Boys for Pele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

Boys for Pele – trzeci solowy album amerykańskiej piosenkarki i kompozytorki Tori Amos, pierwszy w całości przez nią wyprodukowany. Ukazał się 22 stycznia 1996 w Wielkiej Brytanii, a dzień później w Stanach Zjednoczonych.

Suzafon – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych, odmiana helikonu o bardzo dużej czarze głosowej znajdującej się nad głową grającego. Został skonstruowany w 1898 r. według pomysłu kapelmistrza i kompozytora Johana Philippa Sousa i stąd nazwany suzafonem (potocznie w orkiestrach dętych zwany słoneczkiem). Najczęściej używany w stroju B, rzadziej w Es, używany w wielkich orkiestrach dętych oraz w orkiestrach tanecznych, dixielandowych i muzyce jazzowej.Skrzydłówka (flugelhorn, wł. flicorno soprano, skrzydło) – rodzaj dętego instrumentu muzycznego z grupy aerofonów ustnikowych.

Większa część albumu została nagrana w kościele w Delgany w hrabstwie Wicklow w Irlandii. Oprócz fortepianu, Amos zagrała na klawesynie, klawikordzie i fisharmonii, a w nagraniach wykorzystała m.in. dzwony kościelne, dudy, chór gospel i orkiestrę dętą.

Tytuł albumu można przetłumaczyć jako "Chłopcy dla Pele". Również w jednym z utworów zawartych na tej płycie, "Muhammad My Friend", znajduje się bezpośrednie nawiązanie do tej hawajskiej bogini wulkanów: "Nigdy nie widziałeś ognia, dopóki nie zobaczyłeś jak wybucha Pele" ("You've never seen fire until you've seen Pele blow."). Jednakże, na całym albumie znajdują się motywy zazwyczaj kojarzone z Pele, takie jak np. (kobiecy) ogień. Artystka twierdzi, że tytuł odnosi się do chłopców pożeranych przez Pele (składanych jej w ofierze), a także chłopców czczących tę boginię. Wewnątrz książeczki płyty znajduje się zdjęcie, na którym widnieje Tori z prosięciem ssącym jej pierś. Może to być kolejnym nawiązaniem do Pele: według wierzeń, zdarzyło się, że o względy bogini zabiegał Kamapuua – bóg-świnia. Aby pozbyć się natarczywego adoratora, Pele podstępem zwabiła go do krateru. Tę samą fotografię umieszczono na billboardach reklamujących album.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Klawikord - najstarszy instrument klawiszowy strunowy, skonstruowany w XIV wieku. Struny wprawiane są w drgania za pomocą tangentów (listewek), które naciskają i dzielą struny po przyciśnięciu klawiszy. Powoduje to, że dźwięk wydawany przez klawikord jest bardzo cichy. Klawikord jest znacznie mniejszy od klawesynu, ma też tylko jedną klawiaturę o zakresie 4 oktaw. Kolejna różnica w stosunku do klawesynu to sposób wydobywania dźwięku. Struny klawesynu są szarpane, co daje nieporównywalną do klawikordu, ostrzejszą barwę dźwięku oraz brak możliwości gradacji dynamicznej w zależności od siły uderzenia w klawisz. Struny klawikordu są uderzane przez tangenty bezpośrednio za pomocą dwuramiennej dźwigni klawiszowej, przez co otrzymuje się barwę nadzwyczaj delikatną, ale przez to słabą dynamicznie, za to z możliwością stałej kontroli natężenia dźwięku w funkcji siły uderzenia w klawisz. Pochodzący od starożytnego monochordu, klawikord rozpowszechnił się w I połowie XVI wieku, ale wskutek ograniczonych możliwości muzycznych oraz niskiego natężenia dźwięku zawsze pozostawał w cieniu klawesynu i generalnie służył jako instrument do ćwiczeń. Pod koniec XVIII wieku ceniony był wysoko za swe możliwości dynamizacyjne, a także dzięki szczególnym możliwościom wibracyjnym. Wielkimi miłośnikami klawikordu byli Johann Sebastian Bach i jego syn Carl Philipp Emanuel Bach.

Album zadebiutował na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów i drugim amerykańskiej. Osiągnął status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, na całym świecie sprzedano ponad półtora miliona jego kopii.

Dużą popularność zdobył, wydany na singlu, remiks Armanda van Heldena piosenki "Professional Widow" – "Professional Widow (Armands's Star Trunk Funkin' Mix)". Inny remiks – "Talula (The Tornado Mix)" – znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu Twister. W związku z tym, na początku 1997 ukazały się nowe edycje Boys for Pele – amerykańska, w której oryginalną "Talulę" zastąpiono ww. remiksem, oraz brytyjska, w której, oprócz nowej wersji "Taluli", piosenkę "In the Springtime of His Voodoo" zastąpiono remiksem "Professional Widow (Armands's Star Trunk Funkin' Mix)".

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.

W 1997 album został nominowany do nagród Grammy w kategorii Best Alternative Music Album.

W 2016 roku Tori wydała edycję Deluxe tej płyty,na której znalazły się nagrania ze stron B singli, 2 nagrania koncertowe, utwór "Hey Jupiter" będący w innej wersji niż ta z oryginalnej płyty,4 wcześniej niepublikowane utwory i wspomniany remiks utworu "Professional Widow".

Lista utworów[ | edytuj kod]

(wszystkie piosenki autorstwa Tori Amos)

Wicklow (irl. Contae Chill Mhantáin, ang. County Wicklow) – hrabstwo na wschodnim wybrzeżu Irlandii, położonym bezpośrednio nad Morzem Irlandzkim. Hrabstwo Wicklow graniczy od północy z Hrabstwem Dún Laoghaire-Rathdown, od południa z Hrabstwem Wexford, a od zachodu z hrabstwami Carlow i Kildare. Centrum administracyjne hrabstwa znajduje się w mieście Wicklow.Sputnikmusic – anglojęzyczny portal muzyczny założony w 2005 roku przez Jeremy’ego Ferwerdę, rozwijany przez użytkowników. Jest poświęcony recenzjom płytowym, dyskografiom wykonawców muzycznych, rankingom i wiadomościom z rynku muzycznego.
 1. "Beauty Queen" / "Horses" – 6:07
 2. "Blood Roses" – 3:56
 3. "Father Lucifer" – 3:43
 4. "Professional Widow" – 4:31
 5. "Mr. Zebra" – 1:07
 6. "Marianne" – 4:07
 7. "Caught a Lite Sneeze" – 4:24
 8. "Muhammad My Friend" – 3:48
 9. "Hey Jupiter" – 5:10
 10. "Way Down" – 1:13
 11. "Little Amsterdam" – 4:29
 12. "Talula" – 4:08
 13. "Not the Red Baron" – 3:49
 14. "Agent Orange" – 1:26
 15. "Doughnut Song" – 4:19
 16. "In the Springtime of His Voodoo" – 5:32
 17. "Putting the Damage On" – 5:08
 18. "Twinkle" – 3:12

2016 Deluxe Edition[ | edytuj kod]

 1. "Hey Jupiter" (The Dakota version) – 6:05
 2. "To The Fair Motormaids of Japan" – 4:18
 3. "That's What I Like Mick (The Sandwich Song)" – 3:00
 4. "The Fire-Eater's Wife/Beauty Queen" (Demo Version) – 3:15
 5. "Professional Widow" (Armand's Star Trunk Funkin' Mix - Radio Edit) – 3:49
 6. "Sugar" (Live) – 5:32
 7. "Alamo" (Alternate Mix) – 5:12
 8. "Talula" (M&M Mix) – 4:07
 9. "Professional Widow" (Merry Widow Version - Live) – 4:38
 10. "Frog on My Toe" – 3:45
 11. "Hungarian Wedding Song" – 1:02
 12. "Walk to Dublin" (Sucker Reprise) – 1:02
 13. "Toodles Mr. Jim" – 3:39
 14. "Sister Named Desire" – 5:32
 15. "Amazing Grace/'Til The Chicken" – 6:49
 16. "This Old Man" – 1:45
 17. "Sucker" – 2:52
 18. "Honey" (Live) – 3:46
 19. "Graveyard" – 0:54
 20. "London Girls" – 3:21
 21. "In The Springtime of His Voodoo" (Rookery Ending) – 0:56
Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
Mino Cinelu, właśc. Dominique Cinelu (ur. 10 marca 1957 w Saint-Cloud) − francuski muzyk specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych, kompozytor i producent muzyczny.
Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
Fisharmonia (z fr. harmonium) - instrument muzyczny z grupy instrumentów dętych klawiszowych - idiofonów ze stroikami przelotowymi. Wyglądem zewnętrznym przypomina pianino "ścięte" nisko nad klawiaturą.
Orkiestra dęta – orkiestra składająca się głównie z instrumentów dętych. Partię smyczków z orkiestry symfonicznej przejmują w orkiestrze dętej klarnety.
Twister – film o łowcach tornad, którzy w sezonie burz letnich podążają aleją tornad z nadzieją przetestowania nowego sprzętu badawczego "Dorothy". Sprzęt ten ma umożliwić pozyskiwanie informacji o prędkości wiatru, temperaturze i innych danych meteorologicznych. Grupie przewodzą Jo (Helen Hunt) oraz Bill (Bill Paxton) będący niegdyś małżeństwem. Z takim samym celem, tymi samymi śladami wyrusza rywalizująca grupa łowców burz pod kierownictwem Dr. Jonnasa Millera (Cary Elwes).

Reklama