• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brazylijska Biblioteka Narodowa

  Przeczytaj także...
  Piotr III (port. Pedro, ur. 5 lipca 1717, zm. 25 maja 1786) - małżonek królowej Portugalii Marii I. Był młodszym synem króla Jana V i stryjem swej królowej małżonki. Poślubił ją w 1760, gdy była jeszcze dziedziczką tronu.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
  Biblioteka narodowa – biblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często, zawierają one, cenne, albo znaczące dzieła.

  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.

  Jest największą biblioteką w Ameryce Łacińskiej i 7. co do wielkości na świecie, jej zbiory obejmują około 9 milionów pozycji. Jej pracownicy zmodernizowali usługi biblioteczne, w tym rozwinęli bazy danych oraz zorganizowali pierwsze szkolenia dla bibliotekarzy.

  Historia[ | edytuj kod]

  Historia Biblioteki Narodowej rozpoczęła się 1 listopada 1755 r., kiedy Lizbona przeszła gwałtowne trzęsienie ziemi. Biblioteka Królewska była wówczas uważana za jedną z najważniejszych bibliotek w Europie. Ta katastrofa była impulsem do przeniesienia wielu pozycji do Brazylii, kolekcja została przeniesiona w trzech etapach: pierwszy odbył w 1810 roku, a kolejne w 1811. Biblioteka z 60 000 książek została początkowo umieszczona w zakonie Karmelitów (zgodnie z kartą z 27 lipca 1810 r.), znajdującego się w pobliżu Paço Imperial. Miejsce to jednak uznane za nieodpowiednie i mogące również zagrozić cennym zbiorom, dlatego 29 października 1810 roku (data przyporządkowana oficjalnemu założeniu Biblioteki Narodowej), książę Regent John (późniejszy król Jan VI Bragança) wydał dekret, który przewidywał ustanowienie królewskiej biblioteki z funduszy skarbu królewskiego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  W 1911 r. Manoel Cicero Peregrino da Silva założył krajowy katalog związków dla wszystkich bibliotek brazylijskich. Utworzył pierwszy kurs nauk bibliotecznych w Ameryce Południowej. Wielu bibliotekarzy studiowało na uniwersytetach europejskich i północnoamerykańskich.

  Stan prawny[ | edytuj kod]

  Dekret prezydencki nr 1825 z 1907 roku wprowadził obowiązek egzemplarzu obowiązkowego od wszystkich wydawców, jednak w 2004 r. dekret ten został zaktualizowany przez ustawę Kongresu nr. 10994.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Wśród znaczących zbiorów Biblioteki Narodowej Brazylii znajduje się kolekcja fotografii Teresy Cristina Maria, która zawiera 21 742 zdjęć z XIX wieku. Fotografie te zostały pozostawione Bibliotece przez cesarza Pedro II w 1891 roku. Zbiór ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku w uznaniu jego światowego znaczenia i wyjątkowej wartości uniwersalnej. Zawiera obrazy związane z historią Brazylii i ludźmi z XIX wieku, w tym fotografie Moritza Lamberga, m.in. zdjęcia z Afryki, Ameryki Północnej i Europy.

  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.Jan VI Bragança (ur. 13 maja 1767 w Lizbonie, zm. 10 marca 1826 tamże) – król Brazylii w latach 1816-1822 i Portugalii w latach 1816-1826.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Biblioteka Narodowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Murray, Stuart A. P. “The Library: An Illustrated History.” New York, NY: Skyhorse Publishing, 2012, p. 277
  2. Murray, S. (2009). The library : an illustrated history / Stuart A.P. Murray ; introduction by Donald G. Davis, Jr. ; foreword by Nicholas A. Basbanes. New York, NY : Skyhorse Pub. ; Chicago : ALA Editions, 2009.
  3. Wayne A. Wiegand and Donald G Davis, Jr., eds, Encyclopedia of Library History (1994) s. 86-87
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Egzemplarz obowiązkowy – nałożony na wydawców obowiązek dostarczania do określonych bibliotek nieodpłatnie druków, książek oraz dokumentów dźwiękowych i audiowizualnych.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Rio de Janeiro [ˈʁi.u dʒi ʒaˈnejɾu] (port. Rzeka Styczniowa) – miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na wyżynie, wśród wzgórz, m.in. znana "Głowa Cukru" - Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Stolica stanu Rio de Janeiro. Od 1808 do 1821 roku faktyczna stolica Portugalii - rodzina królewska z Janem VI na czele schroniła się tutaj przed inwazją wojsk napoleońskich. W latach 1822-1960 Rio de Janeiro było stolicą niepodległej Brazylii, zanim powstała Brasilia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.696 sek.