• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • British American Tobacco  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Vogue – międzynarodowa marka papierosów dedykowana głównie kobietom. Wprowadzona na polski rynek w 1993 roku jako pierwszy produkt super slim. Dostępne m.in. w wariantach Blue, Menthe, Lilas, Menthe Eclat, Aroma oraz niedawno wprowadzonym Frisson charakteryzujący się pudełkiem nasuwającym skojarzenia z pomadką. Właścicielem marki jest British American Tobacco.Rothmans International – były brytyjski producent tytoniu. Został nabyty przez British American Tobacco w 1998 roku. Przez wiele lat sponsorował sporty motorowe (np. Williams - Renault w latach 1994 - 1997).

  British American Tobacco p.l.c. – międzynarodowe przedsiębiorstwo tytoniowe z siedzibą w Londynie, notowane na giełdach w Londynie (LSE), Nowym Jorku (AMEX) i Malezji (KLSE).

  Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w 1902 r. W Polsce obecne jest od 1991 r. Posiada spółkę zależną z siedzibą w Augustowie.

  Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby pod markami: Lucky Strike, Kent, Pall Mall, Dunhill, Golden American, Vogue, Jan III Sobieski, Rothmans (dawniej Viceroy), Albatros, Cristal, Nevada, Męskie i Walet.

  London Stock Exchange (LSE) - jedna z największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie. Założona w 1801 roku w Londynie.Holding (od angielskiego holding company − od słowa hold oznaczającego trzymać) − organizacja grupująca za pomocą mniej lub bardziej wyraźnych powiązań różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze, przy czym jeden z podmiotów ma w tym powiązaniu pozycję dominującą i podporządkowuje sobie pozostałe. Istotą holdingu jest zarządzanie przez jedną organizację innymi podmiotami oraz kontrolowanie działalności dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding jest zatem formą kumulacji kapitału. Kumulacja może następować przez przejmowanie słabszych przedsiębiorstw, najpierw w swoich branżach i pokrewnych, a później także w innych obszarach gospodarki. Innym sposobem jest celowe wyodrębnienie z przedsiębiorstwa „matki” samodzielnych pod względem prawa, lecz uzależnionych ekonomicznie przedsiębiorstw „córek” (filii). Zależności matka-córka ogólnie mają charakter drzewiasty i mogą być rozbudowane, np. spółka "matka" posiada większość udziałów w kilku spółkach "córkach", które z kolei posiadają udziały większościowe w spółkach najniższego piętra zarządzania. Jednak taki model zależności w holdingach nie jest jedyny - występują też bardziej złożone sieci powiązań, w tym kapitałowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Spółka British American Tobacco Ltd. została założona w 1902 jako wspólne przedsięwzięcie brytyjskiego Imperial Tobacco Company i amerykańskiego American Tobacco Company. Interesy prowadziła m.in. w Chinach, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii, nie działała jednak w Wielkiej Brytanii ani USA. W 1911 American Tobacco sprzedało udziały, natomiast Imperial Tobacco stopniowo redukowało swoje zaangażowanie w spółce aż do 1980.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Po reorganizacji przeprowadzonej w 1976, przedsiębiorstwa należące do grupy były zarządzane przez nową spółkę holdingową – B.A.T. Industries. W 1994 BAT przejął swoją dawną spółkę-matkę, American Tobacco, dzięki czemu zyskał marki Lucky Strike i Pall Mall. W 1999 nabył spółkę Rothmans International, posiadającą udziały w fabryce w Mjanmie, co stało się powodem krytyki ze strony obrońców praw człowieka. Pod naciskiem rządu brytyjskiego BAT sprzedał w 2003 udziały w tej wytwórni. W tym samym roku przejął włoskie przedsiębiorstwo tytoniowe Ente Tabacchi Italiani. W 2007 zakończył działalność produkcyjną w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku BAT przejął Scandinavian Tobacco. 17 stycznia 2017 uzgodniono, że BAT przejmie całkowicie konkurencyjny koncern Reynolds American za 49,4 mld dolarów.

  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Lucky Strike – jedna z najstarszych marek wyrobów tytoniowych na świecie. Należą do koncernu British American Tobacco i są sprzedawane w ponad 80 krajach świata.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  American Stock Exchange (AMEX) – amerykańska giełda zlokalizowana w Nowym Jorku. AMEX to organizacja wzajemna, należąca do jej członków. Przed 1929 była znana jako New York Curb Exchange.. 17 stycznia 2008 NYSE Euronext ogłosiło, że chciałoby nabyć American Stock Exchange za 260 milionów dolarów amerykańskich.
  Jednostka zależna, spółka zależna, pot. spółka córka – spółka handlowa kontrolowana przez jednostkę dominującą.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.