Brendan Nelson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brendan John Nelson (ur. 19 sierpnia 1958 w Melbourne) – polityk australijski, deputowany i były minister z ramienia Partii Liberalnej, lekarz.

19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni. Simon Crean (ur. 26 lutego 1949 w Melbourne) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), w latach 2001-2003 przywódca tej partii i zarazem lider opozycji. Od września 2010 jest ministrem ds. regionalnej Australii, rozwoju regionalnego i samorządu lokalnego, a także ministrem sztuki w gabinecie Julii Gillard.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył studia medyczne na Flinders University w Adelaide, pracował jako lekarz w Hobart na Tasmanii. W latach 1990-1992 kierował Australijskim Stowarzyszeniem Medycznym w stanie Tasmania, w latach 1991-1993 był wiceprzewodniczącym, a 1993-1995 przewodniczącym władz ogólnokrajowych tej organizacji. Znany z ambicji politycznych, początkowo należał do Partii Pracy, a praktykę medyczną prowadził wspólnie z Davidem Creanem (przyszłym członkiem stanowego rządu Tasmanii z ramienia Partii Pracy i bratem Simona Creana, federalnego lidera Partii Pracy). W 1994 przeszedł do Partii Liberalnej.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W marcu 1996 został po raz pierwszy wybrany do parlamentu z okręgu wyborczego Bradfield (Nowa Południowa Walia). W 2001 objął funkcję parlamentarnego sekretarza ministra obrony, a po wyborach parlamentarnych w t.r. wszedł do rządu Johna Howarda jako szef resortu edukacji, nauki i wychowania. Prowadził na tym stanowisku politykę zwiększania kontroli rządu nad władzami uczelni państwowych oraz wspierał finansowanie niepaństwowych instytucji edukacyjnych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Malcolm Bryant Turnbull (ur. 24 października 1954), australijski polityk i prawnik, lider opozycji i lider Liberalnej Partii Australii od 16 września 2008 do 1 grudnia 2009. Minister środowiska i zasobów wodnych w 2007.

W styczniu 2006 został ministrem obrony, zastępując Roberta Hilla. Po przegranych przez Liberałów wyborach w 2007 został wybrany na przewodniczącego Partii Liberalnej i został szefem opozycji (gabinetu cieni). 16 września 2008 na stanowisku lidera Partii Liberalnej zastąpił go Malcolm Turnbull.

Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski. Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.
Warto wiedzieć że... beta

Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.
Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).
Tasmania – wyspa u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego, a zarazem najmniejszy stan Australii. W skład stanu Tasmania wchodzą też mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa oraz wyspa Macquarie - pow. 128 km² (w południowej części Oceanu Indyjskiego).
Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.
Robert Murray Hill (ur. 25 września 1946 w Adelaide), polityk australijski, członek Partii Liberalnej, senator, minister.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Trzeci gabinet John Howarda - sześćdziesiąty trzeci gabinet federalny Australii, urzędujący od 26 listopada 2001 do 22 grudnia 2004. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA).

Reklama