British Aircraft Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

British Aircraft Corporation (BAC)brytyjski koncern zajmujący się produkcją samolotów. Powstał w 1960 roku w wyniku fuzji zakładów Vickers-Armstrong, English Electric i Bristol. Był reprezentantem Wielkiej Brytanii w międzynarodowych programach Concorde i Jaguar (we współpracy z Francją) oraz Tornado (we współpracy z Niemcami i Włochami). Od roku 1977 wchodzi w skład British Aerospace.

Hawker Siddeley – brytyjska wytwórnia lotnicza. Firma przeszła długą ewolucję, zanim w latach sześćdziesiątych wyłoniła się jako jeden z dwóch głównych brytyjskich producentów samolotów i ostatecznie w 1977 r. została włączona w skład koncernu British Aerospace.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Historia[ | edytuj kod]

Koncern British Aircraft Corporation (Brytyjska Korporacja Lotnicza) powstał na skutek wymuszonej przez rząd brytyjski konsolidacji prywatnych przedsiębiorstw branży lotniczej. Już od 1957 roku rząd zajmował stanowisko dotyczące potrzeby konsolidacji brytyjskiego rozdrobnionego przemysłu lotniczego dla lepszej konkurencyjności na rynkach zagranicznych, a w maju 1958 ogłosił, że przyszłe kontrakty będą udzielane przedsiębiorstwom brytyjskim, które poddadzą się konsolidacji. W tym czasie jedynym nowy dużym programem wojskowym miał być następca bombowca English Electric Canberra (późniejszy projekt BAC TSR-2) i w styczniu 1959 roku rząd ogłosił, że kontrakt zostanie przyznany spółce Vickers-Armstrongs, a jego podwykonawcą ma być English Electric, co skłoniło oba przedsiębiorstwa do współpracy. Nawiązały one ponadto współpracę ze spółką Bristol Aeroplane Company i w czerwcu 1960 roku został powołany koncern British Aircraft Corporation, do którego przeniesiono działy lotnicze poszczególnych niezależnych spółek. Po 40% udziałów miały w nim Vickers-Armstrongs i English Electric, a 20% – Bristol. Część dotychczasowych projektów była kontynuowana jednak przez poszczególne spółki, jak Vickers VC10, który rozliczał finansowo Vickers-Armstrongs, a jedynie zlecał produkcję samolotu BAC. Koncern BAC następnie kupił przedsiębiorstwo Hunting Aircraft.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. BAC TSR.2 (Tactical Strike and Reconnaissance Mach 2) – projekt dwusilnikowego brytyjskiego naddźwiękowego samolotu rozpoznawczego i bombowego z wczesnych lat 60. XX w. produkcji British Aircraft Corporation, mającego zastąpić samolot English Electric Canberra. Maszynę oblatano po raz pierwszy 27 września 1964 roku.

W 1977 roku koncern BAC został znacjonalizowany przez nowy rząd Partii Pracy, tworząc koncern British Aerospace, wraz z Hawker Siddeley i Scottish Aviation.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Skinner 2015 ↓, s. 11.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stephen Skinner: VC10. The story of a classic jet airliner. Key Publishing Ltd., 2015. ISBN 978-1-910415-27-6. (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Scottish Aviation – dawna brytyjska wytwórnia lotnicza z siedzibą na terenie lotniska Prestwick Airfield, w Prestwick, w Szkocji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Vickers VC-10 – brytyjski samolot pasażerski produkowany w latach 1962-1970 przez firmę Vickers-Armstrongs. Samolot jest przystosowany do obsługi gorących i wysoko położonych lotnisk w państwach afrykańskich.
  English Electric Canberra – brytyjski odrzutowy bombowiec, oblatany 13 maja 1949, wprowadzony do służby w maju 1951 (łączna światowa produkcja wyniosła 1352 egzemplarzy). Ostatnie brytyjskie egzemplarze (służące jako samoloty rozpoznawcze) zostały wycofane z RAF w 2006. Siły powietrzne Indii używały tego modelu samolotu do 2007. Stany Zjednoczone wyprodukowały na licencji 406 egzemplarzy pod oznaczeniem Martin B-57 Canberra – dwa z nich do dziś służą w NASA jako samoloty rozpoznania meteorologicznego (kilka byłych brytyjskich egzemplarzy odgrywa podobną rolę). Australijskie Canberra Mk 20 z No. 2 Squadron RAAF brały udział w wojnie wietnamskiej od 1967 do 1971 roku, w turach liczących po 8 samolotów wylatały łącznie 11 963 lotów, zrzucając 76 389 bomb, dwa z nich stracono, samoloty były przypisane do 35. skrzydła USAF.
  Koncern jest to gospodarcza forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela; koncern powstaje na skutek koncentracji kapitału, dokonywanej zazwyczaj w drodze zakupu akcji lub udziałów innych firm. Firmy wchodzące w skład koncernu mają odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne - w tym przede wszystkim odrębny Zarząd. Jego następstwem może być ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków (wynikające z produkcji na większą skalę), umocnienie pozycji finansowej, gospodarczej, osiągnięcie wpływu na decyzje gospodarcze państwa.
  Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.
  Panavia Tornado – rodzina dwusilnikowych, odrzutowych samolotów myśliwskich o zmiennej geometrii skrzydeł wyprodukowanych przy współpracy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Istnieją trzy główne wersje samolotu Tornado: wersja szturmowa Tornado IDS (ang. Interdictor/Strike), wersja przechwytująca Tornado ADV (ang. Air Defense Variant) oraz wersja przeznaczona do walki elektronicznej Tornado ECR (ang. Electronic Combat/Reconaissance).
  Bristol Aeroplane Company – nieistniejące już brytyjskie przedsiębiorstwo branży lotniczej, powstało w 1910 roku, funkcjonowało samodzielnie do roku 1959.

  Reklama