Brian Wilson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brian Douglas Wilson (ur. 20 czerwca 1942) – amerykański muzyk, znany głównie jako lider, wokalista i basista zespołu The Beach Boys. Był także głównym producentem, kompozytorem i aranżerem grupy. Album Pet Sounds (1966), który skomponował Wilson został uznany za drugi najlepszy w historii przez magazyn Rolling Stone (miejsce pierwsze należy do Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967) Beatlesów). Ten sam magazyn umieścił go na 12. miejscu listy 100 najwybitniejszych twórców muzyki rozrywkowej.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).Zaburzenia schizoafektywne (ang. schizoaffective disorder) – grupa zaburzeń charakteryzująca się połączeniem objawów typowych dla zaburzeń afektywnych oraz schizofrenii. Objawy pojawiają się zwykle między 20. a 30. rokiem życia. Zaburzenie to objawia się nawracaniem stanów schizo-afektywnych, przedzielonych dość długimi okresami wolnymi od zaburzeń. Obniżenie zdolności przystosowania do warunków życiowych jest większe niż w chorobach afektywnych ale mniejsze niż w schizofrenii.

Przyszedł na świat w szpitalu w Inglewood w Kalifornii. Jego rodzicami byli Murry Wilson (1917-1973) i Audree Neva Wilson (z domu Korthof). Był najstarszym z trzech braci. Dennis (1944-1983) i Carl (1946-1998) byli współzałożycielami wraz z Brianem zespołu The Beach Boys w 1961. Mieli korzenie holenderskie, angielskie, niemieckie, irlandzkie i szwedzkie. Kiedy Brian miał dwa lata wraz z rodzicami przeprowadził się do Hawthorne.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Brian Wilson cierpi na zaburzenia schizoafektywne oraz łagodną formę choroby afektywnej dwubiegunowej od lat 60. Choroba uaktywniła się w czasach największej popularności popularności The Beach Boys, kiedy to artysta zaczął eksperymentować z psychodelikami i miała znaczny wpływ na twórczość grupy. W 1984 zdiagnozowano u niego schizofrenię paranoidalną. Kariera Wilsona była wielokrotnie przerywana przez konieczność leczenia, jednak wciąż pozostaje aktywnym muzykiem i daje koncerty zarówno solowe jak i okazjonalnie z zespołem The Beach Boys.

Muzyka rozrywkowa - to pojęcie określające wszystkie gatunki muzyczne, które posiadają szeroki odbiór publiczny i są zazwyczaj dystrybuowane oraz promowane w obrębie przemysłu muzycznego. Muzyka rozrywkowa pod względem dostępności i rozpowszechniania stoi w opozycji wobec muzyki poważnej czy ludowej, które z natury rzeczy kierowane są do relatywnie nielicznych społeczności (np. kręgi akademickie, ludność lokalna). Muzyka rozrywkowa często bywa niepoprawnie utożsamiana z muzyką pop; należy zauważyć, że muzyka rozrywkowa to szerokie pojęcie, obejmujące wszelkie gatunki muzyki trafiające w gusta różnorodnej publiczności, zaś określenie "muzyka pop" odnosi się do konkretnego gatunku muzycznego.Dennis Carl Wilson (ur. 4 grudnia 1944, zm. 28 grudnia 1983) - perkusista i wokalista grupy The Beach Boys. Zmarł podczas nurkowania w oceanie w kalifornijskiej zatoce Marina del Ray. Dennis Wilson na koncie miał również solowe płyty, z czego największym uznaniem krytyków i publiczności cieszyła się wydana w 1977 "Pacific Ocean Blue".

W 1964 ożenił się z Marilyn Rovell, z którą ma dwie córki, Carnie (ur. 29 kwietnia 1968) i Wendy (ur. 16 października 1969). Para rozwiodła się w 1979. W 1986 poznał Melindę Kae Ledbetter, z którą ożenił się w 1995.

Solowa dyskografia[ | edytuj kod]

 • Brian Wilson (1988)
 • I Just Wasn’t Made for These Times (1995)
 • Orange Crate Art (with Van Dyke Parks) (1995)
 • Imagination (1998)
 • Live at the Roxy Theatre (2000)
 • Pet Sounds Live (2002)
 • Gettin' in Over My Head (2004)
 • Smile (2004)
 • That Lucky Old Sun (2008)
 • Brian Wilson Reimagines Gershwin (2010)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Inglewood - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles w obszarze metropolitalnym Los Angeles. Liczba mieszkańców: 109 673 (2010).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Psychodeliki (rzadko: psychedeliki) – grupa substancji psychoaktywnych (obejmująca także dysocjanty i delirianty), wywołujących zmiany percepcji, świadomości, sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji.

  Reklama