Breaking Bad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Breaking Bad – amerykański serial telewizyjny z gatunku dramatu kryminalnego stworzony przez Vince’a Gilligana i kręcony w Albuquerque w Nowym Meksyku. Breaking Bad opowiada o dwóch latach z życia Waltera White’a (Bryan Cranston), niedocenianego nauczyciela szkoły średniej, u którego zostaje zdiagnozowany nieoperacyjny rak płuc. Schodzi on na przestępczą drogę, zaczyna produkować i sprzedawać metamfetaminę, aby zapewnić rodzinie byt materialny, kiedy on umrze. Współpracuje ze swoim byłym uczniem, Jessem Pinkmanem (Aaron Paul). Serial został określony przez twórcę jako współczesny western.

Piorunian rtęci(II) (rtęć piorunująca), Hg(CNO)2 – nieorganiczny związek chemiczny, stosowany jako inicjujący materiał wybuchowy.Betsy Brandt – amerykańska aktorka, najbardziej znana z roli Marie Schrader w serialu telewizji AMC pod tytułem "Breaking Bad" i jak Annie Henry w Michael J. Fox Show.

Serial miał swoją premierę 20 stycznia 2008 w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie w stacji kablowej AMC. Finał został wyemitowany 29 września 2013.

Breaking Bad zdobył łącznie 16 nagród Emmy, w tym 4 dla Bryana Cranstona jako najlepszego aktora. Cranston był również czterokrotnie nominowany do Złotego Globu, wygrywając za czwartym razem. Serial zdobył też szereg innych nagród, m.in. 12 nagród Saturn i 8 Satelitów.

Serial Breaking Bad zdobył powszechne uznanie krytyków i jest uważany za jeden z najlepszych seriali telewizyjnych wszech czasów. W 2013 roku został umieszczony na 13. miejscu w rankingu 101 najlepiej napisanych seriali telewizyjnych wszech czasów przez Amerykańską Gildię Scenarzystów. Ostatni sezon zdobył jedną z największych oglądalności w historii telewizji kablowych.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Adam Godley (ur. 22 lipca 1964 w Amersham) – brytyjski aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i teatralny, były aktor dziecięcy.

Od lutego 2015 roku nadawany jest spin off serialu zatytułowany Zadzwoń do Saula, opowiadający o przygodach Saula Goodmana i Mike’a Ehrmantrauta.

W październiku 2019 miał premierę film El Camino: Film Breaking Bad, stanowiący epilog serialu, poświęcony przygodom Jesse’ego Pinkmana.

Fabuła[ | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Opowiada historię Waltera White’a, nauczyciela chemii, który pewnego dnia dowiaduje się, że ma nieoperacyjnego raka płuc. Jego rodzina boryka się z ciągłymi problemami finansowymi. Wraz z jego żoną – Skyler, wychowują cierpiącego na porażenie mózgowe syna oraz spodziewają się nieplanowanego dziecka. Walt postanawia zdobyć pieniądze, które pozwolą na utrzymanie rodziny po jego odejściu. Bieg wydarzeń sprawia, że główny bohater wraz ze swoim byłym uczniem Jessem Pinkmanem zaczynają produkować metamfetaminę, która okazuje się najczystszym i najlepszym narkotykiem na rynku. Proceder wymaga zaangażowania osób trzecich, co staje się źródłem kolejnych niespodziewanych problemów.

Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

1. sezon[ | edytuj kod]

Walter White pracujący jako nauczyciel chemii w liceum oraz jako kasjer w myjni, traci przytomność w pracy w dniu swoich 50. urodzin. Po przewiezieniu do szpitala zostaje zdiagnozowany u niego nieoperacyjny rak płuc o bardzo złym rokowaniu. White w ramach „prezentu urodzinowego” zostaje zabrany na akcję przez swojego szwagra – Hanka Schradera, agenta DEA. Po uświadomieniu sobie ile pieniędzy zarabiają producenci narkotyków i zorientowaniu się, że jego były uczeń, Jesse Pinkman, para się tym zajęciem, decyduje się wejść w biznes narkotykowy jako wytwórca metamfetaminy. Jesse i Walt zostają wspólnikami.

Kamper (ang. camper) to autonomiczny, zintegrowany samochód turystyczny, specjalnie w tym celu zbudowany lub wyposażony, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku. Specjalna zabudowa zapewnia miejsce i sprzęt do przechowywania żywności i sporządzania posiłków oraz wydzieloną część sanitarną z ubikacją, umywalką i najczęściej prysznicem.Anna Gunn (ur. 11 sierpnia 1968 w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, najbardziej znana z roli Skyler White w serialu telewizji AMC Breaking Bad, za którą zdobyła nagrodę Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym w 2013 roku.

Po rozpoczęciu produkcji w samochodzie typu kamper White i Pinkman dokonują pierwszych morderstw; ich ofiarami padają lokalni dystrybutorzy narkotyków – Krazy-8 („Szalona Ósemka”) i Emilio. Po ich wyeliminowaniu White i Pinkman zaczynają produkcję dla Tuco Salamanki. Salamanca jest niepoczytalny, ale regularnie odbiera od Walta i Jessego ich narkotyki i płaci gotówką. White przedstawia się Tuco jako Heisenberg – pod tym pseudonimem staje się sławny w przestępczym światku. Wywiera również wrażenie na latynoskim dilerze, zaczynając swą znajomość od wyrównania z nim porachunków za pobicie Jessego – używa piorunianu rtęci, materiału wybuchowego, aby zaszantażować Tuco.

AMC jest amerykańską stacją telewizyjną, emitowaną w telewizji kablowej i satelitarnej, która jest częścią AMC Networks.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

2. sezon[ | edytuj kod]

Jesse i Walt zostają świadkami brutalnego, śmiertelnego pobicia, jakiego dokonuje Tuco. Jest to źródłem ich obawy o to, że Tuco będzie chciał zlikwidować ich jako jedynych świadków morderstwa. Planują oni ubiec psychopatycznego przestępcę i zabić go – zastrzelić lub otruć – w tym celu Walt przygotowuje dawkę śmiertelnej trucizny – rycyny. Ostatecznie Walt i Jesse zostają porwani przez Tuco. Jak się okazuje planuje on wywieźć ich do Meksyku. W domu niepełnosprawnego wujka Tuco, Hectora Salamanki, czekają oni na kuzynów dilera, którzy mają przetransportować ich na drugą stronę granicy. Próbują otruć Tuco, jednak jego wuj, w pełni świadomy, ale niebędący w stanie mówić, jest tego świadkiem. Daje on do zrozumienia Tuco, że Jesse i Walt spiskują przeciwko niemu. Ostatecznie, kiedy Tuco decyduje się zabić Pinkmana i do Meksyku wysłać tylko Walta, wspólnikom udaje się zranić Tuco. Decydują się uciec. Niespodziewanie na miejsce przybywa Hank poszukujący Jessego w związku z zaginięciem Waltera o które podejrzewa go agent. Zabija on Tuco, Walt i Jesse uciekają.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Zadzwoń do Saula (ang. Better Call Saul) – amerykański serial telewizyjny (dramat, czarna komedia) wyprodukowany przez Sony Pictures Television. Serial jest spin-offem Breaking Bad. Twórcami serialu są Vince Gilligan oraz Peter Gould.

Po śmierci Tuco, Pinkman organizuje własną sieć dystrybucji, co doprowadza do śmierci Combo (przyjaciela Jessego, który na zlecenie Walta handluje towarem na obcym terenie), oraz do aresztowania Badgera. Aby uwolnić Badgera, Walt i Jesse zatrudniają prawnika – Saula Goodmana, który staje się ich cichym wspólnikiem w brudnych interesach. Goodman kontaktuje Walta z Gusem Fringiem – międzystanowym handlarzem narkotykami, który pod egidą sieci fast food prowadzi wielką hurtownię narkotykową. Jesse wynajmuje dom u Jane, która z czasem staje się jego kochanką. Kobieta poznając prawdę o Walcie i Jessim, szantażuje chemika, w związku z konfliktami wspólników na tle finansowym. Jane umiera w wyniku przedawkowania narkotyków na oczach Walta, który nie udziela jej pomocy. Po jej śmierci, pogrążony w żałobie ojciec Jane doprowadza do katastrofy lotniczej, której odłamki pokrywają całe Albuquerque, w tym także posiadłość Walta.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Charles Edward Baker (ur. 27 lutego 1971 r. w Waszyngtonie) – amerykański aktor, producent i reżyser telewizyjny i filmowy.

3. sezon[ | edytuj kod]

Społeczność jest wstrząśnięta wypadkiem lotniczym. Skyler postanawia odejść od Walta i kontaktuje się z prawnikiem. Walt wyjawia żonie, czym tak naprawdę się zajmuje. Jesse wstrząśnięty śmiercią swojej partnerki udaje się na odwyk. Gus oferuje Waltowi 3 mln dolarów w zamian za 3 miesiące pracy w jego prywatnym laboratorium, usytuowanym pod pralnią, której Fring jest właścicielem. Walt na początku odmawia, jednak w końcu daje się namówić i rozpoczyna pracę, na początku współpracując z bardzo bystrym chemikiem o imieniu Gale, a następnie z Pinkmanem. Jak się okazuje, Gale był przygotowywany przez Fringa do samodzielnej produkcji metamfetaminy.

Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Walter „Walt” Hartwell White, znany także jako Heisenberg – postać fikcyjna, główny bohater amerykańskiego serialu Breaking Bad. Postać została stworzona przez Vince’a Gilligana i grana była przez Bryana Cranstona.

Meksykański kartel pragnie śmierci Walta w związku z jego udziałem w zabójstwie Tuco. Gus wyjawia mordercom z kartelu – kuzynom Tuco, iż został on zabity przez Hanka Schradera – co ściąga na agenta DEA wyrok śmierci. Hank przeżywa atak i zabija morderców, jednak jego stan zdrowia jest fatalny. Skyler i Walt oferują pieniądze na leczenie szwagra, okłamując jego żonę mówiąc, że Walt zdobył pieniądze nałogowo grając w hazard.

Juárez, oficjalnie Ciudad Benito Juárez – miasto w Meksyku w stanie Nuevo León, leżące w obszarze metropolitarnym Monterrey. Miasto przemysłowo - handlowe, znajdują się tu dwa wielkie centra handlowe. Słynie ono z produkcji słynnego meksykańskiego dania tamales.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jesse dowiaduje się od swojej nowej dziewczyny – Andrei, kto zabił Combo i postanawia samemu wymierzyć sprawiedliwość dwóm latynoskim dilerom narkotykowym. Mężczyźni są jednak pracownikami Gusa, co doprowadza do konfliktu w biznesie. Ostatecznie za – źle zinterpretowaną – namową Mike’a, człowieka Gusa od „brudnej roboty”, Walt decyduje się zabić dilerów zanim ci zabiją Jessego. Ratuje on wspólnika przed rychłą śmiercią z ich rąk, ściągając gniew Gusa na siebie i Jessego. Aby uratować życie swoje i Walta, Jesse zabija Gale'a, co zmusza Gusa do kontynuowania współpracy z nimi, bowiem pozostają oni jedynymi dostępnymi dla niego „kucharzami”.

Bill Burr, właśc. William Burr (ur. 10 czerwca 1968 w Canton) – amerykański komik, pisarz i aktor. Specjalizuje się w stand-upie. Od 1 maja 2007 roku prowadzi podcast The Monday Morning Podcast. Popularność zyskał dzięki występom w programach telewizyjnych takich jak CONAN, Late Show with David Letterman oraz roli Patricka Kuby’ego w serialu Breaking Bad. Twórca serialu Nie ma jak w rodzinie. Vince Gilligan, właśc. George Vincent Gilligan Jr. (ur. 10 lutego 1967 w Richmond) – amerykański scenarzysta, producent i reżyser.

4. sezon[ | edytuj kod]

Walt i Jesse dalej pracują w laboratorium Gusa – są jednak pewni, że mężczyzna prędzej czy później zdecyduje się ich zabić w akcie zemsty. Fring na oczach wspólników krwawo morduje prawą rękę Mike’a, Victora (który nieopatrznie pojawił się na miejscu zbrodni dokonanej przez Jessego na Gale'u), okazując swe mordercze, niemal psychopatyczne skłonności. Daje on tym samym „kucharzom” do zrozumienia, że jest zdolny do wszystkiego w przypadku nieposłuszeństwa. Z czasem jednak, kiedy Walt i Pinkman kontynuują gotowanie, Gus postanawia przekonać Jessego do siebie i uczynić go jedynym kucharzem metamfetaminy, w celu wyeliminowania z biznesu niebezpiecznego czynnika, jaki stanowi Walt. Hank pracuje nad sprawą śmierci Gale'a. Walt celowo sprowadza szwagra na zły trop. Jesse bierze udział w akcji w Meksyku, w wyniku której Gus zabija wszystkich członków kartelu, z którymi miał zatargi również w przeszłości (na jego oczach Hector Salamanca, wujek Tuco, zamordował jego najbliższego wspólnika – Maxa). Tym samym narkotykowe imperium Fringa zostaje jedynym liczącym się graczem na rynku południowych Stanów. Ostatecznie Jesse przystaje na współpracę z Fringiem, a Walt, bojąc się o swoje życie, stara się odciągnąć dawnego wspólnika od tego pomysłu. Gus zdając sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo dla jego biznesu tworzy Walt, a tym samym jego szwagier Hank, grozi Waltowi śmiercią całej jego rodziny, jeśli „kucharz” nie usunie się w cień. Walt interpretuje to jako wyrok śmierci na niego i jego rodzinę. Pozorując otrucie syna dziewczyny Pinkmana, Andrei (rzekomo z woli Fringa), podstępem namawia Jessego by ten wziął udział w ataku na Gustavo. Ostatecznie Fring ginie od bomby, którą podkłada Walt, a wysadza ostatni żyjący członek klanu Salamanca – Hector.

Fast food (z ang. dosłownie szybka żywność) – rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów. Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby. Współcześnie oblicze fast foodu zaczyna się zmieniać i coraz częściej zaliczane są do niego serwowane na poczekaniu sałatki.Drug Enforcement Administration — amerykańska agencja rządowa utworzona w 1973, której zadaniem jest egzekwowanie prawa zawartego w Controlled Substances Act z 1970 roku i "walka z narkotykami", w tym sprawy narkotykowe związane z USA, odbywające się poza granicami kraju.

5. sezon[ | edytuj kod]

Po śmierci Gusa, Walt pragnie dalej gotować metamfetaminę. W tym celu wspólnie z Jessem i Mikiem (byłym współpracownikiem Gusa) organizują spółkę z firmą, która prowadzi deratyzacje w prywatnych domach. Walt i Jesse urządzają przenośne laboratorium w każdym kolejnym domu, który jest odrobaczany, a towar sprzedają Lydii Rodarte-Quayle – międzynarodowej handlarce narkotykami, która rozprowadza niebieską metamfetaminę w USA oraz w Czechach. Podczas kradzieży metyloaminy – Todd – nowy wspólnik Walta, zabija chłopca – świadka kradzieży. Wydarzenie to doprowadza Jessego do decyzji o opuszczeniu interesu. Podobnie czyni Mike, który jest śledzony przez DEA. Walt decyduje się na zabicie 9 pracowników Gusa, siedzących w więzieniach, a mogących zeznawać przeciwko Waltowi. Najpierw jednak zabija Mike’a – następnie kontynuuje gotowanie z Toddem – zarabiają 80 mln dolarów. Skyler oświadcza, iż nie jest w stanie wyprać takiej kwoty, wobec czego Walt decyduje się opuścić biznes. Będąc pewnym swojej bezkarności zostawia w toalecie książkę z dedykacją od Gale'a – którą przez przypadek znajduje Hank. Bierze wolne w pracy i samodzielnie kojarzy fakty, utwierdzając się w przekonaniu, iż Walt jest Heisenbergiem. Walt i Skyler szantażują Hanka, co powoduje, iż agent DEA postanawia zawiązać współpracę z Jessem, ten godzi się na współpracę po tym jak dowiedział się że Walt podtruł syna jego eksdziewczyny. Ponadto Jesse jest jedyną osobą, która może i chce zeznawać przeciwko Waltowi. Hank wciąga w sprawę swojego partnera i najlepszego przyjaciela – Gomeza. Walt zostaje przechytrzony i ściągnięty na pustynię, na której zakopał swoje pieniądze, nie wiedząc, że jest śledzony także przez Hanka – ściąga na pustynię wujka Todda – Jacka Welkera, którego neonazistowski gang dostał wcześniej od Walta zlecenie zlikwidowania Pinkmana. Po strzelaninie, w trakcie której ginie Gomez, Welker – wbrew woli Walta – zabija Hanka, zabiera Jessiego celem przesłuchania oraz zabiera Waltowi beczki z pieniędzmi, zostawiając mu jedną, zawierającą około 11 mln dolarów. Walt zostaje zdemaskowany – przy pomocy osoby zajmującej się zmianą tożsamości zostaje zakwaterowany w odludnej chatce na terenie rezerwatu w górach w stanie New Hampshire, gdzie ukrywa się przez kilka miesięcy walcząc z nowotworem. Czując zbliżającą się śmierć, postanawia powrócić do Albuquerque aby uporządkować swoje sprawy. Udaje mu się zamordować Jacka Welkera i jego ekipę oraz uwolnić Jessego po wcześniejszym zabezpieczeniu finansowym swej rodziny, jednak w wyniku odniesionych obrażeń podczas strzelaniny, śmiertelnie ranny Walter osuwa się na ziemię i umiera w laboratorium.

Raymond Cruz (ur. 9 lipca 1961 roku w Los Angeles) – amerykański aktor charakterystyczny pochodzenia meksykańskiego grający głównie rolę żołnierzy i gangsterów.Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Giancarlo Giuseppe Alessandro Esposito (ur. 26 kwietnia 1958 w Kopenhadze) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, także producent i reżyser filmowy. Wystąpił w filmach Rób, co należy (1989) i Fresh (1994), a także jako Gustavo „Gus” Fring w serialach Breaking Bad (2009-2011) i Zadzwoń do Saula (2015-2019).
Dean Joseph Norris (ur. 1963 w South Bend, w stanie Indiana) – amerykański aktor, najbardziej znany z roli agenta DEA – Hanka Schradera w serialu telewizji AMC pod tytułem "Breaking Bad".
Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Jonathan Banks (ur. 31 stycznia 1947, Waszyngton) – amerykański aktor charakterystyczny, grywający zwykle czarne charaktery.

Reklama