Brad Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brad Davis, właśc. Robert Creel Davis (ur. 6 listopada 1949 w Tallahassee, zm. 8 września 1991 w Los Angeles) – amerykański aktor, występował w roli Billy’ego Hayesa w filmie Alana Parkera Midnight Express (1978).

Joanne Gignilliat Trimmier Woodward (ur. 27 lutego 1930 w Thomasville w stanie Georgia) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara w 1958 roku dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.Rydwany ognia (ang. Chariots of Fire) – angielski film z 1981 roku, wyreżyserowany przez Hugh Hudsona. Film został oparty na prawdziwej historii dwóch brytyjskich biegaczy przygotowujących się do letnich igrzysk olimpijskich 1924 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Tallahassee na Florydzie jako syn Anne Creel i Eugene’a Davisa, stomatologa, którego karierę zaprzepaścił nałóg alkoholowy. Jego brat, Gene, również jest aktorem. Z rąk obydwu rodziców doświadczał przemocy, był też wykorzystywany seksualnie. Jako dorosły mężczyzna był alkoholikiem, uzależnił się także od dożylnego stosowania narkotyków. Nałogi przezwyciężył dopiero w roku 1981.

Nowa seria Alfred Hitchcock przedstawia (ang. The New Alfred Hitchcock Presents) – amerykański serial, będący antologią, na którą składały się wyreżyserowane przez różnych reżyserów krótkie filmiki kryminalne.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

W młodości był znany jako „Bobby”; dopiero w 1973 przybrał sceniczny pseudonim „Brad Davis”.

Kariera[ | edytuj kod]

Jako siedemnastolatek, po odniesieniu zwycięstwa w konkursie talentów muzycznych, pracował w Theatre Atlanta. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku i uczęszczał do American Academy of Dramatic Arts, jednocześnie studiując aktorstwo w American Place Theater. Po gościnnym występie w operze mydlanej stacji NBC How to Survive a Marriage, grywał w sztukach off-broadwayowskich.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Eat My Dust! – amerykański dreszczowiec w reżyserii Charlesa B. Griffitha, którego premiera odbyła się w 1976 roku.

W 1976 został obsadzony jako Richard, sąsiad i obiekt uczuć Sybil Dorsett (Sally Field) w dramacie telewizyjnym NBC Sybil w reżyserii Daniela Petrie z Joanne Woodward. Niespełna dekadę później, w 1985 odegrał główną rolę w sztuce Larry’ego Kramera Normalne serce (The Normal Heart), traktującej o nowojorskim kryzysie związanym z AIDS w latach 1981-84. Największym sukcesem Davisa była główna rola w dramacie biograficznym Alana Parkera Midnight Express (1978), za którą uhonorowano go nagrodą Złotego Globu dla najlepszego aktora debiutującego w filmie fabularnym. Ponadto pojawił się w miniserialach ABC: Korzenie (Roots, 1977) i Robert Kennedy i jego czasy (Robert Kennedy & His Times, 1985) jako Robert F. Kennedy, a także filmach: Rydwany ognia (Chariots of Fire, 1981) jako Jackson Scholz, Querelle (1982) jako tytułowy bohater, marynarz-gej oraz Zimna stal (Cold Steel, 1987) u boku Sharon Stone w roli Johnny’ego Modine’a.

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Heteroseksualizm – trwały erotyczny pociąg do osób odmiennej płci. Najczęściej występująca orientacja seksualna. Termin ten bywa też używany w badaniach gender studies. Może być również stosowany jako określenie zachowań seksualnych pomiędzy ludźmi lub zwierzętami o odmiennej płci.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

American Academy of Dramatic Arts - dwuletnia szkoła aktorska, mieszcząca się w Nowym Jorku (w budynku dawniej znanym jako Colony Club) oraz w Hollywood.
Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Robert Francis „Bobby” Kennedy, znany również jako „RFK” (ur. 20 listopada 1925, zm. 6 czerwca 1968) – amerykański polityk, 64. prokurator generalny Stanów Zjednoczonych (1961-1964), senator stanu Nowy Jork (1965-1968), młodszy brat 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego.
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Reklama