczas zawiesiła karierę, oddając się macierzyństwu. 14 września 2005 urodziła syna, Seana Prestona Federline. 22 listopada premierę miała pierwsza składanka remiksowych wersji piosenek wokalistki pt. B in the Mix: The Remixes, która promowana była przez singel „And Then We Kiss”. Sam singiel sprzedał się w 50 000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych, a na świecie sprzedało się ponad milion kopii albumu, co czyni go trzecim najlepiej sprzedającym się albumem z remiksami na świecie.

Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna. Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
Britney Spears rozmawia z zastępcą szeryfa przed rozprawą dotyczącą przyznania jej opieki nad dziećmi, Los Angeles 2007

Następnie wystąpiła w roli sekretarki Amber-Louise, w serialu Will & Grace. Dwa miesiące później pozowała nago w ciąży dla Harper’s Bazaar. 12 września 2006 urodziła drugiego syna, Jaydena Jamesa Federline. 7 listopada 2006 złożyła pozew rozwodowy, podając za powód „różnice nie do pogodzenia między małżonkami”. Rozwód został orzeczony w lipcu 2007. Britney Spears w międzyczasie przeżywała różne problemy osobiste,np. ogolenie głowy i atakowanie paparazzi z parasolką. W maju odbyła mini-trasę koncertową po USA pod nazwą The House of Blues – The M+M's Tour. Pomimo że występy trwały zaledwie około 20 minut, ceny biletów sięgały nawet 500 dolarów.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

30 sierpnia 2007 amerykańskie stacje radiowe wyemitowały pierwszy singel, „Gimme More”, który zwiastował nadchodzący, piąty album Spears. Singiel wkrótce stał się najczęściej pobieranym utworem muzycznym w sieci. 9 września artystka wystąpiła na gali MTV Video Music Awards 2007, a występ miał być jej powrotem na scenę. Występ wzbudził ogromne zainteresowanie, przez co oglądalność gali była największa w jej historii – ponad 7 mln widzów. Mimo tego nie spotkał się on jednak z dobrym przyjęciem publiczności. 30 października 2007 wytwórnia Jive Records wydała piąty album studyjny Spears pt. Blackout, któy zadebiutował na szczycie list przebojów w Kanadzie i Irlandii, a także zajął drugie miejsce na listach sprzedaży w USA, Francji, Japonii, Meksyku i Wielkiej Brytanii oraz w pierwszej dziesiątce w Australii, Korei, Nowej Zelandii i wielu krajów europejskich. Zajęła ona również 37. miejsce najlepiej sprzedających się płyt w 2007. Drugi singiel „Piece of Me” znalazł się na 15. miejscu notowania „Top 100” z najlepszych piosenek roku 2007 stworzonego przez pismo Rolling Stone. Ostatnim singlem została piosenka „Break the Ice”. Mimo braku promocji, album sprzedał się w ponad 3 mln egzemplarzy. Billboard oraz francuski magazyn NRJ uznały Blackout albumem roku 2007. Jednocześnie miesięcznik Chart Attack wyłonił powrót Spears do świata muzyki jako „najgorszy comeback 2007 roku”. W grudniu 2007 zaczęła się spotykać z dziennikarzem, Adnanem Ghalibem.

"Out From Under" – piosenka pop amerykańskiej piosenkarki Britney Spears. Została nagrana na jej szósty album studyjny Circus. Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

2008–09: problemy osobiste, kuratela – Circus[ | edytuj kod]

3 stycznia 2008 odmówiła oddania dzieci ich ojcu. Została hospitalizowana w Cedars-Sinai Medical Center po tym, jak przybyła do jej domu policja zauważyła, jakoby artystka była pod wpływem substancji odurzającej. Następnego dnia zawieszono prawa rodzicielskie i przekazano wyłączną opiekę byłemu mężowi. 31 stycznia 2008 trafiła na oddział psychiatryczny Ronald Reagan UCLA Medical Center i zatrzymana w celu rozpoznania psychiatrycznego. Sąd orzekł o ubezwłasnowolnieniu i tym samym tymczasowej kurateli nad piosenkarką. Kuratorami zostali ojciec Britney – Jamie Spears i prawnik Andrew Wallet. W wyniku orzeczenia sądowego uzyskali oni prawa do rozporządzania majątkiem artystki. Spears została wypuszczona z oddziału psychiatrycznego 6 lutego 2008. Rodzice piosenkarki wyrazili zaniepokojenie w związku z tym. W następnym miesiącu Spears wystąpiła gościnnie jako zakochana w Tedzie sekretarka Abby w serialu Jak poznałem waszą matkę – za rolę otrzymała pozytywne recenzje, a jej występ w serialu sprawił, że osiągnął on najwyższy wynik oglądalności. W lipcu 2008, w porozumieniu z prawnikami, odzyskała część praw do opieki nad dziećmi. W międzyczasie rozpoczęła prace nad szóstym studyjnym albumem. 7 września zdobyła trzy statuetki MTV Video Music Awards w kategoriach: Best Female Video, Best Pop Video oraz w najważniejszej kategorii Video Of The Year za teledysk do piosenki „Piece of Me”. 15 września wytwórnia Jive zapowiedziała, że szósty album piosenkarki będzie nosił nazwę Circus. 26 września odbyła się premiera singla „Womanizer”, który niespełna kilka dni po premierze dotarł do pierwszego miejsca listy przebojów m.in. w Australii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Turcji oraz Polsce. Singiel ten jest pierwszym numerem jeden Britney Spears w Polsce od 2000. 15 października 2008 roku „Womanizer” ustanowił nowy rekord na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 – piosenka awansowała z 96. pozycji na miejsce pierwsze, gdzie utrzymała się przez tydzień. 6 listopada zdobyła dwie statuetki na gali MTV Europe Music Awards 2008 w najważniejszych kategoriach: Najlepszy występ 2008 oraz Album roku (za Blackout). Na przełomie listopada i grudnia dała serię występów w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Japonii w celu promocji albumu. 2 grudnia 2008 odbyła się premiera szóstego albumu pt. Circus., który otrzymał pozytywne recenzje od krytyków i zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów w Kanadzie, Czechach i USA, w pierwszym tygodniu rozchodząc się w nakładzie 505 tys. kopii. Album zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce w wielu europejskich krajach. Spears została najmłodszą artystką, której pięć albumów debiutowało na pierwszym miejscu listy bestsellerów w USA, za co została zapisana w księdze rekordów Guinnessa. Płytę promowały single: „Womanizer”, „Circus”, „If U Seek Amy”, „Radar”, „Unusual You” oraz „Out From Under”. Album był jednym z najszybciej sprzedających się albumów roku. Łączna sprzedaż albumu przekroczyła 6 mln egzemplarzy.

World Music Award – nagroda muzyczna przyznawana od 1989 roku artystom muzycznym z całego świata, za największą liczbę sprzedanych płyt. Nagrody przyznawane są przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI)."Work Bitch" to piosenka z gatunku elektronicznej muzyki tanecznej stworzona na ósmy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Britney Spears Britney Jean (2013). Wyprodukowany przez will.i.ama, utwór wydany został jako inauguracyjny singel promujący krążek dnia 17 września 2013 roku.
Britney Spears podczas trasy The Circus Starring, 2009

3 marca 2009 rozpoczęła trasę koncertową The Circus Starring: Britney Spears, która obejmowała 97 występów na terenie USA, Kanady, Europy oraz Australii. Trasa zarobiła ponad 145 mln dolarów. 29 września 2009 został wydany singiel „3”, który promował płytę The Singles Collection. Piosenka zadebiutowała na szczycie amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Składanka sprzedała się w milionowym nakładzie.

Ubezwłasnowolnienie – częściowe lub całkowite pozbawienie osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych. Ubezwłasnowolnienie następuje w formie orzeczenia sądowego.Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.

2011–12: Femme Fatale, The X Factor[ | edytuj kod]

Jeszcze w trakcie trwania promocji poprzedniego albumu rozpoczęła prace nad siódmym studyjnym albumem pt. Femme Fatale. Podczas europejskiej części trasy The Circus Starring: Britney Spears latem 2009 nagrała cztery utwory „3”, „Criminal”, „Up’n Down” i „He About To Lose Me” w studiu nagraniowym w Szwecji. Początkowo, według pomysłu Britney, płyta miała mieć poprockowe brzmienie. Spears nagrała płytę w owej wersji, chciano ją wydać w sierpniu 2010, jednakże wytwórnia Jive Records nie wyraziła zgody na wydanie płyty w tej formie. Spears musiała ponownie odwiedzić studio, aby nagrać płytę zgodną z wizją wytwórni. Nad jej ostatecznym brzmieniem pracowali m.in. Dr. Luke, Max Martin, The Outsyders oraz Xenomania. Premierę albumu poprzedziło wydanie pierwszego singla – „Hold It Against Me”, który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100, stając się tym samym czwartym „numerem jeden” artystki w USA i czyniąc ją drugim w historii artystą po Mariah Carey, którego dwa kolejne single zdobyły szczyt tej listy.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
Britney Spears wykonująca „Till the World Ends” na trasie Femme Fatale Tour w Kijowie, 2011

29 marca 2011 premierę miał album pt. Femme Fatale, który dotarł na szczyt listy sprzedaży w USA, Kanadzie i Australii oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów w pozostałych krajach. W kwietniu 2011 nagrała wraz z Rihanną remix piosenki „S&M”, który zdobył szczyt listy Billboard, będąc tym samym piątym „numerem jeden” w dorobku artystki. W maju został wydany drugi singel z albumu, „Till the World Ends”, który w ciągu tygodnia został odtworzony na stronie Billboard ponad 87 mln razy, ustanawiając rekord liczby odtworzeń w dotychczasowej karierze piosenkarki. W czerwcu miał swoją premierę trzeci singiel z albumu, „I Wanna Go”. 4 marca 2011 Spears potwierdziła, że latem zamierza odbyć pierwszą od dwóch lat trasę koncertową, promującą album Femme Fatale w Stanach Zjednoczonych. Początkowo poinformowano, że ma być to wspólna trasa artystki i Enrique’a Iglesiasa, informacja ta została jednak anulowana kilka godzin po jej opublikowaniu. Trasa rozpoczęła się 16 czerwca występem w Sacramento i zyskała pozytywne opinie. Krytycy docenili, że podczas trwającej trasy artystka ograniczyła używanie playbacku na rzecz śpiewania na żywo, podkreślono także, że poziom tańca piosenkarki jest porównywalny do tego z lat jej świetności. W ramach trasy koncertowej Femme Fatale Tour odbyło się blisko siedemdziesiąt występów w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji.

Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.
Britney Spears w programie X Factor, 2012

15 czerwca 2011 magazyn Billboard podał informację o zamknięciu wytwórni Jive Records, dla której Spears nagrywała przez cały okres jej kariery. Związku z tym faktem wszyscy artyści z tej wytwórni przeszli pod opiekę RCA Records. 11 października został wydany drugi album Spears zawierający remixy pt. B In The Mixes: The Remixes Vol.2.. Czwartym singlem z płyty Femme Fatale został utwór „Criminal”, do którego teledysk wzbudził wiele kontrowersji za sprawą aktów przemocy oraz scen erotycznych. 14 maja 2012 oficjalnie ogłoszono, że Spears została jedną z nowych jurorów wraz z Demi Lovato w drugim sezonie amerykańskiej edycji programu X Factor. 20 listopada miał premierę singel will.i.ama – „Scream & Shout”, w którym gościnnie wystąpiła Spears. Piosenka odniosła ogromny sukces komercyjny. Utwór zajął miejsce pierwsze na listach przebojów w Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce i innych 15 krajach. Pod koniec stycznia 2013 pojawił się oficjalny remix piosenki „Scream & Shout” z Lil Wayne’em, Waka Flocka Flame, Hit-Boyem i Diddym. Single „Hold It Against Me” i „Till the World Ends” są kolejnymi numerami jeden w Polsce po sukcesie singla „Womanizer” z 2008, a singel „I Wanna Go” dotarł do pierwszej piątki.

American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.Artykuł przedstawia listę zwycięzców i nominowanych w kategorii Teledysk roku (Video of the Year) w plebiscycie MTV Video Music Awards organizowanym co roku od 1984 przez amerykańską telewizję MTV.

2013–15: Britney Jean, Britney: Piece of Me[ | edytuj kod]

Britney wykonująca utwór „Gimme More” na trasie Piece of Me.

W grudniu 2012 Spears rozpoczęła pracę nad swoim ósmym albumem studyjnym. Nagrała utwór „Ooh La La”, który – jak przyznała sama zainteresowana – powstał z myślą o jej synach, którzy (razem ze swą kuzynką i jednocześnie córką Jamie Lynn, Maddie Briann) wystąpili w teledysku. Utwór trafił na ścieżkę dźwiękową filmu animowanego Smerfy 2. 17 września 2013 Spears pojawiła się w programie Good Morning America, w którym obwieściła całemu światu m.in. datę premiery albumu i tytuł jednej piosenki z albumu, „Perfume”. Oprócz tego zapowiedziała swoją rezydenturę w Las Vegas w Planet Hollywood. 4 października ukazał się album Miley Cyrus pt. Bangerz, na którym znalazł się m.in. utwór „SMS (Bangerz)” z gościnnym udziałem Spears. 25 października ujawniła okładkę nowego albumu i ogłosiła, że będzie on nosił tytuł album Britney Jean. Płyta ukazała się 3 grudnia 2013 i wkrótce zadebiutowała na czwartym miejscu amerykańskiej listy Billboard 200 z wynikiem sprzedaży za pierwszy tydzień wynoszącym 107 tys. egzemplarzy. W ten sposób album okazał się być najgorzej sprzedającym się krążkiem w karierze Spears. Wydawnictwo otrzymało mieszane recenzje od krytyków muzycznych. Album promowały single: „Work Bitch”, który w ciągu niecałych 48 godzin zdobyła pierwsze miejsce w iTunes w ponad czterdziestu krajach, „Perfume”, gdzie Spears w wywiadach podkreślała, że „ballada zajmuje szczególne miejsce w jej sercu”. W filmie dokumentalnym I am Britney Jean, piosenkarka potwierdziła, iż piosenka „Alien” na pewno zostanie trzecim singlem, iż z niewiadomych przyczyn tak się nie stało.

David LaChapelle (ur. 11 marca 1963 w Fairfield w Connecticut) – amerykański artysta, fotograf, producent i reżyser filmowy. Na początku XXI wieku zasłynął jako surrealistyczny fotograf ze swoich ekstrawaganckich i często skandalicznych zdjęć takich znanych osobistości jak Paris Hilton, Jerry Springer czy David Beckham. Został uznany przez więcej niż jedno źródło jako pierwszy prawdziwy spadkobierca Andy’ego Warhola i podbił świat fotografii, mody, reklamy dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi wyniesionemu z pop-artu, stając się samemu ikoną popkultury. Frezja (Freesia Eckl. ex Klatt) – rodzaj bylin należący do rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ok. 6 gatunków roślin pochodzących z południowej Afryki, z Przylądka Dobrej Nadziei. Nazwa naukowa nadana przez Friedricha Klatta i wywodząca się z niej nazwa zwyczajowa w języku polskim utworzona została od nazwiska Friedricha Freese – lekarza z zawodu i botanika z zamiłowania, choć bywa też błędnie uznawane za uhonorowanie Eliasa Magnusa Friesa.
Britney Spears w 2014, podczas występu w Las Vegas

Począwszy od 27 grudnia 2013 dawała koncerty w ramach show Britney: Piece Of Me. Cała rezydentura obejmowała 100 koncertów, z czego pierwsza połowa przypadała na rok 2014, a druga – na 2015. Zawierała ona największe hity piosenkarki, jak również piosenki z krążka Britney Jean. 8 stycznia 2014 zdobyła nagrodę podczas 40. People’s Choice Award w kategorii Favorite Pop Artist, a 26 lipca jej utwór „Alien” zadebiutował na ósmym miejscu Bubbling Under Hot 100 Singles (Billboard), mimo że nie był wydany jako singel z płyty Britney Jean. 9 września w Nowym Jorku miała miejsce premiera pierwszej linii odzieżowej Spears, a w skład kolekcji wchodzi głównie bielizna nocna oraz piżamy. Swoją kolekcję piosenkarka promowała w Nowym Jorku, Londynie, Polsce, Niemczech, Danii oraz Norwegii. 25 września potwierdziła w programie Good Morning Britain informację o przedłużeniu kontraktu z The AXIS i Planet Hollywood Resort & Casino, dzięki na rezydencję z Britney: Piece Of Me o kolejne dwa lata. Na początku 2015 został potwierdzony duet piosenkarki z Iggy Azaleą, z którą nagrały utwór „Pretty Girls”. Premiera singla nastąpiła 4 maja. Utwór zadebiutował na 29. miejscu amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Piosenka została wykonana po raz pierwszy na żywo dnia 17 maja na gali Billboard Music Awards. 16 czerwca premierę miał album Giorgio Morodera pt. Déjà Vu, na którym Spears wystąpiła gościnnie w piosence „Tom’s Diner”. 2 grudnia 2015 Związek Producentów Audio-Video przyznał singlowi „Pretty Girls” certyfikat złotej płyty w Polsce.

From the Bottom of My Broken Heart jest piątym i ostatnim singlem (czwartym w USA i Australii) piosenkarki pop Britney Spears z jej debiutanckiego albumu ...Baby One More Time (1999). Wyprodukowano go w 2000 roku.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

2016–2018: Glory, rezydentura i trasa Piece of Me[ | edytuj kod]

23 maja 2016 otworzyła galę Billboard Music Awards 2016 i odebrała statuetkę honorową Millennium Award za swój wpływ na przemysł muzyczny. Podczas gali wykonała medley utworów „Work Bitch”, „Womanizer”, „I Love Rock N Roll”, Toxic”, Breathe on Me” i I’m a Slave 4 U”. 14 lipca premierowo zaprezentowała singiel „Make Me...” z gościnnym udziałem rapera G-Eazy. Singiel zadebiutował na 17. miejscu zestawienia Billboard 100 w USA i zdobył umiarkowany sukces w mediach jednak uplasował się na 1 miejscu w rankingu Hot Dance Club Songs w Stanach Zjednoczonych. 25 lipca organizatorzy IHeartRadio Music Festival ogłosili, że Spears wystąpi na scenie T-Mobile podczas festiwalu. 26 sierpnia wydała album pt. Glory, a dwa dni później wystąpiła na gali MTV Video Music Awards 2016. Album osiągnął pierwsze miejsce w kilku krajach, w tym we Włoszech i Korei Południowej i zajął drugie miejsce w Wielkiej Brytanii, trzecie w USA i szóste we Francji. W listopadzie potwierdziła rozpoczęcie pracy nad kolejnym albumem. W styczniu 2017 roku otrzymała 4 nagrody podczas 43 gali People’s Choice Awards w kategoriach Ulubiona Artystka, Ulubiona Artystka popowa, Gwiazda mediów społecznościowych, a także za komediową współpracę z Ellen DeGeneres w The Ellen DeGeneres Show. W marcu 2017 ogłosiła, że rusza w międzynarodową trasę koncertową o nazwie Britney: Live in Concert. W kwietniu Izraelska Partia Pracy ogłosiła, że przełoży swoje lipcowe prawybory, aby uniknąć konfliktu z koncertem Spears w Tel Awiwie, powołując się na obawy związane z ruchem drogowym i bezpieczeństwem. 29 kwietnia Spears została pierwszą laureatką Icon Award na 126 Radio Disney Music Awards, również w kwietniu Forbes ogłosił, że Britney Spears zajęła ósme miejsce w rankingu najlepiej zarabiających kobiecych artystów, zgarniając 34 miliony dolarów w 2017 roku. 4 listopada uczestniczyła w uroczystym otwarciu Nevada Childhood Cancer Foundation Britney Spears Campus w Las Vegas, pod koniec roku wygasł jej kontrakt z Caesars Entertainment. 31 grudnia 2017 zagrała ostatni pokaz w ramach Britney: Piece of Me, a występ przyniósł jej 1,172 mln dolarów, co stanowiło nowy rekord kasowy jednego programu w Las Vegas.

…Baby One More Time – pierwszy singel amerykańskiej piosenkarki Britney Spears, pochodzący z jej debiutanckiego albumu ... Baby One More Time wydanego w 1999 roku. Singiel sprzedał się w liczbie 9,1 mln egzemplarzy.Toxic – drugi studyjny singel amerykańskiej wokalistki Britney Spears. Wydawnictwo było drugim singlem promującym czwarty studyjny album zatytułowany In the Zone, wydane zostało w pierwszym kwartale 2004 roku nakładem wytwórni Jive Records. Utwór skomponowali Cathy Dennis, C. Karlsson, P. Winnberg, H. Jonback w produkcji Bloodshy & Avant.

8 stycznia 2018 roku Spears wypuściła swój 24. zapach z Elizabeth Arden o nazwie „Sunset Fantasy” i ogłosiła trasę Britney: Piece of Me z koncertami w Ameryce Północnej i Europie. Bilety na koncert zostały wyprzedane w ciągu kilku minut, co skłoniło do ogłoszenia dodatkowych dat z powodu dużego popytu. Trasa zarobiła w sumie 54,3 mln dolarów i sprzedała 260,531 biletów, była szóstą najlepiej sprzedającą się trasą kobiecą w 2018 r. i drugą najlepiej sprzedającą się trasą kobiecą w Wielkiej Brytanii w 2018 r.

NBC News - amerykańska telewizyjna sieć informacyjna powstała 21 lutego 1940 roku. Należy ona do NBC, Inc., części koncernu NBC Universal. Stacja obejmuje zasięgiem tereny również poza granicami USA, lecz na tym rynku występuje jako osobne kanały MSNBC (i jego kontynentalne oddziały) i CNBC (i jego krajowo-kontynentalne oddziały). Wszystkie informacyjne kanały działające poza USA korporacji NBC Universal należą do światowej sieci medialnej CNBC Global Channels.Lil Wayne, właściwie Dwayne Michael Carter, Jr. (ur. 27 września 1982 w Nowym Orleanie) – amerykański raper. Były członek Hot Boys – amerykańskiej grupy hiphopowej związanej z Cash Money Records.

12 kwietnia 2018 r. została uhonorowana nagrodą GLAAD Vanguard na gali GLAAD Media Award za rolę w „przyspieszeniu akceptacji społeczności LGBTQ”. 8 października 2018 r. Spears ogłosiła nową rezydenture w Las Vegas, Britney: Domination, która miała się odbyć się w Park Theatre Park MGM w 2019 r. Jeden pokaz miał przynieść 507 tys. dolarów zysku, co miało uczynić ją najlepiej opłacaną piosenkarką w Las Vegas, lecz z niewyjaśnionych przyczyn rezydentura została odwołana.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.

Od 2019: spór o kuratelę i ruch #FreeBritney[ | edytuj kod]

4 stycznia 2019 ogłosiła przerwę na czas nieokreślony oraz anulowanie planowanej rezydentury w Las Vegas po tym, jak jej ojciec Jamie doznał niemal śmiertelnego pęknięcia okrężnicy. W marcu trafiła do szpitala psychiatrycznego z powodu stresu związanego z chorobą ojca. W kwietniu pojawiły się doniesienia, jakoby ojciec Spears odwołał planowaną rezydenturę córki z powodu odmowy przyjęcia przez nią leków, jak też przetrzymywał ją w szpitalu psychiatrycznym wbrew jej woli od stycznia 2019 po tym, jak naruszyła zasadę zakazu prowadzenia pojazdów. Zarzuty dały początek ruchowi na rzecz rozwiązania kurateli, nazwanego #FreeBritney. Ruch przyciągnął uwagę wielu celebrytów, w tym Cher, Paris Hilton i Miley Cyrus, a także organizacji non-profit, m.in. American Civil Liberties Union. Fani zorganizowali protest przed ratuszem w West Hollywood, sugerując, że Spears została zatrzymana wbrew jej woli. Dwa dni później piosenkarka oświadczyła, że opuściła szpital i „wszystko u niej jest w porządku”. W maju sędzia Brenda Penny w czasie rozprawy sądowej zleciła profesjonalną ocenę kurateli. We wrześniu długoletnia opiekunka Spears, Jodi Montgomery, tymczasowo zastąpiła Jamiego jako jej kuratorka.

„Gimme More” – pierwszy singel amerykańskiej piosenkarki Britney Spears z jej piątego studyjnego albumu Blackout. Jest to pierwszy singel artystki zilustrowany teledyskiem od 2005 roku. Produkcją piosenki zajął się Nate „Danjahandz” Hills.Lucky – piosenka i drugi singel piosenkarki pop Britney Spears, z jej drugiego albumu Oops!... I Did It Again. Piosenkę nagrywano na przełomie 1999 i 2000 roku, a wyprodukowano na singlu w 2000.

W lutym 2020 w Los Angeles otwarto interaktywne pop-up muzeum poświęcone Spears o nazwie „The Zone”. W maju wydany został utwór „Mood Ring” jako czwarta piosenka promocyjna swojego albumu Glory wraz z nową wersją okładki.

17 sierpnia 2020 wyznaczony przez sąd prawnik Spears, Samuel D. Ingham III, złożył pozew sądowy, w którym w imieniu piosenkarki domagał się zmiany jej kurateli, ustanowienia Jodi Montgomery jej stałą kuraatorką oraz zastąpienia Jamiego Spearsa wykwalifikowanym zarządcą majątku. Cztery dni później sędzia Penny przedłużyła ustaloną wersję kurateli do lutego 2021. W następnym miesiącu Ingham złożył wniosek o otwarcie sprawy do publicznego zbadania. Po tym, jak adwokat Spears oświadczył, że „Britney nie wróci do pracy, dopóki jej ojciec nie zostanie usunięty jako jej kurator”, wytwórnia płytowa piosenkarki RCA wydała reedycję albumu Glory z nowymi piosenkami promocyjnymi – „Swimming in the Stars” i „Matches”.

„Make Me...” – singel amerykańskiej piosenkarki Britney Spears z nadchodzącego dziewiątego albumu. W piosence gościnnie wystąpił raper G-Eazy. Twórcami tekstu utworu są Britney Spears, Matthew Burns, Joe Janiak i Gerard Gillum, natomiast jego produkcją zajął się Burns. Singel swoją premierę miał 15 lipca 2016 roku. „Make Me...” pod względem muzycznym łączy w sobie przede wszystkim muzykę R&B. Piosenka otrzymała dobre recenzje od krytyków muzycznych, którzy chwalili wokal Spears oraz poprawę w jej najnowszych wydaniach.Britney – trzeci studyjny album wokalistki Britney Spears. Okazał się dużym sukcesem komercyjnym. Sprzedał się w liczbie ok. 16 milionów egzemplarzy na całym świecie. Britney promowała płytę trasą koncertową Dream Within a Dream Tour.

W lutym 2021 premierę miał film dokumentalny pt. Framing Britney Spears opisujący karierę i kuratelę piosenkarki. Film wywołał ogromne poruszenie w sieci. 7 lutego 2021 na Twitterze pojawiło się hasło „Przepraszamy Britney”. 12 lutego Justin Timberlake publicznie przeprosił Spears za pośrednictwem Instagrama, zobowiązując się do „wzięcia odpowiedzialności” za swoje wcześniejsze wypowiedzi o artystce, a wielu celebrytów wyraziło wsparcie dla piosenkarki, w tym Miley Cyrus, Dua Lipa, Kim Kardashian, Paris Hilton i Sarah Jessica Parker. W marcu Ingham złożył petycję o stałe zastąpienie Jamiego Spearsa Jodi Montgomery jako kuratora Spears. 22 czerwca, na krótko przed tym, jak Spears miała przemawiać w sądzie, „The New York Times” uzyskał poufne dokumenty sądowe, z których wynikało, że Spears od lat naciskała na zakończenie kurateli, a 23 czerwca Spears przemówiła w sądzie, ujawniając szczegóły tej kurateli. Spears i ruch #FreeBritney publicznie wsparli między innymi Christina Aguilera, Justin Timberlake, Mariah Carey i Rose McGowan.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem."Piece of Me" – piosenka electropop stworzona przez Christiana Karlssona, Pontusa Winnberga i Klasa Åhlunda na piąty studyjny album amerykańskiej wokalistki pop Britney Spears, Blackout (2007). Wyprodukowany przez Bloodshy & Avant, utwór wydany został jako drugi singel promujący płytę dnia 7 stycznia 2008 roku w Wielkiej Brytanii.

28 września 2021 premierę miał film dokumentalny Netfliksa Britney kontra Spears, o ubezwłasnowolnieniu piosenkarki.

Wpływ na popkulturę[ | edytuj kod]

Lana Del Rey w wywiadzie dla stacji MTV wyjawiła, że Britney Spears była jedną z najważniejszych osób jakie wywarły wpływ na jej obecną, jak i wczesną twórczość: .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).Artykuł przedstawia listę zwycięzców i nominowanych w kategorii Najlepszy teledysk żeński (Best Female Video) w plebiscycie MTV Video Music Awards organizowanym co roku od 1984 przez amerykańską telewizję MTV. Tylko w 2007 roku kategorię tę zastąpiono przez Wokalistka roku (Female Artist of the Year).

Nie jestem w ogóle zainteresowana tymi wszystkimi kobietami, które są obecnie w show biznesie, ale jest coś w Britney Spears, co sprawiło, że zapragnęłam śpiewać i wyglądać tak jak ona.

Za źródło inspiracji twórczość, jak i wizerunek sceniczny Spears wymienili również tacy artyści jak między innymi: Lady Gaga, Miley Cyrus, Victoria Justice, Pixie Lott, Selena Gomez, Fergie z The Black Eyed Peas, czy Girls 'Generation.

Dr. Luke, właściwie Łukasz Sebastian Gottwald (ur. 26 września 1973 w Westerly, Rhode Island) – amerykański muzyk, autor tekstów piosenek oraz producent muzyczny, z którym współpracowali dotąd tacy artyści jak Miley Cyrus, Britney Spears, Katy Perry, Shakira, Kesha, Avril Lavigne, Flo Rida, Sugababes, Kelly Clarkson, Missy Elliott, Pink, Lil’ Mama, Jibbs, Lady Sovereign, Kelis, Mos Def, Marion Raven, Backstreet Boys, Daughtry, The Veronicas, Carlos Santana, Vanessa Hudgens i One Direction. Dr. Luke grał na gitarze w Saturday Night Live Band przez dziesięć lat, opuścił zespół na końcu sezonu 2006-2007. Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
Warto wiedzieć że... beta

"3" – pierwszy singel Britney Spears z jej drugiej kompilacji The Singles Collection. Utwór został wydany 29 września 2009 roku. Tego dnia miał swoją premierę w radiu Z100 New York. Jego producentem jest Max Martin, odpowiedzialny także za wcześniejsze utwory Britney, takie jak: "...Baby One More Time", "Oops!...I Did It Again", "Stronger" oraz "If U Seek Amy". Spears nagrała tę piosenkę w lipcu 2009 roku, podczas pobytu w Szwecji w trakcie swojej trasy koncertowej "The Circus Starring: Britney Spears" po Europie.
Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).
Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
Overprotected – drugi singel z płyty Britney amerykańskiej piosenkarki Britney Spears. Singel wydany na świecie poza USA. Producentami piosenki są Max Martin i Rami Yacoub.
Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.
"Criminal" to piosenka amerykańskiej piosenkarki Britney Spears. Utwór ma zostać wydany jako czwarty singiel z jej siódmego albumu studyjnego pt. Femme Fatale. "Criminal" została napisana przez Maxa Martina, Shellback i Tiffany Amber, a wyprodukowana przez Martina i Shellback. Spears opublikowana po raz pierwszy fragment piosenki 2 marca 2011. Na 2011 MTV Video Music Awardt wyjawiła również, że ​​piosenka została wybrana przez jej fanów na czwarty singel z albumu. Piosenka jest o tym, jak Spears zakochała się w przestępcy. "Criminal" otrzymała pozytywne recenzje od krytyków chwaląc jej odświeżony wygląd w porównaniu z resztą albumu.

Reklama