• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brahmasutry

  Przeczytaj także...
  Brahman (sanskryt ब्राह्मण) – w filozofii indyjskiej i hinduizmie bezosobowy aspekt Absolutu posiadający w pełni cechę wieczności (sat).Badarajana – indyjski starożytny mędrzec (riszi), żył najprawdopodobniej przed IV wiekiem. Według hinduskiej tradycji twórca filozofii wedanty. Autor dzieła Brahmasutra.
  Wedanta ( dewanagari वेदान्त , trl. vedānta, zwieńczenie wiedzy ) – jeden z nurtów klasycznej filozofii indyjskiej, zaliczany do tzw. sześciu ortodoksyjnych systemów (sad-darśana), opierający się na interpretacji myśli Upaniszad oraz Bhagawadgity w świetle Wedantasutry autorstwa Badarajany.

  Brahmasutry lub Wedantasutry – starożytny hinduski traktat filozoficzny pochodzący z I bądź IV w. przed Chr. Napisał go Badarajana, stanowi podstawę filozofii wedanty.

  Sutra (sans. सूत्र, sūtra; pali sutta, co znaczy księga lub pismo; chiń. jing 經; kor. kyǒng 경; jap. kyō; wiet. kinh; tyb. མདོ, Wylie mdo) – to nazwa religijnych ksiąg buddyjskich lub hinduskich. W buddyzmie sutry zawierają nauki Buddy: jego wykłady, dyskusje z uczniami i słuchaczami. W hinduizmie termin sutra oznacza mniej więcej aforyzm i odnosi się do mądrości wyrażonej w zwięzły sposób.

  Późniejsi wybitni myśliciele tego systemu pisali do niego komentarze, gdyż jest bardzo trudny do zrozumienia. Brahmasutry są dziełem relatywnie bardzo krótkim – składają się z tylko 555 (pięciuset pięćdziesięciu pięciu) sutr, czyli bardzo zwięzłych aforyzmów. Brahmasutry koncentrują się na Brahmanie, wymieniają epitety i cechy jakimi święte pisma hinduizmu go opisują. Spora część Brahmasutr, oprócz tematyki ściśle filozoficznej, poświęcona jest interpretacji poszczególnych doktryn zawartych w indyjskich tradycjach filozoficznych oraz polemice z innymi systemami. Brahmasutry tworzą też nową szkołę myśli hinduistycznej – wedantę i spora ich część jest poświęcona dysputom z innymi szkołami myśli indyjskiej. Brahmasutry dzielą się na cztery rozdziały – adhjaje, z których każda dzieli się na cztery krótsze części – pady.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Brahmasutry
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.003 sek.