Brenda Milner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brenda Milner (ur. 15 lipca 1918) – brytyjsko-kanadyjska neuropsycholog, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju badań naukowych z zakresu neuropsychologii klinicznej – czasami jest nazywana "założycielką neuropsychologii". Milner jest profesorem na Wydziale Neurologii i Neurochirurgii na McGill University i profesorem psychologii w Montreal Neurological Institute. Obecnie ma ponad 20 tytułów naukowych i pomimo ukończenia 90 lat dalej kontynuuje pracę naukową. Obecnie zajmuje się badaniem interakcji między półkulami mózgu. Razem z Johnem P'Keefe i Marcusem E. Raichlem otrzymała w 2014 roku Nagrodę Kavli w kategorii neuronauk za "odkrycie wyspecjalizowanych sieci mózgowych odpowiedzialnych za pamięć i poznanie".

American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Wczesne lata i edukacja[ | edytuj kod]

Brenda Milner (z domu Langford) urodziła się 15 lipca 1918 roku w Manchesterze. Jej ojciec, Samuel Langford, był krytykiem muzycznym, dziennikarzem i nauczycielem, a jej matka Leslie Langford (z domu Doig) była studentką śpiewu.

University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Brenda nie interesowała się muzyką, więc ojciec kierował jej rozwojem w stronę matematyki i sztuki. Kiedy jej ojciec zmarł (Brenda miała 8 lat), była już dobrze przygotowana do dalszej edukacji i stała przed ciężkim wyborem – nauki ścisłe czy humanistyczne? Zdecydowała się na nauki ścisłe, ponieważ uważała, że jeżeli raz opuści się naukę, opuszcza się ją na zawsze, podczas gdy w kierunku literatury i języków obcych można się rozwijać we własnym zakresie.

Neuronauka – interdyscyplina naukowa zajmująca się badaniem układu nerwowego. Neuronauka obejmuje zakres badań biologii, chemii i fizyki.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1936 roku rozpoczęła studia matematyczne w Cambridge, ale szybko stało się dla niej jasne, że nie odnajduje się w matematyce. Mimo tego, że dalej pociągało ją eleganckie rozumowanie matematyczne, zdecydowała się zmienić kierunek na psychologię.

Pomimo zastrzeżeń matki odnośnie do zmiany kierunku Brenda w 1939 roku ukończyła psychologiczne studia licencjackie pod kierunkiem doktora Olivera Zangwilla. Zangwill nauczył ją, że dużą wartość ma studiowanie lezji mózgu, a także, że poprzez analizę zaburzonego mózgu można poznać sposób funkcjonowania normalnego mózgu.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lezja (łac. laesio – uszkodzenie) – patologiczne lub sztuczne (w celu doświadczalnym) uszkodzenie narządu lub tkanki.

Brenda rozpoczęła studia magisterskie w Cambridge, które szybko stały się częścią akcji ludności cywilnej na rzecz wojny. Brenda stała się częścią zespołu opracowującego testy zdolności służące do wybierania pilotów myśliwców i pilotów bombowców. 

Przed obroną pracy magisterskiej Brenda poznała swojego przyszłego męża, Petera Milnera, inżyniera elektrycznego, który także został zrekrutowany do akcji cywilnej na rzecz wojny. Peter został jednak zaproszony do Kanady, żeby dołączyć do badań naukowych nad atomem razem z zespołem fizyków. Z tego powodu Brenda i Peter przeprowadzili się do Montrealu. 

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.National Academy of Sciences (NAS) – narodowa akademia nauk Stanów Zjednoczonych jest amerykańską korporacją, której członkowie pro publico bono służą jako doradcy w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny. Jej członkowie są co rok wybierani przez bieżących członków, biorąc pod uwagę ich dorobek naukowy i osiągnięcia badawcze.

W Kanadzie Brenda przekonała Donalda Hebba, dziekana Wydziału Psychologii i wybitnego kanadyjskiego psychologa, żeby przyjął ją jako swoją studentkę na McGill University. Krótko potem Hebb zarekomendował Wilderowi Penfildowi przyjęcie Brendy do Montreal Neurological Institute na dalsze studia. Tam Brenda poczuła od razu, że "to jest dokładnie ta praca, którą chciała wykonywać, nie ważne jak duże byłyby trudności". W 1952 roku Brenda została doktorem psychologii eksperymentalnej pisząc pracę pod kierunkiem Hebba. 

Order Kanady (ang. Order of Canada, fr. Ordre du Canada) – wysokie cywilne odznaczenie Kanady przyznawane tym, którzy realizują łacińską dewizę orderu: Desiderantes meliorem patriam, czyli "Pragnący lepszej ojczyzny".Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

Obecnie zainteresowania badawcze zawiodły Milner do laboratorium neurologii/neurokognitywistyki na McGill University, gdzie pracuje razem z adiunktem Denise Klein. Do badań nad aktywnością neuronalną u osób dwujęzycznych wykorzystują PET i MRI, sprawdzając, czy do nauki nowego języka wykorzystywane są te same ścieżki neuronalne, co do nauki języka ojczystego. 

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Brenda Milner w 2014 roku


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Test sortowania kart z Wisconsin (Wisconsin Card Sorting Test, WCST) – test behawioralny służący do oceny funkcjonowania funkcji wykonawczych.

Reklama