Brion James

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brion Howard James (ur. 20 lutego 1945 w Redlands, zm. 7 sierpnia 1999 w Malibu) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, komik.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Redlands w stanie Kalifornia jako syn Idy Mae (z domu Buckelew) i Jimmy’ego Jamesa . Miał dwóch braci: Craiga Jamesa i Chestera Jamesa. Jego rodzina wkrótce przeniosła się do Beaumont (pomiędzy Los Angeles i Palm Springs), gdzie zostali właścicielami kina, w którym od czasu do czasu zatrzymały się także gwiazdy takie jak Gene Autry. Po ukończeniu Beaumont High School w 1962 roku, studiował na wydziale teatralnym w San Diego State University. Potem przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pracował jako kucharz i kamerdyner u znanej trenerki dramatu Stelli Adler. Razem z kolegą aktorem Timem Thomersonem służył w Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.William Motter Inge (ur. 3 maja 1913 w Independence, Kansas, zm. 10 czerwca 1973 w Los Angeles, Kalifornia) - amerykański dramaturg, pisarz i scenarzysta.

Kariera[ | edytuj kod]

Grał na scenie off-Broadwayu w sztukach: Zmierzch długiego dnia Eugene’a O’Neilla, Piknik Williama Inge, musicalu West Side Story z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i komedii Wachlarz Lady Windermere Oscara Wilde. Występował też jako komik stand-up.

W 1973 roku wyjechał do Los Angeles. Stał się rozpoznawalny z ról ekscentrycznych miejskich szumowin, m.in. jako Trapper w thrillerze Śmiertelne manewry (Southern Comfort, 1981) z Keithem Carradine. Jednym z jego najbardziej pamiętnych ról był zbuntowany android Leon w filmie noir science fiction Ridleya Scotta Łowca androidów (1982) u boku Harrisona Forda, Rutgera Hauera i Daryl Hannah. Można go było dostrzec też w filmach: 48 godzin (1982), Mój własny wróg (1985), Silverado (1985), Tango i Cash (1989), Następne 48 godzin (1990) czy Gracz (1992). W komedii przygodowej Chłopak okrętowy (Cabin Boy, 1994) z Chrisem Elliottem wystąpił jako Wielki Teddy, a w filmie Piąty element (1997) jako generał Munro.

Beaumont – miasto w USA położone w w północno-zachodniej części hrabstwa Riverside w Kalifornii. Liczba mieszkańców 11 384 (2000).Eugene Gladstone O’Neill (ur. 16 października 1888 w Nowym Jorku, zm. 27 listopada 1953 w Bostonie) – dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936.

Był żonaty z Maxine.

Zmarł 7 sierpnia 1999 roku w Malibu na atak serca w wieku 54 lat.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Superman (ang: Superman: The Animated Series) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez Warner Bros. emitowany w latach 1996-2000. W Polsce serial nadawany był przez Canal+ w ramach programu Rozkodowany Bugs Bunny. Jest to ekranizacja przygód znanego z komiksów DC superbohatera Supermana.
Keith Ian Carradine (ur. 8 sierpnia 1949 w San Mateo, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, kompozytor, scenarzysta i artysta malarz.
Kucharz – osoba, która przyrządza zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej potrawy w zakładach gastronomicznych, najczęściej według zamówienia przyjętego przez kelnera.
Film noir (wym. IPA: film nwaːr), czarny film lub czarne kino – nurt, stylistyka lub gatunek w kinie amerykańskim, wywodzący się z kina gangsterskiego, rozwijany głównie w latach 40. XX wieku i pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Filmy noir unikają jasnego podziału na dobro i zło, pokazują często niewyjaśnione zbrodnie i perwersję, unikają moralizowania i happy endów. Do charakterystycznych elementów stylu noir należą m.in. silne kontrasty, operowanie cieniami, obrazy nocnego miasta. Typowymi bohaterami tego typu filmów są m.in. femme fatale, przeciętni ludzie wplątani przypadkowo w świat przestępczy oraz prywatni detektywi.
Strażnik Teksasu (Walker, Texas Ranger) – amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1993-2001. Emitowany był w USA przez CBS, a w Polsce przez Polsat oraz TV 4. Obecnie, serial nadawany jest na kanale Universal Channel. Tytułową rolę w serialu grał Chuck Norris jako Cordell Walker, a towarzyszyli mu Clarence Gilyard Jr. oraz Sheree J. Wilson.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama